Respawn kohtaa irtisanomisia – Apex Legends leikkausten alla Kommentit pois päältä artikkelissa Respawn kohtaa irtisanomisia – Apex Legends leikkausten alla

Videopelien kehittäjä , joka tunnetaan suositusta battle royale-pelistä , on joutunut kärsimään irtisanomisista emoyhtiö Electronic Artsin () toimesta. Noin parikymmentä työntekijää menetti työpaikkansa, osana menossa olevia leikkauksia, jotka vaikuttavat noin 5 prosenttiin EA:n työvoimasta.

Irtisanomisuutiset levisivät sosiaalisessa mediassa torstaina, ja raporttien mukaan Apex Legendsin sosiaalisen median tiimi kuului niihin, jotka kärsivät. Vaikka päätös tuli yllätyksenä ottaen huomioon Apex Legendsin menestyksen, nämä leikkaukset ovat linjassa EA:n aiemmin ilmoittamien suunnitelmien kanssa vähentää henkilöstöä arviolta 670 työpaikalla. Yhtiö odottaa saattavansa irtisanomiset päätökseen maaliskuun loppuun mennessä.

EA:n leikkausten taustalla on yhtiön halu keskittyä omaan franchising-sarjaan ja siirtyä kauemmaksi mahdollisista tulevaisuuden immateriaalioikeuksien käyttämisestä. Vaikka irtisanomisia tapahtui Respawnissa, lähteet EA:n lähipiirissä vakuuttavat, että Apex Legends pysyy yhtiön ”suurena painopisteenä” investointeja sekä jatkokehitystä ajatellen.

Respawnin lisäksi EA:n uudelleenjärjestelyihin sisältyy Star Wars FPS-pelin peruminen, jonka huhuttiin keskittyvän Mandalorian-hahmoon. Kehitys seuraavaan Jedi Fallen Order -peliin, Black Pantheriin ja Iron Man -peleihin jatkuu irtisanomisista huolimatta. Lisäksi EA sulki Ridgeline Gamesin, studion jonka perusti teollisuuden veteraani Marcus Lehto, ja joka keskittyi yksinpelikampanjoihin Battlefield-pelisarjalle.

Nämä leikkaukset ovat osa suurempaa trendiä pelialalla, jossa yritykset kuten Riot Games ja Epic Games ovat myös käyneet läpi henkilöstön vähennyksiä. Näiden päätösten seurauksena tuhansia työpaikkoja on menetetty, mikä on viimeaikaisten raporttien mukaan vaikuttanut epäsuhtaisesti vammaisiin työntekijöihin.

Lähde: IGN

Codemasters pohtii: Sopiiko Nintendo Switch 2 F1-peleille? Kommentit pois päältä artikkelissa Codemasters pohtii: Sopiiko Nintendo Switch 2 F1-peleille?

Nintendo :n tehoista on tihkunut lupaavia tietoja, ja jo nyt useat :n pelisarjat – jotka ovat aiemmin karttaneet Nintendon konsoleita – ovat palaamassa takaisin. Nyt puntaroi, voisiko -pelisarja löytää tiensä uudelle hybridilaitteelle.

F1 25:n luova johtaja Gavin Cooper kertoi hiljattain Traxion–sivuston haastattelussa, että tiimin on ensin selvitettävä, mitä Switch 2 oikeasti pystyy tekemään ja onko se ”hyvä matchi” F1-pelien vaatimuksille:

“Tarvitaan ensin fiksuja ihmisiä tutkimaan laitetta ja arvioimaan, mitä se todella pystyy tekemään ja sopiiko se F1-kokemukseen.”

Tällä hetkellä mitään ei ole virallisesti julkistettu, mutta Cooperin mukaan sisäisiä keskusteluja varmasti tullaan käymään:

“Keskusteluja käydään varmasti, mutta tällä hetkellä ei ole mitään kerrottavaa.”

