Resident Evil Requiem antaa pelaajille valinnanvapauden näkökulmassa Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem antaa pelaajille valinnanvapauden näkökulmassa

-sarjan uusin tulokas, Requiem, antaa pelaajille nyt vapauden valita haluavatko pelata ensimmäisessä vai kolmannessa persoonassa. Sarjan ohjaaja Akifumi Nakanishi kertoi, että länsimaalaiset pelaajat suosivat usein ensimmäistä näkökulmaa, ei ihme, kun he ovat kasvaneet -ensimmäisen persoonan räiskintäpelien, kuten Doomin, parissa. Japanissa taas monet suuntaavat mieluummin kolmannen persoonan näkökulmaan, tuttuun konsoliroolipelien tyyliin, kuten .

Vaikka Requiemin virallinen julkaisu on vasta ensi vuonna, demo on ollut esillä niin Gamescomissa Saksassa kuin Tokyo Game Show’ssa. Nakanishi huomasi, että eri maissa pelaajat lähestyvät peliä eri tavalla, ja hän pitää tätä kulttuurisesti merkittävänä erona. Toisaalta hän myös huomauttaa, että nuorempi japanilainen pelaajakunta on nykyään tutustunut esimerkiksi Minecraftiin ja Apex Legendsiin, mikä tasoittaa näkökulmien eroja.

Resident Evil Requiem jatkaa sarjan siirtymää kohti ensimmäistä persoonaa, joka alkoi :ssä, mutta nyt pelaaja voi itse päättää, kummasta tykkää enemmän. Ensimmäisen persoonan näkökulma nostaa kauhuelementit uudelle tasolle, kun pelottavat hirviöt voivat lähestyä yllättäen kapean näkökentän takaa. Kolmannen persoonan näkymässä taas hahmon ympäristö on helpompi hahmottaa, mikä tekee esineiden ja vihjeiden löytämisestä helpompaa.

Demoilla on myös pyrkinyt saamaan palautetta pelin pelottavuudesta, sillä kehittäjät ovat sarjan pitkän historian myötä itse vaikeasti yllätettävissä. Tulevassa julkaisussa pelaajat pääsevät tutkimaan Raccoon Cityä ja kohtaamaan supersuuria hirviöitä, kuten Lisa Trevoria, oman näkökulman valinnasta riippuen.

Resident Evil Requiem ilmestyy :lle, PC:lle, :lle ja :lle 27. helmikuuta 2026. Pelaatko sinä ensimmäisessä vai kolmannessa persoonassa?

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, -konsoleilla, :lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.