Roblox avaa uuden Learning Hubin Kommentit pois päältä artikkelissa Roblox avaa uuden Learning Hubin

on julkaissut uuden Learning Hubin, joka kokoaa yhteen kymmeniä interaktiivisia oppimiskokemuksia. Hubi on ajoitettu kesälomakuukausiin, jolloin monet opiskelijat etsivät mielekästä tekemistä koulun ulkopuolella.

Sisältö kattaa laajan kirjon aiheita: matematiikkaa, englannin kieltä ja tietojenkäsittelyä, mutta myös arjen taitoja ja maailman ajankohtaisia ilmiöitä. Yksi kiinnostavimmista tulokkaista on Bitesizen Planet Planners, joka opettaa 11–14-vuotiaille muun muassa luonnonkatastrofeihin varautumista ja kaupunkien hallintaa ja vieläpä kansallisiin opetussuunnitelmiin pohjautuen.

BBC:n mukaan pelillisyys tekee oppimisesta hauskaa ja auttaa kehittämään kriittistä ajattelua sekä ongelmanratkaisua.

Pelaajat voivat tehdä päätöksiä ja nähdä niiden seuraukset pelimaailmassa, jopa yhdessä luokkaryhmänä. – BBC:n Oonagh Jaquest kertoo.

Learning Hubista löytyy myös muita suosikkeja, (jo 70 miljoonaa käyntiä), meribiologiaa opettava , ohjelmoinnin perusteet tarjoava Lua Learning, sekä sanavarastoa kasvattava roolipeli . Lisäksi Googlen Be Internet Awesome World tuo mukaan verkon turvallisuusopit.

Uusi oppimiskeskus löytyy Robloxin työpöytä- ja mobiilisovelluksista More-välilehden Learn-kuvakkeen takaa. Nyt kesälomalla ei tarvitse valita pelaamisen ja oppimisen välillä, Roblox yhdistää molemmat.

Roblox uhkaa oikeustoimilla “saalistajia jahtaavaa” YouTubettajaa Kommentit pois päältä artikkelissa Roblox uhkaa oikeustoimilla “saalistajia jahtaavaa” YouTubettajaa

on bannannut ja lähettänyt lopeta-ja-luovu -kirjeen 22-vuotiaalle YouTubettajalle Schlelpille, joka tunnetaan videoistaan, joissa hän jahtaa ja paljastaa väitettyjä saalistajia pelialustalla. Yli 600 000 tilaajaa kerännyt Schlep on kertonut olleensa mukana tapauksissa, jotka hänen mukaansa ovat johtaneet kuuteen pidätykseen viimeisen vuoden aikana.

Roblox syyttää häntä muun muassa lapsen vaarantamisen simuloimisesta, henkilökohtaisten tietojen jakamisesta tai pyytämisestä ja käyttäjien ohjaamisesta keskustelemaan alustalta pois. Yhtiön mukaan hänen menetelmänsä kiersivät turvajärjestelmiä ja lisäsivät riskejä käyttäjille.

Schlep kiistää syyllistyneensä sääntörikkomuksiin. Hänen mukaansa houkuttelijana toimivat syötit eivät aloittaneet seksuaalista keskustelua välttääkseen ansaan ajamisen, ja suurin osa viestinvaihdosta tapahtui Discordissa, ei Robloxissa. Hän myös väittää, että Roblox sulki kaikki hänen tilinsä, jopa lapsena luodut, sekä kertoi tapauksista, joissa Roblox ei hänen mielestään reagoinut vakaviin uhkiin, kuten Las Vegas Spheren pommiuhkaukseen.

Schlep paljasti myös, että hänet groomattiin Robloxissa lapsena suositun kehittäjän toimesta. Hänen mukaansa hänen äitinsä otti yhteyttä Robloxiin, mutta yhtiö tarjosi vain kriisiapua eikä poistanut epäiltyä vuosikausiin.

Tapauksen jälkeen sosiaalisessa mediassa on käynnistynyt #BoycottRoblox- ja #FreeSchlep-kampanjoita, joissa syytetään yhtiötä ilmiantajan hiljentämisestä. Roblox puolustautuu sanomalla, että itsenäiset sting-operaatiot haittaavat virallisia tutkimuksia ja että kaikki haitallinen toiminta tulisi ilmoittaa heidän oman moderointijärjestelmänsä kautta, jotta se voidaan käsitellä yhteistyössä viranomaisten ja lasten turvallisuusjärjestöjen kanssa.

Robloxin pomo haluaa treffit pelialustalle – yksinäisyyttä vastaan pikselirakkaudella? Kommentit pois päältä artikkelissa Robloxin pomo haluaa treffit pelialustalle – yksinäisyyttä vastaan pikselirakkaudella?

Robloxin toimitusjohtaja David Baszucki on herättänyt hilpeyttä ja huolta ilmoittamalla, että alustalle tulee joskus deittailuominaisuus. Kyllä, luit oikein, lasten ja nuorten suosima pelimaailma saattaa tulevaisuudessa muuttua myös virtuaalitreffien näyttämöksi.

Baszuckin mukaan tavoite on hyväntahtoinen, taistella maailmanlaajuista yksinäisyyttä vastaan. Suunnitelmissa on, että vain yli 21-vuotiaat ja henkilöllisyytensä vahvistaneet käyttäjät pääsevät käyttämään treffipalvelua, joka mahdollistaisi esimerkiksi virtuaalitreffit ennen siirtymistä tosielämän kohtaamisiin. Robloxin halutaan kehittyvän hyvinvointialustaksi, ei pelkäksi pelipaikaksi.

Ajatus kuulostaa jännittävältä, tai vähän huolestuttavalta, riippuen keneltä kysyy. on ollut vuosien varrella toistuvasti kohun keskellä, erityisesti lasten turvallisuuteen liittyvien huolien vuoksi. Nyt suunta aikuisempaan sisältöön herättää entistä enemmän kysymyksiä.

Jos vanhemmat eivät ole mukavuusalueellaan, heidän kannattaa luottaa vaistoonsa. – Baszucki kuitenkin korostaa, että vanhempien tulee edelleen käyttää omaa harkintaa.

Vaikka mitään aikataulua deittiominaisuudelle ei vielä ole, yksi asia on varma: jos treffit todella saapuvat Roblox-maailmaan, keskustelu käy kuumana. Onko tämä modernia yhteyden rakentamista vai harha-askel pelialustalle, joka yrittää olla vähän kaikkea kaikille?