Resident Evil 3 muuntuu pöytäpeliksi – nettiversio kokeiltavissa jo tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil 3 muuntuu pöytäpeliksi – nettiversio kokeiltavissa jo tänään

Resident Evil 3: The Board Game

Resident Evil 3 on saamassa pöytäpeliversion. Pelin taustalla on Steamforged Games, joka on aiemmin tehnyt pöytäpelin myös Resident Evil 2 -pelistä.

Resident Evil 3: The Board Game rahoitetetaan Kickstarter kampanjalla, joka alkaa tänään klo 21.00. Samalla pelistä tulee kokeiltavaksi ilmainen netissä pelattava versio.

Peli perustuu alkuperäiseen vuonna 1999 ilmestyneeseen videopeliin ja sitä voi pelata enintään neljä henkilöä. Pelattavaa on yli 19 tuntia ja saatavilla on myös lyhyempiä skenaarioita. Tuttuina pelihahmoina ovat tietysti Jill Valentine ja Carlos Oliveira.

Resident Evil Veronica saa kolmannen persoonan kuvakulman Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Veronica saa kolmannen persoonan kuvakulman

Kesän pelitapahtumissa julkistettu Veronica herätti heti keskustelua kuvakulmastaan. Ensimmäisen persoonan näkökulmasta esitetty teaser sai monet pohtimaan, seuraisiko peli tuoreen -pelin jalanjälkiä. Nyt on kuitenkin tehnyt asian selväksi ja Veronica pelataan kokonaan kolmannesta persoonasta.

Pelin tuottaja Yoshiaki Hirabayashi vahvisti tiedon pelin julkistuksen jälkeisessä kyselytilaisuudessa. Päätös ei ole suuri yllätys, sillä alkuperäinen tunnettiin toimintapainotteisemmasta pelattavuudestaan, jossa pelaajat pääsivät muun muassa käyttämään kahta konepistoolia samanaikaisesti ja tähtäämään useisiin vihollisiin.

Capcom ei vielä paljastanut, mitkä alkuperäispelin taistelumekaniikoista tekevät paluun. Hirabayashi kuitenkin muistutti, että remakea työstää sama tiimi, joka vastasi menestyksekkäistä – ja Resident Evil 4 -uusioversioista. Hänen mukaansa studion tavoitteena on säilyttää alkuperäispelien ikoniset piirteet samalla, kun niitä modernisoidaan nykyyleisölle.

Tarinassa seurataan jälleen Claire Redfieldia, joka etsii kadonnutta veljeään Chris Redfieldia. Tapahtumat sijoittuvat vain noin kolme kuukautta Resident Evil 2:n jälkeen, joten Capcom ei aio tehdä Clairesta yhdessä yössä toimintasankaria. Selviytyminen Raccoon Cityn kauhuista on jättänyt jälkensä, mutta hahmon kehityksen luvataan pysyvän uskottavana suhteessa tarinan aikajanaan.

Vuodelle 2027 suunniteltu on yksi Capcomin odotetuimmista remake-projekteista. Jos aiemmat Resident Evil -uusioversiot ovat mitään enteilleet, luvassa voi olla moderni tulkinta klassikosta, joka yrittää kunnioittaa alkuperäistä ilman että se jää sen vangiksi.

Capcom vihjaa Pragmata pelisarjan mahdollisuudesta Kommentit pois päältä artikkelissa Capcom vihjaa Pragmata pelisarjan mahdollisuudesta

Pitkään kehityksessä pyörinyt on vihdoin julkaistu ja lähtö on ollut vahvempi kuin moni osasi odottaa. kertoo pelin myyneen yli miljoona kappaletta vain kahdessa päivässä, mikä on kova saavutus täysin uudelle pelibrändille.

Vaikka Pragmata ei yllä jättisarjojen, kuten Monster Hunterin tai Resident Evilin, tasolle, Capcomilla ollaan selvästi tyytyväisiä. Yhtiön mukaan peli on nyt osa heidän kasvavaa valikoimaansa, mikä vihjaa siihen, että tarina ei välttämättä jää yhteen julkaisuun.

Pragmatan matka ei kuitenkaan ollut helppo. Peli julkistettiin jo vuonna 2020 ja sitä viivästettiin useaan otteeseen ennen lopullista julkaisuaan vuonna 2026. Yli kuusi vuotta kestänyt kehitysrumba herätti ajoittain epäilyksiä, mutta lopputulos näyttää nyt lunastaneen odotukset, ainakin myyntilukujen perusteella.

Capcomin mukaan projektin onnistumiseen vaikutti myös tiivis yhteistyö eri tiimien välillä. Pelin kehityksessä hyödynnettiin testejä, kyselyitä ja demoversioita, joiden avulla kokemusta hiottiin kansainväliselle yleisölle sopivaksi. Lopputulos? Kehitykseen käytetty aika oli vaivan arvoista.

Vaikka jatko-osaa ei ole vielä virallisesti vahvistettu, Pragmata ei välttämättä jää yksittäiseksi kokeiluksi. Jos menestys jatkuu, tästä voi hyvinkin kasvaa Capcomin seuraava uusi pelisarja.