Red Dead Online sai jälleen uuden pelimuodon – peli edelleen beta-vaiheessaKommentit pois päältä artikkelissa Red Dead Online sai jälleen uuden pelimuodon – peli edelleen beta-vaiheessa
Red Dead Redemption 2 -pelin moninpeli Red Dead Online on saanut jälleen uuden pelitilan. Plunder niminen tila on osa Showdown -moodia ja siinä joukkue joutuu kisaamaan toista vastaan samalla tarvikkeita keräten. Tarvikkeet on vietävä vielä oman joukkueen tukikohtaan. Tarvikkeet voi myös varastaa toisen joukkueen tukikohdasta.
Peliin on tuotu myös uusia vaatteita: Owanjila -hattu, Porter -takki sekä Concho -housut. Pelaajille tarjotaan myös mahdollisuus hankkia aiemmin yli 40 tason vaativia takkeja, pistoolikoteloita, bootseja ja hanskoja alhaisemmilla tasoilla. Myös osa hevosista ja erikois panoksista ja räjähteistä on saatavilla aiemmin alhaisemmilla tasoilla.
Grand Theft Auto 6 sääjärjestelmä on saanut ensimmäisen kunnollisen vahvistuksen. Rockstar Gamesin tulevassa jättipelissä nähdään Game Informerin mukaan ”ennennäkemätön” sääjärjestelmä, jonka tarkoituksena on mallintaa Floridan vaihtelevia sääilmiöitä.
Game Informerin tulevaa GTA 6 -numeroa ennakoivassa tekstissä toimittaja Marcus Stewart kertoo keskustelleensa Rockstarin kanssa pelin uusista ominaisuuksista. Hänen mukaansa yksi niistä on GTA 6 kehittynyt sääjärjestelmä, joka simuloi Etelä-Floridassa tavattavia vähemmän aurinkoisia sääilmiöitä. Leonidan pelimaailman luvataan muutenkin olevan Rockstarin tähän asti kulttuurisesti ja visuaalisesti tarkin ja eläväisin.
Sääjärjestelmästä on liikkunut huhuja jo vuosien ajan. Pelin verkkokauppatiedoissa on aiemmin mainittu dynaaminen sää, ja Rockstarin työpaikkailmoituksissa on puhuttu myös laajamittaisesta tuhosta. Nyt Game Informerin ennakkotiedot tarjoavat kuitenkin ensimmäisen selkeän viitteen siitä, että sää ei ole GTA 6 pelkkä kosmeettinen efekti.
Floridan inspiroima Leonida näyttää muutenkin olevan täynnä vaihtelua. Pelissä nähdään esimerkiksi Florida Keysin saaristo ja Evergladesin suoalueet sekä valtava määrä eläimiä. Game Informerin mukaan pelimaailmassa on suorastaan hämmästyttävä määrä villieläimiä, ja aiempien tietojen perusteella pelaajat voivat myös tutkia ja kerätä tietoa eläimistä Red Dead Redemption 2 tyyliin.
Rockstar ei ole vielä kertonut tarkemmin, mitä kaikkea edistynyt sääjärjestelmä käytännössä tarkoittaa. Jos Floridan tunnetusti ailahteleva sää on kuitenkin otettu kunnolla malliksi, Leonidassa aurinkoinen ajelu voi muuttua hetkessä hieman kosteammaksi kokemukseksi.
Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyySomething is Wrong With the Library, joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.
Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.
Pelin Steam-sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.
Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.
Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä PC. Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.