Resident Evil 3 muuntuu pöytäpeliksi – nettiversio kokeiltavissa jo tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil 3 muuntuu pöytäpeliksi – nettiversio kokeiltavissa jo tänään

Resident Evil 3: The Board Game

Resident Evil 3 on saamassa pöytäpeliversion. Pelin taustalla on Steamforged Games, joka on aiemmin tehnyt pöytäpelin myös Resident Evil 2 -pelistä.

Resident Evil 3: The Board Game rahoitetetaan Kickstarter kampanjalla, joka alkaa tänään klo 21.00. Samalla pelistä tulee kokeiltavaksi ilmainen netissä pelattava versio.

Peli perustuu alkuperäiseen vuonna 1999 ilmestyneeseen videopeliin ja sitä voi pelata enintään neljä henkilöä. Pelattavaa on yli 19 tuntia ja saatavilla on myös lyhyempiä skenaarioita. Tuttuina pelihahmoina ovat tietysti Jill Valentine ja Carlos Oliveira.

Resident Evil Requiem palaa sarjan juurille ilman avoimen maailman höttöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem palaa sarjan juurille ilman avoimen maailman höttöä

Fanit ovat pitkään arvuutelleet, onko Resident Evil Requiem avoin maailman peli. Uusien pelivideoiden myötä huhut saivat lisää puhtia, kun ruudulle ilmestyi vilkas kaupunkikatu jalankulkijoineen ja liikenteineen. Nyt pelin ohjaaja Koshi Nakanishi on kuitenkin laittanut pisteen spekulaatioille, nimittäin Requiem ei ole avoin maailma.

Nakanishin mukaan peli yhdistää kahden päähenkilön, Gracen ja Leonin, pelityylit saumattomasti yhteen. Gracen osuudet keskittyvät kauhun ja jännityksen luomiseen, kuten Resident Evil 2 ja Resident Evil 7, kun taas Leonin osuudet ovat toimintapainotteisia ja muistuttavat Resident Evil 4:ää. Molemmat osat pysyvät perinteisen Resident Evil -linjan mukaisina, ilman avoimen maailman vapauksia.

Capcomin tavoitteena on juhlistaa sarjan 30-vuotista historiaa yhdistämällä parhaat ideat yhteen peliin. Pelaajat saavat siis sekä sydäntä puristavaa selviytymiskauhua että toimintaa täynnä olevia kohtaamisia kaikessa perinteisen Resident Evilin hengessä.

Vaikka avoimen maailman fanit saattavat pettyä, Requiem lupaa silti tutun ja monipuolisen kokemuksen, joka kunnioittaa sarjan ikonisia elementtejä. Odotettavissa on siis kauhua, toimintaa ja klassista jännitystä, mutta ei vapaata tutkimista avoimessa kaupungissa.

Resident Evil: Code Veronica palaa – Capcomilta uusi remake luvassa tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil: Code Veronica palaa – Capcomilta uusi remake luvassa tänä vuonna

Capcom aikoo herättää klassikon henkiin! Raporttien mukaan Resident Evil: Code Veronica saa uuden remake-version vielä tämän vuoden aikana. Alun perin peli ilmestyi vuonna 2000 Sega Dreamcastille, ja vaikka se ei olekaan sarjan päänumeroinen osa, se on fanien keskuudessa arvostettu ja keskeinen osa Resident Evil -tarinaa.

Vuotaja Dusk Golem paljasti, että ensimmäinen kurkistus uuteen versioon nähtänee myöhemmin tänä vuonna. Vaikka aikaisemmat huhut veivät julkaisun vuoteen 2027, nyt näyttää siltä, että fanit pääsevät näkemään uudistetun Code Veronican jo aikaisemmin. IGN on vahvistanut, että uusi versio on todella kehitteillä, ja sen odotetaan sijoittuvan vuoden 2027 ensimmäiselle kvartaalille julkaisuajankohdaksi.

Pelin tarina sijoittuu Resident Evil 3:n tapahtumien aikaan, mutta keskiössä ovat Claire ja Chris Redfield syrjäisellä vankilasaarella ja myöhemmin Etelämantereella. Tämä antaa remake-versiolle mahdollisuuden modernisoida grafiikat ja pelimekaniikat, samalla säilyttäen alkuperäisen kauhun tunnelman.

Vaikka viime aikoina on huhuttu Resident Evil 5:n remake-versiosta, Capcom ei ole vielä vihreää valoa antanut. Sen sijaan seuraavaksi remakejen sarjassa vuorossa on Resident Evil Zero, jonka odotetaan saapuvan vuonna 2028.

Ennen kaikkea, fanien kannattaa kuitenkin odottaa jo helmikuussa julkaistavaa Resident Evil: Requiemia, joka esittelee uuden hahmon Grace Ashcroftin ja palaa tuttuun sankari Leon S. Kennedyyn. Kun Requiem saapuu ja Code Veronica on remasteroitu, Capcom voi hyvällä syyllä suunnata katseensa taas täysin uuteen Resident Evil -kokemukseen.