Resident Evil 4 -kauhupelin PSVR2 -versio kylvää kauhua maailmalla Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil 4 -kauhupelin PSVR2 -versio kylvää kauhua maailmalla

PAN Vision Finland ja Capcom julkaisivat Resident Evil 4 -selviytymispelin myös PSVR2-laitteelle eilen, 8. joulukuuta. Resident Evil 4 VR -tila tukee koko pääjuonikampanjaa ja tarjoaa lisätason uppoutumista Leon S. Kennedyn pelastustehtävään”, tiedottaa lehdistötiedote.

”Kokemus antaa pelaajille mahdollisuuden nähdä pelottava maailma suoraan Leonin silmin ja nauttia ympäristöstään PlayStation VR2:n 4K HDR -näytöllä.”

Resident Evil 4:n VR-tila PSVR 2:lle tarjoaa jäätävän kokemuksen uudistetuilla aseilla ja edistyneellä 3D-äänellä. Pitkään odotettu ilmainen laajennus, tarjoaa karmivia uusia ominaisuuksia, jotka tekevät pelikokemuksesta entistäkin pelottavamman alkuperäiseen julkaisuun verrattuna. Capcomin kehittäjät, Masato Kumazawa ja Keisuke Yamakawa, valottavat jännittäviä lisäyksiä, kuten intensiiviset kohtaamiset vihollisten kuten Krauserin kanssa, jossa pelaajat voivat nyt taistella kaksinkertaisilla terillä käyttäen molempia käsiä samanaikaisesti.

VR-tila esittelee myös realistisen aseiden käsittelyn, mahdollistaen pelaajille aseiden laittamisen tarkasti takaisin inventaarioon fyysisillä liikkeillä ja ampumisen kyykyssä. Capcom on omistanut merkittävän vaivan tarjotakseen immersiivisen kokemuksen, hyödyntäen 3D-ääntä ja mahdollistaen kolmannen persoonan näkökulman tietyille osuuksille, ottaen huomioon PS5:n ja sen VR-järjestelmän ainutlaatuiset ominaisuudet.

Virtuaalilaseilla koettava peli tekee kokemuksesta entistä sävähdyttävämmän, jännittävämmän ja kiehtovamman kokemuksen, jossa pelin hirvitykset tulevat suoraan iholle. Kauhukokemuksista ja jännittävistä hetkistä iloa saavat pelaajat ovat pelin parissa kuin kotonaan, sillä peli huokuu synkkää kauneutta ja upeaa äänimaailmaa. Virtuaalilaseilla koettuna peli tuntuukin siltä kuin olisi itse keskellä tapahtumien myrskynsilmää.

Uusittu pelikokemus ei jää vain virtuaalilasien varaan. Pelaaja saa lisäksi nauttia uudenlaisesta ohjaustavasta PlayStation VR2 Sense -ohjaimilla. Tämän myötä pelaaja pääsee kokemaan Leonin toimet liikeohjauksen kautta, joka tuo pelaamiseen aivan uudenlaista fyysisyyttä. Myös aseiden hallinta tuntuu aiempaa luonnollisemmalta VR-ohjainten avulla.

Resident Evil 4:n täydellinen uudelleenluomiskokemus virtuaalitodellisuudessa odotetaan olevan huomionarvoinen lisäys PSVR 2 -kirjastoon.

Military Logistics Simulator vie pelaajat kenttälogistiikan ytimeen Kommentit pois päältä artikkelissa Military Logistics Simulator vie pelaajat kenttälogistiikan ytimeen

Nykyajan sotilasoperaatioiden selkäranka on nyt pelattavissa kotisohvalla. Military Logistics Simulator julkaistiin 12. joulukuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja se tarjoaa pelaajille ainutlaatuisen näkökulman sotilaslogistiikkaan, siitä mitä oikeasti tapahtuu taistelukentän kulissien takana.

Peli haastaa ohjaamaan saattueita, kuljettamaan tärkeitä tarvikkeita ja puolustamaan reittejä niin yksin kuin enintään neljän kaverin kanssa co-op-tilassa. Pelaajien käytössä on FOSCON-konsoli, jonka avulla voi antaa selkeitä käskyjä, mukautua yllättäviin tilanteisiin ja johtaa saattueen etenemistä. Mukana on myös monipuolisia puolustuskeinoja, kuten ajoneuvokohtaiset aseet, point-defense-järjestelmät drone-uhkia vastaan sekä K9-seuralainen, joka auttaa havainnoinnissa.

Lisäksi pelissä voi laajentaa etulinjan tukikohtaa (FOB), suorittaa erilaisia huoltomissioita ja osallistua operaatioihin niin maanteillä kuin lentotukialuksilla. Taktinen pelattavuus yhdistyy realismin kanssa, jossa jokainen päätös vaikuttaa saattueen etenemiseen ja operaatioiden onnistumiseen.

Military Logistics Simulator tarjoaa tuoreen ja strategisen näkökulman sotapelaamiseen. Kyse ei ole vain taisteluista, vaan siitä, miten oikea logistiikka pitää koko koneiston liikkeessä. Peli on saatavilla nyt Steamistä, PlayStation Storesta ja Xbox Storesta. Nouse riviin, suojaa reitti ja pidä tehtävä elossa.

Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä

Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.

Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.

Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.

Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.

Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.

Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.

Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.

Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.