Resident Evil 2 toisinto saa lyhyehkön demon perjantaina Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil 2 toisinto saa lyhyehkön demon perjantaina

Tammikuun lopulla ilmestyvä kauhuselviytymispeli toisinto saa lyhyehkön demon tämän viikon perjantaina tammikuuun 11. päivä. Demossa pelaajalla on puoli tuntia aikaa selviytyä tehtävästä, jonka läpäistyä demoa voi pelata toistamiseen 30 minuutin ajan. Demon jälkeen pelaaja pääsee näkemään pelin elokuvamaisen trailerin.

Capcomin tuottama Resident Evil 2 ilmestyi alunperin vuonna 1998. Uusi versio ilmestyy ja -konsoleille sekä :lle tammikuun 25. päivä.

Saudi-Arabian vaikutusvalta Capcomissa kasvaa Resident Evilin rikkoessa ennätyksiä Kommentit pois päältä artikkelissa Saudi-Arabian vaikutusvalta Capcomissa kasvaa Resident Evilin rikkoessa ennätyksiä

on lähtenyt liikkeelle hurjalla vauhdilla. ilmoitti pelin myyneen jo 6 miljoonaa kappaletta vain parissa viikossa, mikä tekee siitä koko sarjan nopeimmin myyneen osan. Menestys jatkaa yhtiön vahvaa putkea, sillä myös rikkoi aiemmin ennätyksiä omassa sarjassaan.

Kova myynti ei ole jäänyt huomaamatta. Saudi Arabia on kasvattanut omistustaan Capcomissa ostamalla lisää osakkeita ja tällä kertaa noin viiden prosentin siivun. Kaupan takana on kruununprinssi Mohammed bin Salmanin alainen sijoitusyhtiö, joka on viime vuosina kahminut pelialan omistuksia kiihtyvään tahtiin.

Kyseessä ei ole suinkaan ensimmäinen siirto. Saudi-Arabian valtion sijoitusrahasto omistaa jo entuudestaan noin viisi prosenttia Capcomista. Uusi hankinta tuplaa käytännössä maan vaikutusvaltaa yhtiössä, vaikka sijoittajan mukaan kyse on puhtaasti taloudellisesta sijoituksesta. Samainen taho on aiemmin napannut haltuunsa myös SNK Corporationin ja sekoittanut tähtipelaaja Cristiano Ronaldon mukaan -sarjaan, koska miksei.

Kulissien takana Saudi-Arabia rakentaa pelialalle laajempaa imperiumia myös Savvy Games Groupin kautta. Yhtiö on hankkinut omistuksia muun muassa Scopelysta ja Nianticista, eikä kiirettä muutoksiin kuulemma ole. Tavoitteena vaikuttaa olevan pitkä peli, kirjaimellisesti.

Capcom puolestaan aikoo ratsastaa Requiemin menestyksellä pitkälle. Luvassa on lisää sisältöä ja tukea pelille, ja huhujen mukaan lisäosat ovat jo työn alla. Kaikki tämä osuu sopivasti sarjan 30-vuotisjuhlien kynnykselle, joten kauhufaneille riittää todennäköisesti juhlan aihetta vielä pitkään.

Samaan aikaan pelialan isot rahat ja geopoliittiset jännitteet kulkevat yhä enemmän käsi kädessä. Saudi-Arabian kasvava rooli herättää kysymyksiä siitä, kuinka paljon pelimaailma on enää pelkkää viihdettä ja kuinka paljon osa suurempaa valtapeliä.

For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä

juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.

Rauhan aika on ohi Heathmoorissa

on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.

Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.

Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.

Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin

Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.

Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.

Koko vuosi täynnä sisältöä

Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.

Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.

For Honor on saatavana – ja -konsoleille sekä :lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös – ja -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.