Rentoa ja vaivatonta rallia – arvostelussa WRC 10 Kommentit pois päältä artikkelissa Rentoa ja vaivatonta rallia – arvostelussa WRC 10

WRC 10

WRC 10 (PC)

Äänet5
Grafiikka7
Viimeistely5
Ajotuntuma6
Sisältö7
6 out of 10
Hyvää Paljon sisältöä: autot, radat, pelimuodot jne. Vaivattoman mukava, joskaan ei täysin realistisin, ajotuntuma. Huonoa Viimeistely valikoissa, äänissä ja radoissa. Muutamia ärsyttäviä bugeja. Yhteenveto Vaikka peli ei tarjoa parasta realismia, on ajamisesta saatu tehtyä melko vaivatonta. Sopiva yhdistelmä rentoutta ja haasteita, eikä sade, lumi tai asfaltti sekoita täysin ajotuntumaa, vaan pelistä voi nauttia hampaita kiristelemättä. Lisäksi peli tarjoaa aimo annoksen erilaista sisältöä.

WRC-pelisarja täyttää pyöreät 20 vuotta nyt syyskuun alussa julkaistulla pelillä. Ensimmäinen WRC pelisarjan nimeä kantava peli on 2001 ilmestynyt , joka julkaistiin pelkästään :lle.

Pelisarjaa on ollut kehittämässä muutama eri studio vuosien saatossa. WRC 10 on pelitalon tuotoksia ja he ovatkin tehneet pelisarjaa jo pelistä lähtien.

WRC-pelisarja nimensä mukaisesti on lisensoinut yksinoikeudella MM-sarjan autot ja kuljettajat. Eli jos haluat ajaa kauden 2021 MM-sarjan Kalle Rovanperänä, se onnistuu ainoastaan WRC 10:ssä.

Peli on saatavilla PlayStation 4, , , ja S, Nintendo sekä PC alustoille. Arvostelu on tehty PC-alustan pohjalta.

Pelin käynnistyksen jälkeen on jo selvää, että alustavalikoima on laaja. Konsolimaisuus näkyy kömpelöinä valikoina, jotka ovat toki tuttuja monesta muustakin pelistä nykyisin. Siltikin pieni hiominen valikkorakenteeseen toisi ammattimaisemman kuvan pelistä. Pelkällä hiirellä operoiminen valikoissa on kömpelöä.

Pelimuotoja pelistä löytyy kaikki tarvittavat ja enemmänkin. Yksinpelimuodot: Ura, Pikapeli, kausi, sekä moninpeli. Tämän lisäksi on mahdollista osallistua vaihtuviin Online eventteihin, ajaa jotain tiettyä harjoitusta, tai vaikkapa ajaa testi EK. Pelin kehityskartassa on myös maininta ensivuodelle uudesta verkossa pelattavasta mestaruussarjasta. Lisänä on vielä auton ulkomuodon tuunausta ja erillinen kartturi pelimuoto.

Itse pelin alkutunnelmat ovat ristiriitaiset. Pikapelin valinnasta Suomen erikoiskokeista esimerkiksi Arvajan pätkä ei näytä siltä, että oltaisiin Suomessa. Erikoiskokeen otsakekuvassakin näkyy jo tuulimylly, joita ei näy kuin amerikkalaisilla punaniska alueilla. Illuusio ei parane yhtään erikoiskokeen edetessä, vaan maasto, ympäristö ja vaikutelma ei ole järin suomalainen.

Ennakkoon kuulin sanottavat pelistä, että se ei varsinaisesti ole simulaattori, eikä se ole oikeastaan arcade-tyyppinen pelikään. Tämä vertaus pitää hyvin paikkansa, sillä ajotuntuma on hiukan ontuva. Pitoa löytyy hyvin ilman kummempia säätöjä ihan alustalla, kuin alustalla. Vauhdin tuntoa pelissä on myös hienosti. Se kuuluisa, pers-tuntuma kuitenkin jää vajaaksi, eikä peliä kyllä todella voi ainakaan simulaattoriksi väittää. WRC 10 on kuitenkin helppo ajettava, oikeastaan kaikilla pelin tarjoamilla maastoilla.

WRC-autoilla ajettaessa vaihteita on mukava pykältää tiheään ja vääntö on päällä koko ajan. Huomaamatta ei voi olla kuitenkaan pelin kehnoja ääniä. Esimerkiksi muutaman vuoden vanhemmassa Dirt 2.0:ssa on huomattavasti aidomman ja massiivisemman kuuloiset auton äänet. Todella ärsyttäväksi piirteeksi nousi myös ns. elokuvarenkaat. Asfaltti-radoilla ajettaessa renkaiden ulina on jatkuvaa, ei väliä onko veto päällä vai ei. Toivottavasti tähän saataisiin myös päivitystä nopeasti, sillä pitemmän päälle renkaiden kirkuna alkaa jo ärsyttää toden teolla.

