Rentouttava Sky: Children of the Light -peli ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Rentouttava Sky: Children of the Light -peli ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Sky: Children of the Light game

Thatgamecompanyn palkittu peli Sky: Children of the Light on ladattavissa parhaillaan ilmaiseksi PC:lle Steamissä.

Sky: Children of the Light ei ole perinteinen tasohyppelypeli. Sen sijaan siinä pelaaja liitelee läpi seitsemän erilaisen valtakunnan halki. Matkalla voi auttaa muita pelaajia, ratkaista pulmia ja kerätä kynttilöitä uusien esineiden ja alueiden avaamiseksi. Peli tunnetaan rauhalliisesta tunnelmastaan ja kauniista grafiikasta.

Peli ilmestyi alunperin iOS-laitteille heinäkuussa 2019. Android-versio saapui huhtikuussa 2020 ja myöhemmin peli ilmestyi myös Nintendo Switch (2021) ja PlayStation 4 (2022) -konsoleille. Nyt pelistä päästään vihdoin nauttimaan myös PC:llä.

Mikäli kaipaat rauhalliselle seikkailulle yhdessä ystävien kanssa, kannattaa Sky: Children of the Light ehdottomasti tsekata.

Megabonk myynyt jo yli miljoona kappaletta Kommentit pois päältä artikkelissa Megabonk myynyt jo yli miljoona kappaletta

Indiestudio Vedinadin tuore peli Megabonk on osoittautunut todelliseksi yllätyshitiksi. Vain kahdessa viikossa peli on rikkonut miljoonan myydyn kappaleen rajan Steamissa, ja arvioiden mukaan kokonaismyynti on jo 1,3 miljoonaa. Samalla huippuhetkellä yli 117 000 pelaajaa on ollut samanaikaisesti linjoilla.

Megabonk jatkaa Vampire Survivorsin viitoittamalla tiellä, mutta tuo roguelike-selviytymiseen oman käänteensä, Peli on kolmiulotteinen ja sen hahmovalikoima on kaikkea muuta kuin tavallinen, sillä mukana on esimerkiksi aurinkolaseja käyttävä skeittaava luuranko.

VGI:n (Video Game Insights) tilastojen mukaan Megabonkilla on vahva pelaajakuntien päällekkäisyys muiden suosittujen roguelike-pelien kanssa, yli 60 % pelaajista omistaa myös Vampire Survivorsin, Warframen tai Risk of Rain 2:n.

Pelin suosio on nostanut sen parhaillaan viidenneksi Steam-myyntilistoilla, juuri EA Sports FC 26:n taakse. Arvosteluissa vastaanotto on ollut erinomainen, yli 19 000 arvostelua ja keskiarvona erittäin positiivinen.

Megabonk liittyy vuoden 2025 yllättäjien joukkoon muiden Steam-hittien, kuten Schedule I:n ja Peakin, rinnalle. Näyttää siltä, että pelaajien nälkä nopeisiin, addiktoiviin selviytymiskokemuksiin ei ole hiipumassa, päinvastoin.

CloverPit myi puoli miljoonaa kappaletta vain kahdeksassa päivässä Kommentit pois päältä artikkelissa CloverPit myi puoli miljoonaa kappaletta vain kahdeksassa päivässä

Indiestudio Panik Arcaden uusi roguelite CloverPit on startannut hurjalla vauhdilla. Vain kahdeksassa päivässä peliä on myyty jo 500 000 kappaletta, ja se rikkoi viikonloppuna myös oman Steam-ennätyksensä, kun samanaikaisesti pelasi yli 25 000 pelaajaa.

CloverPit yhdistää kolikkopelien estetiikan ja rogueliten koukuttavan pelattavuuden. Tunnelma on karmivan ruosteinen. Ränsistyneet peliautomaatit ja hylätyt pankkiautomaatit luovat synkän, mutta kiehtovan miljöön.

Menestys on toistaiseksi täysin Steamissa syntynyt, ja kehittäjä onkin painottanut tätä somekanavillaan sen jälkeen, kun App Storeen ilmestyi nopeasti tuskin pelattava mobiiliklooni.

Nopea myyntiluku kertoo jälleen, että pelaajilla riittää nälkää uusille, erikoisille rogue-lite-kokemuksille, etenkin kun niissä yhdistyy odottamaton idea ja koukuttava toistettavuus.