Remedy teki sopimuksen kahdesta uudesta pelistä Kommentit pois päältä artikkelissa Remedy teki sopimuksen kahdesta uudesta pelistä

Control

Kotimainen Remedy Entertainment on tehnyt sopimuksen kahdesta uudesta pelistä julkaisija Epic Gamesin kanssa.

Uutisoimme alkuvuodesta kuinka Control ja Alan Wake -pelien kehittäjällä on putkessa mahdollisesti kolme peliä ja näistä on nyt varmempia ainakin kaksi. Toinen näistä tulee olemaan AAA -tason peli, joka ilmestyy useammalle alustalle, kun toinen tulee olemaan samaan pelimaailmaan sijoittuva pienempi projekti.

Molemmat pelit tulevat käyttämään firman Northlight pelimoottoria, joka on käytössä mm. Control ja Quantum Break -peleissä. Vielä ei ole varmaa mihin pelimaailmaan uudet pelit tulevat sijoittumaan, mutta se on varmaa että kyseessä on Remedyn oma nimike.

Näiden kahden pelin lisäksi Remedyllä on työn alla myös yksinpelikampanja korealaiseen CrossFire X -räiskintäpeliin. Lisäksi pieni ryhmä työstää elävää moninpeliä koodinimellä Vanguard.

Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka Kommentit pois päältä artikkelissa Control Resonant on Remedyn tähän asti kunnianhimoisin loikka

porskuttaa vahvassa vireessä, kun studion -pelisarja on rikkonut jo 6 miljoonan myydyn kappaleen rajapyykin. Samalla katseet kääntyvät seuraavaan julkaisuun, , jota yhtiön tuore toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon kehuu poikkeuksellisen suoraan.

Gaudechon kertoo pelaavansa uutta peliä itse säännöllisesti ja vakuuttaa, että kokonaisuus alkaa olla kasassa. Tavoite on kunnianhimoinen ja pyrkimys tehdä Resonantista “day one” -ostos niin sarjan faneille kuin uusillekin pelaajille. Julkaisua odotetaan syksylle :lle, 5:lle ja Series -konsoleille.

Taloudellisesti Remedyllä menee kaksijakoisesti mutta lupaavasti. Liikevaihto laski hieman 13,1 miljoonaan euroon, mutta kannattavuus parani ja kassavirta kääntyi selvästi plussalle. Erityisesti pelimyynnit ja rojaltit ovat kasvussa, kun taas kehityspalkkiot ovat laskeneet, mikä on merkki siitä, että uusi peli lähestyy maalia.

Resonant on myös studion tähän asti kunnianhimoisin projekti. Pelin parissa työskentelee Remedy-historian suurin pelitiimi ja peli tukee peräti kahdeksaa eri äänikieltä. Studio tähtää samalla kovaan kasvuun, sillä tavoitteena on tuplata liikevaihto noin 100 miljoonaan euroon vuoteen 2027 mennessä.

On selvää, että Remedy rakentaa seuraavaa suurta hittiään määrätietoisesti. Ja jos toimitusjohtajan omiin pelisessioihin on uskominen, Controlin outo ja kiehtova maailma on palaamassa entistä vahvempana.

Remedy takaa: FBC: Firebreak pysyy hengissä, vaikka päivitykset loppuvat Kommentit pois päältä artikkelissa Remedy takaa: FBC: Firebreak pysyy hengissä, vaikka päivitykset loppuvat

on tehnyt selväksi, ettei ole katoamassa mihinkään, vaikka pelin kehitys on käytännössä päättynyt. Studio vahvisti tuoreessa talouskatsauksessaan, että peli pysyy pelattavana verkossa, mutta uusia sisältöpäivityksiä ei ole enää luvassa.

Firebreak siirtyi niin sanottuun ylläpitotilaan jo maaliskuussa julkaistun viimeisen Open House -päivityksen jälkeen. Tämä herätti huolta pelaajien keskuudessa, sillä monen pelin kohdalla seuraava askel on usein palvelimien sulkeminen. Remedy kuitenkin rauhoittelee pelaajia. Pelin ylläpitokustannukset ovat sen verran pienet, että sen pitäminen hengissä on täysin mahdollista.

Todellisuudessa Firebreak ei koskaan noussut suureksi hitiksi. Pelaajamäärät ovat jääneet varsin vaatimattomiksi, mutta peli löytyy edelleen esimerkiksi Game Pass- ja -palveluista, joten halukkaat voivat hypätä mukaan matalalla kynnyksellä.

Remedyn uusi toimitusjohtaja Jean-Charles Gaudechon korostaa, että yhtiö keskittyy jatkossa vahvemmin omiin vahvuuksiinsa, eli omaperäisiin pelimaailmoihin ja laadukkaisiin julkaisuihin. Firebreakin hiljainen hiipuminen ei siis tarkoita studion hidastumista, vaan pikemminkin fokuksen siirtymistä uusiin projekteihin.

Vaikka Firebreak ei löytänyt suurta yleisöä, se saa ainakin harvinaisen kohtelun ja peli jää eloon niille, jotka siitä pitävät. Nykyisessä pelimaailmassa se ei ole lainkaan itsestäänselvyys.