Retroräiskintää ja taikoja yhdistelevä Project Warlock saa jatkoa – katso uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Retroräiskintää ja taikoja yhdistelevä Project Warlock saa jatkoa – katso uusi traileri

Project Warlock II

90-luvun klassisista räiskintäpeleistä ammentava Project Warlock on saamassa jatkoa kun Project Warlock II ilmestyy myöhemmin tänä syksynä. Pelistä on hiljattain saatu uusi traileri, jonka voit katsoa alta.

Pelin inspiraationa on toiminut mm. klassiset fps-räiskinnät kuten Blood ja Quake sekä taikoja mukaan yhdistelevät Hexen ja Heretic. Vastaasi pelissä saat erilaisia demoneja ja aseina käytössäsi on erilaisia aseita ja taikoja. Yhteensä jatko-osassa aseita on enemmän kuin tuplasti ja myös pelimaailma on kasvanut.

Project Warlock II saapuu PC:lle Steam ja GOG -palveluiden kautta sekä konsoleille.

Telltale-veteraanit loivat toimiston täynnä supersankareita – uskallatko astua sisään? Kommentit pois päältä artikkelissa Telltale-veteraanit loivat toimiston täynnä supersankareita – uskallatko astua sisään?

Työpaikka, supersankarit ja huumori yhdistyvät uudessa pelissä Dispatch, joka saapuu PC:lle ja PS5:lle 22. lokakuuta. Peli on AdHoc-studion käsialaa, ja sen takana on entisiä Telltale-kehittäjiä. Ääninäyttelijöinä kuullaan Hollywood-tähtiä Aaron Paulia ja Jeffrey Wrightia, mikä tuo peliin oman särmänsä.

Dispatch julkaistaan episodimuodossa neljän viikon aikana, kaksi jaksoa viikossa, alkaen lokakuun 22. päivä. Koko kauden hinta on 30 dollaria (noin 28 €), ja deluxe-versio 40 dollaria (noin 37 €), joka sisältää digitaaliset sarjakuvat ja taidekirjan.

Pelin yhdistelmä seikkailua, huumoria ja strategiaa lupaa viihdyttävän kokemuksen, jossa pelaaja pääsee ohjaamaan supersankareita keskellä arkista työympäristöä. Episodijulkaisut tuovat odotusta ja jännitystä, kun tarina kehittyy pala palalta.

Jo nyt kiinnostuneet voivat lisätä pelin toivelistalle Steamissä ja kokeilla demoa etukäteen, jotta supersankariseikkailu ei yllätä ensi kertaa käynnistettäessä.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.