Retro rakennuspelien ystäville herkkua – Anno 1602 ladattavissa ilmaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Retro rakennuspelien ystäville herkkua – Anno 1602 ladattavissa ilmaiseksi

Ubisoft juhlistaa 20-vuoden iän saavuttanutta rakennussimulaatio pelisarjaansa Annoa jakamalla pelisarjan ensimmäistä osaa Anno 1602 ilmaiseksi. Peli on ladattavissa joulukuun 22. päivään asti.

Pelin voi ladata täältä. (Vaatii UPlay -tilin).

Alunperin vuonna 1998 itävaltaisen Max Design -pelistudion kehittämä peli oli jättimenestys Saksassa, jossa se oli vuoden parhaiten myyty peli kyseisenä vuonna.

Peli aloitti mainetta niittäneen Anno -sarjan, jonka uusin osa Anno 1800 ilmestyy helmikuun 26. päivä 2019.

Assassin’s Creed Black Flag palaa merille Resynced-versiona Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag palaa merille Resynced-versiona

Ubisoft nostaa purjeet ja piraattihatut jälleen esiin! Assassin’s Creed Black Flag saa pitkään odotetun remake-version nimeltään Assassin’s Creed Black Flag Resynced. Uusi versio on jo löytynyt viralliselta PEGI-ikärajastussivustolta, ja se on tarkoitettu täysi-ikäisille väkivallan ja kielenkäytön vuoksi.

Remaken tarkka julkaisupäivä on arviolta maaliskuun 23. päivä 2026, ja Ubisoftilta odotetaan lisätietoja pian. Fanien odotus on ollut pitkä, sillä peli on vuotanut lukemattomia kertoja netissä ja herättänyt spekulaatioita vuosien ajan. Nyt nimi on vahvistettu, ja huhujen mukaan peliin tulee myös mahdollisuus tehdä pelinsisäisiä ostoksia.

Vaikka Ubisoft ei ole vielä paljastanut kaikkia yksityiskohtia, on todennäköistä, että klassikon ikimuistettavat meriseikkailut ja Freedom Cry -lisäosa saavat uuden elämän. On myös epäselvää, miten remake liittyy Animus Hubiin, jossa nykyään voi ostaa kosmeettista sisältöä ja mahdollisia tulevia lisäosia.

Peli on osa Ubisoftin julkaisusuunnitelmaa ennen yhtiön talousvuoden loppua 31. maaliskuuta 2026. Fanit voivat siis pian valmistautua purjehtimaan Karibian merille jälleen kerran, mutta tällä kertaa uudistetussa ja entistä terävämmässä muodossa.

Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadows hyppää Nintendo Switch 2:lle

Assassin’s Creed -pelisarja tekee uuden tempun, Shadows-seikkailut ovat nyt saatavilla myös Nintendo Switch 2 -pelikonsolilla. Ubisoft on hyödyntänyt uuden konsolin ominaisuuksia, kuten kosketusnäyttöä, jolloin kartalla liikkuminen ja kohteiden valinta on aiempaa helpompaa ja sujuvampaa. Peli näyttää upealta ja pyörii sulavasti myös kannettavassa muodossa.

Switch 2 -versio sisältää alkuperäisen pelin kaikki päivitykset ja erikoistehtävät, mutta Claws of Awaji -laajennus julkaistaan konsolille vasta alkuvuodesta 2026. Peli on saatavilla sekä fyysisenä korttina että digitaalisesti Nintendo eShopista, ja Ubisoft Connect -palvelu mahdollistaa tallennusten jakamisen eri laitteiden välillä.

Shadows vie pelaajat 1500-luvun Japaniin, jossa shinobi Naoe ja legendojen samurai Yasuke kohtaavat historiallisia hahmoja valtataisteluiden keskellä. Avoin pelimaailma elää sään ja vuodenaikojen mukaan, tarjoten runsaasti tutkittavaa ja kauniita ympäristöjä.

Peli on julkaistu aiemmin myös PlayStation 5:lle, Xbox Series X/S:lle, PC:lle ja Macille, ja se löytyy myös Ubisoft+ -palvelusta. Ikäraja on PEGI 18. Assassin’s Creed Shadows jatkaa perinteistä tarinankerrontaa historiallisessa miljöössä, mutta nyt mukaan mahtuu myös napakalla kosketusnäytön ohjauksella varustettu taskuseikkailu.