Grafiikan puolesta WRC 10 ei tarjoa mitään mullistavaa. Märät radanpinnat kiiltelevät, kuten 10 vuotta vanhoissa peleissä ja talvimaastot näyttävät jopa kehnoilta. Mitään dynaamisia varjoja, tai muuta ekstra karkkia peli ei tarjoa. Autot on kuitenkin mallinnettu varsin tyylikkäästi. Vauriomallinnus sen sijaa ei ole mitenkään hulppeaa. Ruudunpäivitysnopeus jäi myös melko alhaiseksi esimerkiksi verrattaessa peliin. Testikokoonpanolla High asetuksilla ja ultrawide resoluutiolla (5120 x 1440) päästiin n. 70 fps tietämille. Grafiikat ottaen huomioon, peli on varsin raskasta pyöritettävää, mutta ehkäpä tähänkin saadaan päivitysten myötä hiukan apua. Keskustelupalsoilla paljon puhutusta stutteria, eli nykimistä en havainnut testilaitteistolla.

Arvosteluissa on myös kantautunut soraääniä ratti-ongelmista. Itsekin havaitsin, että peli hävittää ratin oletusohjain paikalta joka kerta, kun pelin käynnistää uudelleen. Käsijarrun kanssa pelissä on outo ominaisuus, joka tulee ilmi aina pysähdyttäessä. Esimerkiksi peruuttamisen jälkeen liikkeelle pääsee vasta, kun on käyttänyt käsijarrua. Syvempi tutustuminen pelin ja käsijarrun mekaniikkaan on vielä tekemättä, mutta mitä luultavimmin tässäkin on kyse bugista.

Missä peli sitten loistaa? Esimerkiksi ratavalikoimissa on todella paljon kattavuutta. Vaihtoehtoja löytyy MM-sarja EK:ista, harjoitus alueista ja vaikkapa special eventeistä. Lisäksi 50th aniversary pelimuodosta löytyy eri vuosikymmeninä ajettuja erikoiskokeita, jotka tuovat vanhojen autojen kera hienon lisän valikoimaan. Erilaisia autoja on myös hyvin. WRC-autot, jotka ovat yksinoikeudella käytössä WRC pelisarjalla, tuovat sen lisämausteen, jota monet halajavat ja se onkin ehdoton myyntivaltti. Ura, eli Carreer-pelimuoto tuo kokonaisen tallin huollettavaksi, jossa voidaan mikro-manageroida esimerkiksi kehitystyötä, tiimin jäseniä, aikatauluja ja paljon muuta, itse ajamista unohtamatta.

Mitä enemmän peliä pelasi siitä oppi myös hiukan pitämään. Vaikka peli ei tarjoa parasta realismia, on ajamisesta saatu tehtyä melko vaivatonta. Sopiva yhdistelmä rentoutta ja haasteita, eikä sade, lumi tai asfaltti sekoita täysin ajotuntumaa, vaan pelistä voi nauttia hampaita kiristelemättä.

Julkaisu hinta pelillä on Steamissa peruspeliltä 49,99 € ja Deluxe Edition 59,99 €. Deluxe Edition tuo yhden auton lisää, sekä radan ja Carreer Starte Pack, jolla voi nopeuttaa tallin miehistön kehitystä ura-pelitilassa.

Vähittäis vaatimukset pelille:
OS: Windows 10
Prosessori: Intel Core i3-2100 tai AMD FX-4350
Muisti: 4 GB RAM
Näytönohjain: Nvidia GeForce GTX 650, 1 Gb tai AMD Radeon HD 7770, 1 Gb
DirectX: Version 12
Levytila: 36,6Gb (tämän hetkisten päivitysten kanssa)

Laitteisto jolla testattu:
OS: Windows 10
Prosessori: Intel Core i7-11700F
Muisti: 16 GB RAM
Näytönohjain: Nvidia GeForce RTX 3070
Näyttö: Samsung G9 (5120 x 1440)
Ratti: Simucube 2 Sport
Polkimet: Simgrade R7
Käsijarru: Heusinkveld
Vaihteisto: Heusinkveld, sekventaali

Arvostelija: Tanu Jänkä

Turtle Beach julkaisi Donkey Kong -aiheisen langattoman ohjaimen Switch-konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Turtle Beach julkaisi Donkey Kong -aiheisen langattoman ohjaimen Switch-konsoleille

on julkistanut uuden -teemaisen langattoman ohjaimen, joka on virallisesti lisensoitu Nintendolta ja yhteensopiva sekä alkuperäisen Switchin että uuden 2 -konsolin kanssa. Ohjain kantaa nimeä Turtle Beach Rematch Wireless Controller: Donkey Kong, ja se tulee saataville 12. lokakuuta. Ennakkotilaukset ovat jo alkaneet valmistajan verkkosivuilla ja valituilla jälleenmyyjillä Suomessa.

