Roblox nousi virallisesti maailman suurimmaksi pelialustaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Roblox nousi virallisesti maailman suurimmaksi pelialustaksi

on noussut virallisesti maailman suurimmaksi pelialustaksi, ainakin yhtäaikaisten pelaajien määrällä mitattuna. Siinä missä ylsi tänä keväänä ennätykselliseen 41,2 miljoonaan samanaikaiseen käyttäjään, raporttien mukaan Roblox on paukuttanut taululle jopa 47,4 miljoonaa.

Uusiin lukemiin on päästy lähes kokonaan kahden oudon hittipelin ansiosta. tarjoaa nimensä mukaisesti puutarhanhoitoa, kun taas … no, varastaa nimiinsä aivot ja huomion. Nämä kaksi peliä ovat räjähtäneet suosiossa, ja niiden ansiosta Roblox rikkoi aiemman, heinäkuussa tehdyn 32,7 miljoonan pelaajan ennätyksensä kirkkaasti.

Vaikka Robloxin luvut eivät ole virallisesti vahvistettuja, palvelulla ei ole omaa :n kaltaista seurantaa kehitys kertoo paljon sen valtavasta vetovoimasta nuorten pelaajien keskuudessa. Useimpien alle 25-vuotiaiden sanotaan kokeilleen Robloxia ainakin kerran, ja moni palaa sinne päivittäin.

Silti kaikki ei ole ruusuista. Asiantuntijat muistuttavat, että Robloxin turvallisuuteen liittyy yhä isoja haasteita, ja myös sen mikromaksumalleja on kritisoitu, entinen -johtaja kutsui Grow a Gardenia jopa hieman pahantahtoiseksi.

Se, onnistuuko vielä nostamaan Steamin takaisin ykköseksi, jää nähtäväksi. Tällä hetkellä kuitenkin näyttää siltä, että puutarhanhoito ja aivovarkaus ovat voittaneet klassiset -pelit.

Mediayhtiö IMC ostaa Balatronista tunnetun Playstackin Kommentit pois päältä artikkelissa Mediayhtiö IMC ostaa Balatronista tunnetun Playstackin

Suositun korttipelihitin Balatron julkaisija on siirtymässä uuden omistajan käsiin. Yhtiön nykyinen omistaja Turin on sopinut myyvänsä 84,5 prosentin osuutensa Playstackista Integrated Media Companyn (IMC) tytäryhtiölle noin 131 miljoonalla eurolla. Kauppa odottaa vielä osakkeenomistajien hyväksyntää.

Jos järjestely toteutuu, Playstack päätyy saman katon alle tunnettujen viihde- ja pelibrändien, kuten Fandomin, GameSpotin, Screen Junkiesin ja Fanaticalin kanssa. Käytännössä kyseessä on merkittävä yrityskauppa pelialan indie-julkaisijoiden kentällä.

Playstackilla on ollut viime vuosina vahva vire. Yhtiön mukaan sen julkaisuista yli 85 prosenttia on ollut menestyksiä, ja sen pelikirjasto on kerännyt Steamissa yli 87 miljoonan euron edestä myyntiä. Viime tilikauden aikana Playstackin pelit ladattiin yli 20 miljoonaa kertaa.

Playstackin perustaja ja toimitusjohtaja Harvey Elliot korosti, että omistajanvaihdos ei tarkoita muutoksia yhtiön arkeen. Hänen mukaansa tiimi, strategia ja keskittyminen laadukkaiden indie-pelien julkaisemiseen säilyvät ennallaan. Toisin sanoen pelaajien näkökulmasta kyseessä on ainakin toistaiseksi enemmänkin kulissien takainen omistajavaihdos kuin suuri suunnanmuutos.

Balatron jättimenestys on nostanut Playstackin viime vuosina indie-pelijulkaisijoiden kärkikaartiin, joten ei ole ihme, että yhtiö on herättänyt kiinnostusta myös suuremmissa mediataloissa. Nyt jää nähtäväksi, millaisia mahdollisuuksia uusi omistaja tuo mukanaan Playstackin seuraavaan lukuun.

Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta Kommentit pois päältä artikkelissa Sony jatkaa siivoustaan AI-slopista – yli tuhat heikkolaatuista peliä poistui PlayStation Storesta

PlayStation Store

näyttää olevan tosissaan taistelussaan niin sanottuja ”slop”-pelejä vastaan. Yhtiö on poistanut vuoden 2026 aikana jo tuhansia heikkolaatuisiksi tai massatuotetuiksi arvioituja pelejä Storesta, ja toukokuussa siivous jatkui jälleen uudella suurella poistokierroksella.

Tuorein isku kohdistui erityisesti julkaisija Webneticiin, joka kuuluu PlayStation Storen aktiivisimpiin pelijulkaisijoihin. Yhtiön katalogista suuri osa koostuu peleistä, joita pelaajayhteisö on luonnehtinut nopeasti tuotetuksi, vähäistä sisältöä tarjoavaksi täytemateriaaliksi. on nyt yksi näkyvimmistä Sonyn poistotoimien kohteista.

Mielenkiintoista kyllä, samat pelit ja julkaisijat jatkavat toimintaansa lähes normaalisti kilpailevilla alustoilla. Monet PlayStationilta poistetut pelit ovat edelleen ostettavissa Microsoftin -kaupassa, Nintendon eShopissa sekä Valven -palvelussa. Tämä tarkoittaa, että julkaisijat voivat siirtää painopistettään muille alustoille, vaikka PlayStationin ovi sulkeutuisi.

Sony ei ole kommentoinut poistokampanjaa julkisesti, mutta yhtiön julkaisijasäännöt antavat vihjeitä toimien taustasta. Ohjeistuksissa varoitetaan kaupan ”spämmiämisestä” useilla lähes identtisillä tuotteilla, sillä niiden katsotaan heikentävän sekä asiakkaiden että muiden julkaisijoiden käyttökokemusta.

Kyse ei kuitenkaan vaikuta olevan tekoälystä itsestään. Sony on aiemmin kertonut hyödyntävänsä generatiivista tekoälyä omassa pelinkehityksessään esimerkiksi sisällöntuotannossa ja työnkulkujen tehostamisessa. Ongelmana näyttäisi olevan ennemmin tekoälyn avulla nopeasti tuotettu massasisältö kuin itse teknologia. Onkin selvää, että kauppapaikkaan halutaan vähemmän täytettä ja enemmän oikeita pelejä.