Pelialaa jo vuosia piinanneet massiiviset irtisanomisaallot ja studiosulkemiset ovat saaneet monet alan toimijat sekä pelaajat muistelemaan menneitä aikoja. Erityisesti Nintendon entisen pääjohtajan, vuonna 2015 menehtyneen Satoru Iwatan, vanhat linjaukset ja teot ovat nousseet jälleen vahvasti pinnalle. Iwata muistetaan paitsi menestyksekkäistä Wii- ja DS-aikakausista, myös poikkeuksellisesta kriisijohtamisestaan silloin, kun yhtiöllä pyöri huonosti.
Kun 3DS- ja Wii U -konsolit kompuroivat markkinoilla ja Nintendo ajautui kolmen peräkkäisen vuoden toiminnallisiin tappioihin, Iwata valitsi toisenlaisen tien kuin monet nykyiset pelijätit. Vuonna 2011 hän puolitti oman palkkansa kantaakseen vastuun heikoista tuloksista. Myös muut yhtiön johtajat suostuivat pienempiin palkanalennuksiin, mutta työntekijöihin ei koskettu.
Moraalin lasku tuhoaa luovuuden
Vuonna 2013 sijoittaja kysyi Iwatalta suoraan, miksi Nintendo ei suorita yrityssaneerausta ja vähennä väkeä parantaakseen taloudellista tulostaan. Iwatan vastaus oli selkeä ja ajaton:
Jos vähennämme työntekijöiden määrää parempien lyhytnäköisten taloudellisten tulosten saavuttamiseksi, työntekijöiden moraali laskee. Epäilen syvästi, pystyvätkö potkuja pelkäävät työntekijät kehittämään sellaisia ohjelmistoja, jotka voivat tehdä vaikutuksen ihmisiin ympäri maailman.
Iwata myönsi, että jotkut työnantajat julkistavat saneeraussuunnitelmiaan parantaakseen osakekurssiaan tai hetkellistä tulostaan irtisanomisten avulla. Nintendolla jokaisen työntekijän panosta pidettiin kuitenkin arvokkaana omalla alallaan. Iwata uskoi vahvasti, ettei ihmisten pihalle heittäminen vahvista yhtiön liiketoimintaa pitkällä aikavälillä. Irtisanomisten sijaan Nintendon linjana oli karsia tarpeettomia kuluja ja parantaa tehokkuutta muilla tavoin.
Iwatan legendaarinen sitaatti nousi laajasti esiin pelialan jätti-irtisanomisten alkaessa ja se on valitettavan ajankohtainen edelleen, sillä rajut vähentämiset ja alan rakenteellinen kriisi eivät ole osoittaneet laantumisen merkkejä.