Rentouttava Garden Life -puutarhasimulaatio saapui Nintendo Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Rentouttava Garden Life -puutarhasimulaatio saapui Nintendo Switchille

Garden Life

PAN Visionin jakelema ja NACONin julkaisema tuo mindfulness-henkisen puutarhasimulaation Nintendo -käsikonsolille.

Virtuaalisen kasvihuoneen ja puutarhan kanssa puuhailu tarjoaa edullisen ja helpon tavan viettää aikaa kasvien ja kasvienhoidon kanssa likaamatta käsiä multaan. Lisäksi tätä puuhastelua voi tehdä säästä ja myös lähes paikasta riippumatta, kun pelaamisen ja puuhailun hoitaa kannettavalla Nintendo Switch -pelikonsolilla.

Garden Life on yhtäältä peli kuin se on rentouttava puuhasteluohjelma. Siitä voi nauttia niin pieninä mindfulness-henkisinä rentoutumishetkinä hektisen arjen ja kiireisen tekemisen keskellä kuin myös tarinallisena pelikokemuksena. Pelasipa peliä kummalla tyylillä tahansa, sen graafinen väriloiste ja rentouttava ympäristö ovat omiaan rentouttamaan arkisen suorittamisen keskellä. Peliympäristönä se tarjoaa oman kasvihuoneen ja puutarhan sekä runsaan valikoiman erilaisia kasveja, koristeita ja työkaluja.

Pirteässä ja hyväntuulisessa pelimaailmassa on kaksi toisistaan poikkeavaa pelimuotoa. Näitä ovat tarinavetoinen ja tehtäviä tarjoava kevytseikkailu pienen kaupungin yhteisössä sekä omassa rauhassa edistyvä puuhailupuoli ilman suuria tavoitteita tai varsinaisia suorituksia.

Puuhailupuoli keskittyy enemmän rentouttavaan mindfulness-henkiseen ajanviettoon, jossa aivot saavat lepoa ja mieli tilan rentoutua, kun pelaaja voi keskittyä harmittomiin askareisiin omaa virtuaaliympäristöään kunnostaen. Tarinavetoisessa tilassa pelaajalla on selkeitä toisiinsa liittyviä tapahtumia ja tehtäviä, jotka vievät peliä ja sen tarinaa eteenpäin omalla painollaan.

Molemmat pelitilat keskittyvät puutarhanhoitoon, kasveihin ja elinvoimaisen ympäristön kanssa pakertamiseen ilman vaikeita haasteita. Tarinassa eteneminen palkitaan uusin työkaluin, kasvein ja tarvikkein, jotka tuovat lisää mahdollisuuksia erilaiselle tekemiselle.

Kaikkiaan mukana on yli 120 erilaista kasvia eri väriversioineen ja peräti 245 erilaista koriste-esinettä ympäristöä kaunistamaan. Näitä yhdistämällä jokainen voi löytää oman virtuaalisisustajansa pienellä vaivalla.

Garden Life on nyt saatavilla Nintendo Switchille. Peli on myös saatavilla -, - ja /S -pelikonsoleille että :lle. Pelin ikäraja on PEGI 3.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.