Ei ihan uusi aluevaltaus

Vaikka F1-pelejä ei ole nähty Nintendon laitteilla vuosiin, Codemasters ei ole täysin ummikko Switchin suhteen. Vuonna 2019 studio julkaisi GRID Autosportin Switchille – peli sai varsin positiivisen vastaanoton, vaikka sen moninpeli puuttui aluksi. Tämä korjattiin myöhemmin ilmaisella päivityksellä.

F1-sarjan osalta viimeisin julkaisu Nintendolla oli F1 Race Stars: Powered Up Edition, joka ilmestyi Wii U:lle – ja sekin oli enemmän kart-henkinen spin-off kuin aito simulaatio.

EA tuo jo isoja pelejä Switch 2:lle

Codemasters on ollut Electronic Artsin omistuksessa vuodesta 2021, ja mukana kaupassa siirtyivät myös muut kilpa-ajopelisarjat, kuten DIRT ja Project CARS. EA on jo ilmoittanut tuovansa seuraavat EA FC- ja Madden NFL -pelit Switch 2:lle, joten ei olisi yllättävää, jos F1 seuraisi perässä – mikäli tekninen yhteensopivuus löytyy.

Yhteenvetona: Switch 2 kiinnostaa, mutta mitään ei vielä luvata. F1:n kaltaiset nopeat ja teknisesti vaativat pelit vaativat alustalta paljon – mutta jos uusi laite lunastaa lupauksensa, Formula 1 saattaa vielä palata Nintendo-kuskien ohjaimiin.

Battlefront 3:n kehittäjät haluaisivat palata takaisin sorvin ääreen Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefront 3:n kehittäjät haluaisivat palata takaisin sorvin ääreen

on kokenut yllättävän suosion nousun – ja nyt peliä tehneet kehittäjät vihjaavat, että he palaisivat mielellään tekemään :a, jos vain mahdollisuus tulisi.

Pelin suosio on viime aikoina piristynyt erityisesti Redditin ja TikTokin fanien ansiosta. He ovat innostaneet vanhoja pelaajia palaamaan takaisin taistelukentille, ja peli on löytänyt uuden yleisön vuosien tauon jälkeen.

Battlefront 2 julkaistiin vuonna 2017, mutta lopetti pelin tukemisen vuonna 2020. Nyt, kun peli on taas noussut pinnalle, yksi entisistä kehittäjistä – Mats Helge Holm – kertoi Redditissä, että moni entinen kehitystiimin jäsen olisi kiinnostunut palaamaan tekemään kolmatta osaa.

Kun fanit kysyivät, ketkä kehittäjistä olisivat valmiita palaamaan EA:lle projektin pariin, Holm vastasi:

“Minä – ja moni muukin vanha kollega. Haluaisimme kasata porukan uudelleen.”

Muistatko vielä mikromaksukohun?

Kun Battlefront 2 ilmestyi, se joutui heti myrskyn silmään: peliä kritisoitiin ankarasti aggressiivisista mikromaksuista, joiden vuoksi hahmojen avaaminen pelkästään pelaamalla kesti jopa 40 tuntia. Esimerkiksi Darth Vader ja muut ikoniset hahmot olivat lukittuna tämän tahmean järjestelmän takana.

Kohu paisui niin suureksi, että se levisi pelimedioiden ulkopuolelle valtavirtauutisiin – ja huhujen mukaan antoi EA:lle korvapuustin kulissien takana. Lopulta EA perui mikromaksusuunnitelmat kokonaan.

Silti peli nousi suosioon

Kriisistä huolimatta Battlefront 2 onnistui voittamaan fanien sydämet: pelin graafinen laatu, tunnelma ja pelattavuus keräsivät kiitosta. Myöhemmin peli sai päivityksiä, uusia pelattavia sankareita (ilman lisämaksua!), ja siitä muodostui omaa yleisöään palveleva kokonaisuus.

Nyt moni fanien lisäksi miettii samaa kuin kehittäjätkin: voisiko Battlefront 3 sittenkin olla vielä mahdollinen?