Resident Evil 4 -kauhupelin PSVR2 -versio kylvää kauhua maailmalla Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil 4 -kauhupelin PSVR2 -versio kylvää kauhua maailmalla

PAN Vision Finland ja julkaisivat Resident Evil 4 -selviytymispelin myös -laitteelle eilen, 8. joulukuuta. -tila tukee koko pääjuonikampanjaa ja tarjoaa lisätason uppoutumista Leon S. Kennedyn pelastustehtävään”, tiedottaa lehdistötiedote.

”Kokemus antaa pelaajille mahdollisuuden nähdä pelottava maailma suoraan Leonin silmin ja nauttia ympäristöstään PlayStation VR2:n 4K HDR -näytöllä.”

Resident Evil 4:n -tila PSVR 2:lle tarjoaa jäätävän kokemuksen uudistetuilla aseilla ja edistyneellä 3D-äänellä. Pitkään odotettu ilmainen laajennus, tarjoaa karmivia uusia ominaisuuksia, jotka tekevät pelikokemuksesta entistäkin pelottavamman alkuperäiseen julkaisuun verrattuna. Capcomin kehittäjät, Masato Kumazawa ja Keisuke Yamakawa, valottavat jännittäviä lisäyksiä, kuten intensiiviset kohtaamiset vihollisten kuten Krauserin kanssa, jossa pelaajat voivat nyt taistella kaksinkertaisilla terillä käyttäen molempia käsiä samanaikaisesti.

VR-tila esittelee myös realistisen aseiden käsittelyn, mahdollistaen pelaajille aseiden laittamisen tarkasti takaisin inventaarioon fyysisillä liikkeillä ja ampumisen kyykyssä. Capcom on omistanut merkittävän vaivan tarjotakseen immersiivisen kokemuksen, hyödyntäen 3D-ääntä ja mahdollistaen kolmannen persoonan näkökulman tietyille osuuksille, ottaen huomioon PS5:n ja sen VR-järjestelmän ainutlaatuiset ominaisuudet.

Virtuaalilaseilla koettava peli tekee kokemuksesta entistä sävähdyttävämmän, jännittävämmän ja kiehtovamman kokemuksen, jossa pelin hirvitykset tulevat suoraan iholle. Kauhukokemuksista ja jännittävistä hetkistä iloa saavat pelaajat ovat pelin parissa kuin kotonaan, sillä peli huokuu synkkää kauneutta ja upeaa äänimaailmaa. Virtuaalilaseilla koettuna peli tuntuukin siltä kuin olisi itse keskellä tapahtumien myrskynsilmää.

Uusittu pelikokemus ei jää vain virtuaalilasien varaan. Pelaaja saa lisäksi nauttia uudenlaisesta ohjaustavasta PlayStation VR2 Sense -ohjaimilla. Tämän myötä pelaaja pääsee kokemaan Leonin toimet liikeohjauksen kautta, joka tuo pelaamiseen aivan uudenlaista fyysisyyttä. Myös aseiden hallinta tuntuu aiempaa luonnollisemmalta VR-ohjainten avulla.

Resident Evil 4:n täydellinen uudelleenluomiskokemus virtuaalitodellisuudessa odotetaan olevan huomionarvoinen lisäys PSVR 2 -kirjastoon.

Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä Kommentit pois päältä artikkelissa Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä

Kauhupelien ystäville on luvassa uusi syy pitää valot päällä, sillä tuo pelaajat tutkimaan paranormaaleja ilmiöitä yhteistyössä kavereiden kanssa. esitteli pelin uuden trailerin kautta, ja luvassa näyttää olevan kauhua, jossa hiljaisuus voi olla paras selviytymiskeino.

Give Us A Sign on 1–4 pelaajan yhteistyökauhupeli, jossa tutkitaan kummittelevia paikkoja, selvitetään yliluonnollisten olentojen salaisuuksia ja yritetään selvitä hengissä ympäristöissä, jotka kirjaimellisesti kuuntelevat pelaajan puhetta. Mikrofonista voi siis tulla joko tärkeä työkalu tai pahin vihollinen.

Pelin erikoisuuksiin kuuluvat ääneen reagoiva pelattavuus, muuttuvat paranormaalit kohtaamiset, monipuoliset tutkimusjärjestelmät sekä yli 20 erilaista kummitusta pelin omasta maailmasta. Lisäksi ympäristöt reagoivat pelaajien toimintaan ja kauhuelementtejä voi muokata oman pelityylin mukaan.

Give Us A Sign julkaistaan aikanaan :lle, :lle ja Xbox Series X|S:lle, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu. Pelaajat pääsevät kuitenkin kokeilemaan peliä ennakkoon Steam Next Festissä lokakuussa 2026 julkaistavan demon kautta.

Jos Phasmophobia opetti jotain, niin se on se, että kaverin huutaminen pimeässä talossa ei yleensä auta tilannetta. Give Us A Sign näyttää vievän saman idean vielä pidemmälle ja tällä kertaa kummitukset eivät vain ilmesty paikalle, vaan ne kuuntelevat mitä sanot.

Näyttelijä Brett Gipson nähdään myös GTA 6:ssa salaperäisessä roolissa Kommentit pois päältä artikkelissa Näyttelijä Brett Gipson nähdään myös GTA 6:ssa salaperäisessä roolissa

Grand Theft Auto VI

saa lisää julkisuutta ennen julkaisuaan, kun näyttelijäkaartista on paljastunut jälleen uusi nimi. Tällä kertaa kyseessä on mielenkiintoinen risteys kahden vuoden 2026 suurpelin välillä, sillä sama näyttelijä esiintyy sekä -universumin pelissä että Rockstarin odotetussa jättiläisessä.

-pelissä Sabretoothia esittävä on listannut ansioluetteloonsa roolin myös :ssa. Pelissä hän esittää hahmoa nimeltä Ellis, mutta toistaiseksi ei ole tiedossa, kuinka suuri tai keskeinen rooli hänellä lopulta on.

Gipson ei ole ainoa, joka on vahvistanut osallisuutensa peliin. Myös useat muut näyttelijät ovat maininneet nimensä liittyvän GTA 6:een, vaikka osan rooleista epäillään olevan pieniä sivuhahmoja tai jopa tavallisia NPC-hahmoja. ei ole vielä virallisesti avannut näyttelijäkaartia laajasti, mikä pitää spekulaatiot käynnissä.

tunnetaan siitä, että se pitää näyttelijät ja yksityiskohdat visusti salassa aina julkaisua lähellä oleviin hetkiin asti. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että markkinoinnin kiihtyessä myös näyttelijät alkavat itse paljastaa osallistumistaan projektiin.

Grand Theft Auto VI julkaistaan 19. marraskuuta :lle ja Xbox Series X|S:lle, ja odotukset ovat jo valmiiksi valtavat. Kun samaan peliin päätyy nimiä myös muista jättihiteistä, alkaa asetelma muistuttaa entistä enemmän suurten viihdemaailmojen yhteentörmäystä, vaikka tällä kertaa ilman supersankariviittoja.