RICOCHET kiusaamassa huijareita Kommentit pois päältä artikkelissa RICOCHET kiusaamassa huijareita

Call of Duty: Vanguard

CallofDuty.com-sivustolla julkaistussa blogikirjoituksessa paljastui, että Activisionin -huijauksenestojärjestelmää on päivitetty täysin uusilla ominaisuuksilla, jotka ovat täysin sekaisin huijareiden kanssa. Sen lisäksi korostettiin, että huijauksenesto-ohjelmisto pystyy nyt havaitsemaan kolmannen osapuolen laitteistot, mukaan lukien pahamaineiset Cronus-laitteet, jotka poistavat aseiden rekyylien palautumisen pelistä lähes kokonaan.

Kyseessä on monumentaalinen edistysaskel Activisionille ja siihen liittyville studioille, sillä Warzonen ekosysteemi on ollut kaikenlaisten huijareiden vaivaama enemmän tai vähemmän siitä lähtien, kun ensimmäinen peli debytoi vuonna 2020. Pisimpään pelaajat ovat ”päässeet pälkähästä” käyttämällä pelissä Cronus-laitteita, ja jopa maailman parhaita Warzone-pelaajia on syytetty niiden käytöstä. Nämä ovat läpivientilaitteita, jotka muokkaavat pelaajien ohjaimen syötteitä saadakseen epäreilua etua.

Yksinkertaisesti sanottuna, jos sinut havaitaan käyttävän Cronus-laitteen kaltaista laitetta tai käyttävän muunlaisia huijauksia tai hakkereita Warzone 2.0:ssa (tai Modern Warfare II:ssa), RICOCHET pilaa pelisi ja tarjoaa surkean pelikokemuksen. Huijarit voivat olla esimerkiksi kykenemättömiä näkemään muita pelaajia, heidän aseensa katoavat tai he eivät tee vahinkoa muihin pelaajiin. Nämä metodit tuovat mieleen väärennetyn huijausohjelmiston kehittäjän, ScriptKid:in YouTube-kanavan, joka teki samantapaisen tempun huijareille.

Tämän lisäksi RICOCHET-päivityksessä, joka julkaistaan kolmannen kauden päivityksen yhteydessä, otetaan käyttöön useita huijaamisen vastaisia toimenpiteitä. Esimerkiksi pelaajat, jotka surkuttelevat muita käyttäjiä, käyttävät hyväksikäyttöjä tai boostaavat tilejään, havaitaan ja heille annetaan varoituksia. Pahimmassa tapauksessa heidät poistetaan alustalta tai heidän tilinsä nollataan.

Lähde: Inside-gaming ja Activision

Atari ja Activision tuovat 39 klassikkopeliä takaisin aidoille Atari 2600 -kaseteille Kommentit pois päältä artikkelissa Atari ja Activision tuovat 39 klassikkopeliä takaisin aidoille Atari 2600 -kaseteille

Fyysiset pelit tuntuvat katoavan vauhdilla digikauppojen tieltä, mutta päätti painaa jarrua oikein kunnolla. Yhtiö on julkistanut yhdessä Activisionin kanssa Atari x Collection -kokoelman, joka tuo peräti 39 klassista Activision-peliä takaisin toimiville, fyysisille -pelikaseteille.

Mukana ovat muun muassa Pitfall!, , Kaboom!, ja H.E.R.O. Pelejä voi ostaa yksittäin Standard Edition -versioina marraskuusta alkaen. Hintaa yhdellä kasetilla on 35 dollaria eli noin 30 euroa. Paketeissa on alkuperäistyylinen pelikotelo sekä värillinen painettu käyttöohje, eli juuri sitä tavaraa, jota digiaikana ei enää meinaa löytää edes sohvan alta.

Täydellistä kokoelmaa havitteleville Atari tarjoaa neljä suurempaa boksia, jotka sisältävät yhteensä kaikki 39 peliä. Ensimmäinen Treasure-, Speed-, Secrets- ja Victory-paketeista ilmestyy marraskuun lopulla ja loput kolme vuoden 2027 aikana. Yhden boksin hinta on 250 dollaria eli noin 215 euroa. Kaikki 39 peliä sisältävä jättikokoelma maksaa puolestaan peräti 1000 dollaria eli noin 857 euroa, ja mukaan luvataan myös myöhemmin paljastettava keräilyesine.

Kasetit toimivat Atari 2600+-, +-, Atari 2600- ja Atari 7800 -konsoleilla, joten kyse ei ole pelkistä koriste-esineistä hyllyn täytteeksi. Atari ja Activision palaavat samalla yhteistyöhön lähes 50 vuoden tauon jälkeen.

Fyysisen pelimedian kannalta ajoitus on varsin herkullinen. Kun suuret valmistajat ovat vähitellen siirtymässä kohti digitaalista pelaamista, Atari näyttää puolestaan kysyvän: Entä jos tekisimme peleistä taas sellaisia, joita voi oikeasti pitää kädessä? Retroharrastajille vastaus lienee melko helppo.

Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan Kommentit pois päältä artikkelissa Modern Warfare 4:n betat alkavat perjantaina – näin pääset mukaan

:n ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa perjantaina 21. elokuuta. Early Access -beta käynnistyy Suomen aikaa kello 21.00 ja jatkuu tiistaihin 25. elokuuta asti.

Suljettuun betaan pääsee helpoiten ennakkotilaamalla pelin, jolloin saa tarvittavan koodin. Koodeja jaetaan myös Call of Duty: NEXT -tapahtuman yhteydessä.

Ensimmäisellä viikonlopulla testattavana on useita moninpelikarttoja ja pelimuotoja sekä kampanjan Entrenched-tehtävä. Mukana on esimerkiksi Team Deathmatch, Domination, Hardpoint, Search & Destroy ja uusi Kill Block -tila.

Avoin beta alkaa 28. elokuuta ja tuo mukanaan muun muassa uuden Warzone-kartan sekä lisää sisältöä.

Modern Warfare 4 julkaistaan kokonaisuudessaan 23. lokakuuta :lle, :lle, Xbox Series X|S:lle ja :lle. PS4 ja Xbox One jäävät tällä kertaa kokonaan ulkopuolelle.