Uutuusohjain on osa Turtle Beachin kasvavaa lisävarustevalikoimaa, ja se tarjoaa useita pelaamista tehostavia ominaisuuksia. Mukana on muun muassa liiketunnistustuki sekä dynaaminen lentikulaarinen ulkoasu, joka paljastaa eri Donkey Kong -teemaisia kuvituksia katselukulman mukaan. Visuaalisuuden lisäksi ohjain sisältää kaksi ohjelmoitavaa takapainiketta, langattoman kantaman noin yhdeksään metriin sekä ladattavan akun.

Vaikka ohjain tukee uutta Nintendo -järjestelmää, C-painike ei ole käytettävissä kyseisessä laitteessa. Muuten yhteensopivuus kattaa kaikki Switch-mallit, mukaan lukien Lite ja OLED-versiot.

Uutuus on erityisesti suunnattu faneille, jotka arvostavat ikonisia Nintendo-hahmoja ja pelimaailmoja. Donkey Kong -teema tuo pelaamiseen persoonallisuutta, ja ohjain toimii hyvin esimerkiksi peleissä kuten , Donkey Kong Country Returns HD ja -sarjan uudet osat.

Patapon 1+2 Replay tuo rytmimarssin takaisin – nyt saatavilla konsoleille ja PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Patapon 1+2 Replay tuo rytmimarssin takaisin – nyt saatavilla konsoleille ja PC:lle

Rummut pärisee jälleen – rakastettu -heimo on palannut marssimaan rytmin tahdissa! on nyt saatavilla maailmanlaajuisesti :lle, Switchille ja :lle Steamin kautta. Tämä remasteroitu paketti sisältää sarjan kaksi ensimmäistä osaa, jotka ilmestyivät alun perin :lle 2000-luvun lopulla. Mukana on paranneltu grafiikka, uusia vaikeustasoja ja paikallinen moninpeli Switchillä.

Rytmi vie taisteluun matkalla kohti Earthendiä

Patapon 1+2 Replay -pelissä pelaaja astuu jälleen ”Mahtavan” rooliin – salaperäisen voiman, joka johtaa Patapon-heimoa rummuttamalla käskyjä rytmissä. Heimo, joka oli hylätty ja ajautunut maailman laidalle, on odottanut tätä hetkeä pitkään. Nyt kun rummut soivat jälleen, on aika lähteä matkalle halki oudon maailman, kohdata monenlaisia vihollisia ja suunnata kohti myyttistä Earthendiä.

Pelin ydin yhdistää rytmipohjaisen toiminnan ja reaaliaikaisen strategian 2D-muodossa. Ohjaus on helppo oppia, mutta rytmitaju ja taktiikka nousevat avainasemaan, kun taistelut vaikeutuvat. Matkan varrella pelaaja avaa käyttöönsä uusia yksiköitä, kuten jousilla ampuvan Yumiponin, hevosen selässä rynnivän Kibaponin ja aina etulinjassa lipun kanssa etenevän Hataponin.

Rakenna oma heimosi ja pelaa yhdessä

Remaster-versiossa on mukana yli 400 erilaista asetta ja varustetta, joiden avulla voit rakentaa juuri omanlaisesi Patapon-joukon. Kentiltä kerättävillä harvinaisilla materiaaleilla voit kehittää ja vahvistaa yksiköitäsi, jotta selviydyt vaativammista haasteista. Lisäksi -versiossa voit pelata jopa neljän pelaajan paikallisessa moninpelissä – täysin uusi lisäys sarjaan.

Patapon 1+2 Replay tuo takaisin alkuperäispelien tarttuvan rytmin, persoonallisen tyylin ja luovan pelattavuuden – nyt modernisoituna ja uusia sekä vanhoja faneja ajatellen.

Patapon 1+2 Replay on nyt saatavilla Playstation 5 ja Nintendo Switch -konsoleille sekä PC:lle.