Resident Evil Requiem paljastaa uutta pelikuvaa – Showcase jo tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem paljastaa uutta pelikuvaa – Showcase jo tällä viikolla

nostaa kauhun jännitystä jälleen uudelle tasolle. -pelistä nähdään uutta pelikuvaa ja kuullaan viimeisimpiä uutisia tulevassa Showcase-tapahtumassa, joka striimataan verkossa torstaina 15. tammikuuta klo 12:00 Suomen aikaa. Esityksen jälkeen luvassa on vielä keskustelustrimmi Capcomin -kanavalla, joten analysoitavaa ja spekulointia riittää varmasti.

Vaikka Leon S. Kennedy on jo vahvistettu pelin hahmokaartiin, fanien kysymyksiä riittää yhä. Onko peli todellakin osittain avoin maailma, ja mitä muita yllätyksiä Capcom on vielä kätkenyt? Showcase lupaa vastauksia ja vihjeitä vain kuusi viikkoa ennen pelin helmikuun 27. päivän julkaisua.

Tapahtuma on erinomainen tilaisuus kaikille kauhun ystäville kurkistaa, mitä Resident Evil Requiem tuo tullessaan. Lupaus jännitystä, selviytymistä ja pelottavia yllätyksiä pysyy korkealla. Fanit voivat valmistautua keskustelemaan, spekuloimaan ja ehkä vähän pelkäämään yhdessä Capcomin kanssa.

Resident Evil -sarjan päättarina kietoutuu kasaan tulevan vuosikymmenen aikana Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil -sarjan päättarina kietoutuu kasaan tulevan vuosikymmenen aikana

Capcomin kauhupelisarjan tarinalle on olemassa suunniteltu päätös, paljastaa vastaava tuottaja Jun Takeuchi. Se ei kuitenkaan tarkoita, että zombit katoaisivat ruuduilta aivan lähiaikoina.

-pelisarjan pitkä tarina saattaa lähestyä loppuaan tulevan vuosikymmenen aikana. Capcomin vastaava tuottaja Jun Takeuchi kertoi haastattelussa, että sarjan laajempi tarinakokonaisuus voisi saada päätöksensä seuraavien kymmenen vuoden kuluessa. Takeuchin mukaan tänä vuonna julkaistu merkitsee eräänlaisen ensimmäisen kymmenvuotiskauden päättymistä.

Takeuchi kertoi, ettei koko sarjan tarinaa suunniteltu alun perin valmiiksi asti, vaan kokonaisuus on kasvanut pelien mukana. Resident Evil 2 uusioversiota suunniteltaessa tiimi kuitenkin kehitti kymmenvuotisen suunnitelman, jonka tarkoituksena oli rakentaa sarjalle yhtenäisempi kokonaisuus. Tuottajan mukaan myös uusioversioiden julkaisujärjestyksellä on oma merkityksensä kokonaisuuden ymmärtämisessä.

Vaikka päätarina saattaa joskus tulla päätökseensä, pelaajien ei tarvitse vielä pakata zombienmetsästysvarusteitaan varastoon. Takeuchi vahvisti, että Capcomilla on suunnitteilla useita uusia Resident Evil -pelejä, mutta ei paljastanut niistä tarkempia tietoja. Toistaiseksi ei myöskään tiedetä, mitä mahdollinen päätös tarkoittaisi sarjan tuttujen hahmojen, kuten Leon S. Kennedyn, kannalta.

Sarjan menestys ei ainakaan anna syytä kiirehtiä loppuratkaisua. Resident Evil 2 uusioversio on noussut pelisarjan myydyimmäksi osaksi, ja myös Resident Evil 7, Resident Evil 4 uusioversio sekä Requiem ovat menestyneet vahvasti. Capcomilla on lisäksi työn alla Resident Evil Code: Veronica -uusioversio, jonka on määrä ilmestyä ensi vuoden alkupuolella.

Vaikka päätarina siis joskus päättyisi, se ei välttämättä tarkoita koko pelisarjan loppua. Kymmenen vuotta on pitkä aika, ja siihen mahtuu vielä monta epäonnista laboratoriokoetta, kammottavaa kartanoa ja tietenkin aivan liian sitkeitä zombeja.

Nintendo lupaa kuunnella keräilijöitä eikä aio luopua fyysisistä peleistä Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo lupaa kuunnella keräilijöitä eikä aio luopua fyysisistä peleistä

Pelien keräilijöille ja fyysisiä pelikopioita suosiville kuuluu vaihteeksi hyviä uutisia. ei aio ainakaan tällä hetkellä luopua fyysisistä peleistä, vaikka peliala näyttää kulkevan yhä vahvemmin digitaalisten julkaisujen suuntaan.

Nintendon Latinalaisen Amerikan varatoimitusjohtaja ja pääjohtaja Bill van Zyll kommentoi yhtiön linjausta -kanava Coelho no Japão -haastattelussa. Hänen mukaansa Nintendo seuraa tarkasti kuluttajien mieltymyksiä ja tekee ratkaisujaan niiden perusteella. Yhtiö tiedostaa myös, kuinka paljon pelaajat arvostavat fyysisiä peliversioita.

Van Zyll nosti esiin myös hiljattain julkaistun -konsolin, joka tukee sekä fyysisiä että digitaalisia pelejä. Hän vahvisti suoraan, ettei Nintendolla ole suunnitelmia hylätä fyysisiä pelijulkaisuja. Tämä on tervetullut viesti aikana, jolloin muiden pelialan jättien ratkaisut ovat herättäneet huolta pelien säilyvyydestä ja omistamisesta.

Fyysisten pelien asema on puhuttanut viime aikoina erityisesti Sonyn ja Rockstar Gamesin päätösten vuoksi. Rockstarin odotettu on tiettävästi tulossa fyysisenä julkaisuna, jossa pakkauksen mukana toimitetaan vain latauskoodi varsinaisen levyn sijaan. puolestaan on ilmoittanut suunnitelmistaan lopettaa uusien -pelien levytuotanto vuonna 2028.

Nintendon linjaus ei tietenkään takaa, että fyysiset pelit säilyvät valikoimassa ikuisesti. Toistaiseksi yhtiön toiminta antaa kuitenkin aihetta optimismiin ja lähes kaikki sen omat Switch 2 -pelit ovat ilmestyneet perinteisinä fyysisinä julkaisuina niin sanottujen Game Key Card -korttien sijaan. Näissä korteissa ei ole itse peliä, vaan ne toimivat käytännössä latauksen käynnistävinä avaimina. Fyysisiä pelejä suosiville tämä merkitsee sitä, että pelikokoelman voi edelleen rakentaa myös hyllyyn, eikä kaikkea tarvitse jättää digitaalisen kauppapaikan varaan.