Riders Republic laajenee BMX-aiheisella lisäosalla Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republic laajenee BMX-aiheisella lisäosalla

Riders Republic

on yhteistyössä WeThePeoplen ja Red Bullin kanssa julkaissut näyttävän videon, jossa esitellään BMX-taitopyörien hengästyttäviä temppuja, kuten hurjia hyppyjä, vaikeita pyörityksiä, kaiteilla liukumista ja etupyörällä ajamista. Mukana ovat maailmanluokan BMX-tähdet, kuten Courage Adams, Bruno Hoffmann, Felix Prangenberg, Jordan Godwin ja Broc Raiford. He esittelevät toinen toistaan rajumpia pyörätemppuja ja erilaisia kikkoja, mitä pyörillä on mahdollista tehdä. Lisäksi esittelyvideolla nähdään upeaa pelikuvaa erilaisine pyörätemppuineen videokuvan rinnalla.

Extreme-urheilua monissa muodoissaan tarjoava tunnetaan myös hurjista polkupyöräkisoistaan, joissa vauhtia ja vaarallisia tilanteita ei kaihdeta. Realistisesti mallinnettu polkupyörien ajofysiikka taipuu myös monipuolisiin BMX-temppuihin ja vauhdikkaisiin kikkailuajoihin. Niissä erilaiset esteet, kallistukset, kaiteet, jyrkät reunat ja portaat nähdään lähinnä mahdollisuuksina tehdä toinen toistaan vaikeampia haasteita BMX-pyörän ominaisuuksia hyödyntäen.

BMX-temppuajot ovat koettavissa sekä yksin että hauskoissa moninpelitiloissa. Lisäksi neljäs pelikausi tuo mukanaan uusia varusteita ja vaatteita hahmolle sekä erilaisia viritysosia fillareille. Suorittamalla erilaisia haasteita on luvassa ainutlaatuisia kiehtovia palkintoja, joilla kovan luokan tekijät erottuvat amatööreistä.

Riders Republic on saatavilla , , ja S sekä -konsoleille että :lle ja Ubisoft Store -kauppapaikkojen kautta. Lisäksi peli on saatavilla Google Stadia- ja Ubisoft+ pelitilauspalveluihin.

Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Something is Wrong With the Library muuttaa kirjaston veriseksi painajaiseksi

Steamissa on viime aikoina nähty melkoinen määrä pelejä, joissa järjestellään tavaroita ja laitetaan paikkoja kuntoon. Nyt samaan joukkoon liittyy , joka vie kirjojen järjestelyn aivan uudelle, varsin karmivalle tasolle.

Pelissä pelaaja astuu entisen kirjastonhoitajan Phillip Shedin rooliin ja saa yhden yön aikaa järjestää kirjat paikoilleen. Tavallinen työvuoro muuttuu kuitenkin nopeasti painajaiseksi, kun kirjastossa alkaa ilmetä lihasta muodostuvia yliluonnollisia ilmentymiä. Rakennuksen seinät kätkevät sisäänsä myös kodittomien ihmisten ruumiita, joten kyse ei ole aivan tavallisesta iltavuorosta kirjastossa.

Pelin -sivun perusteella luvassa on järjestelyn ja siivoamisen lisäksi myös tarinaa, mysteerejä ja erikoisia paikkoja. Yksi näistä on The Drowning Room, jonka nimi ei varsinaisesti herätä ajatuksia rauhallisesta lukutuokiosta.

Pelin kehittäjä Xalavier Nelson Jr. tuntee kirjastot myös oikeassa elämässä, sillä hän on työskennellyt aiemmin kirjastonhoitajana. Hänen mukaansa yöaikainen kirjasto voi tuntua rauhalliselta ja mahdollisuuksia täynnä olevalta paikalta, kunnes jokin täysin tuntematon ääni rikkoo hiljaisuuden. Tavoitteena onkin kaikesta verisestä kauhusta huolimatta saada pelaajat arvostamaan paikallisia kirjastojaan hieman enemmän.

Something is Wrong With the Library julkaistaan myöhemmin tänä syksynä . Peliä voi jo nyt lisätä Steamin toivelistalle. Järjestele kirjat, pysy hengissä ja yritä olla miettimättä liikaa sitä, miksi seinät tuntuvat hengittävän.

Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä Kommentit pois päältä artikkelissa Bomberman saa komean retro-kokoelman – mukana kahdeksan klassikkopeliä

-faneille on tarjolla kunnon annos nostalgiaa, sillä SUPER BOMBERMAN COLLECTION on nyt saatavilla fyysisenä versiona. Kokoelma tuo yhteen peräti kahdeksan Bomberman-peliä ja 13 eri versiota, ja mukana on myös sellaisia pelejä, joita ei ole aiemmin julkaistu länsimaissa.

Kokoelman kiinnostavimpiin sisältöihin kuuluvat ja , jotka ovat ensimmäistä kertaa pelattavissa englanniksi. Mukana on myös , joka saapuu länsimaihin ensimmäistä kertaa. Lisäksi pakettiin kuuluvat alkuperäiset Famicom-versiot peleistä Bomberman ja .

Vanhojen pelien kylkeen on lisätty muutamia nykypelaajalle tuttuja mukavuuksia. Kokoelmassa on esimerkiksi tallennustilat, kelaustoiminto, musiikkisoitin ja galleria, josta löytyy satoja kuvia. Uutena sisältönä mukana on Boss Rush -tila, jossa pääsee ottamaan aikahaasteena yhteen kaikkien kokoelman pelien pomovastustajien kanssa.

Fyysiset versiot ovat saatavilla Nintendo Switchille, :lle ja :lle. Perusversion lisäksi tarjolla on Deluxe- ja Collector’s Edition -versiot, joissa on pelin lisäksi esimerkiksi vaihtoehtoinen kansi, metallikotelo, pinssejä, juliste ja jopa pommin muotoinen stressilelu. Switch 2 -versio julkaistaan hieman myöhemmin, 30. lokakuuta, kun taas Collector’s Edition saapuu 16. lokakuuta.

Kokoelman fyysisissä painoksissa on hyödynnetty myös 1990-luvun alkuperäisiä animaatiokalvoja, joita käytettiin aikanaan pelien kansien, ohjekirjojen ja oppaiden tekemiseen. Lopputuloksena on paketti, joka yrittää yhdistää vanhan kunnon 16-bittisen Bombermanin ja muutaman modernin mukavuuden. Pommit siis räjähtävät kuten ennenkin, mutta tällä kertaa niiden äärelle ei tarvitse kaivaa vanhaa Super Nintendoa kaapista.