RoboCop: Rogue City -toimintapeli niittää mainetta – katso uusi esittelyvideo Kommentit pois päältä artikkelissa RoboCop: Rogue City -toimintapeli niittää mainetta – katso uusi esittelyvideo

RoboCop: RogueCity

PAN Visionin jakelema -toimintapeli on julkaisijansa NACONin tähän asti menestynein peli.

MGM-elokuvayhtiön kulttielokuvista tuttu kyborgipoliisi teki uskomattoman paluun uudella pelijulkaisullaan. Jo 1980-luvulla ensiesiintymisensä tehneen lainvalvojan paluu onkin otettu sekä pelaajien että kriitikoiden osalta vastaan erinomaisesti. Huippusuositussa Steam-pelipalvelussa pelin arvosteluista myönteisiä on peräti 92 prosenttia. Lisäksi peliä on pelannut ensimmäisen kahden viikon aikana yli 435 000 pelaajaa, joiden myötä pelisessioita kyseiselle ajanjaksolle on kertynyt lähes kolme miljoonaa kappaletta!

Dystopiaa kuvaavan tulevaisuudennäkymän kääntäminen peliksi konemaisen robottipoliisin silmin katsottuna onkin ollut ilahduttava menestys. Tämä ei ole vailla ansioita, sillä pelin räjähtävä toiminta, elokuville uskollinen tyyli ja ensiluokkainen pelattavuus ovat tuoneet leffoista tutut elementit upealla tavalla koettavaksi.

Toisen RoboCop-elokuvan jälkimaininkeihin sijoittuva tarina avautuu pelaajalle ensimmäisen persoonan kuvakulmasta. Vanha Detroitiin kaupunki on ajautunut kaaokseen, kun lainvalvonta on entistä enemmän retuperällä. Tämän takia tarve RoboCopin kyvyille on entistäkin merkittävämpi. Pelissä intensiivinen toiminta ja toisaalta maltillisempi tutkinta nivoutuvat saumattomasti toisiinsa. Yhtäältä on pelaajan päätettävissä mihin suuntaan nämä päätökset tarinaa ja tapahtumia vievät. Elokuvista tutut hahmot, ympäristöt ja esineet vahvistavat osaltaan pelin ja elokuvien välistä sidettä, mikä onkin ensiluokkaista fanipalvelua laadukkaan pelikokemuksen muodossa.

RoboCop: Rogue City on saatavilla sekä – ja /S -pelikonsoleille että :lle.

Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta

Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten – ja -sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.

Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.

Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.

Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.

Thick as Thieves julkaistaan :lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.

Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Above Land: Rhapsody julkistettiin PC:lle

Jos olet kaivannut jotain hieman… erilaista, saattaa olla juuri sitä. Uusi sci-fi-fantasiaseikkailu on julkistettu :lle, ja se yhdistelee sujuvasti toimintaroolipeliä, roguelite-elementtejä ja jopa tornipuolustusta, kaikki pilvien yläpuolella leijuvassa maailmassa.

Pelin kehittää , ja luvassa on kolmen pelaajan yhteistyöpeliä. Pelaajat seikkailevat kelluvilla saarilla, jotka lepäävät jättimäisten myyttisten olentojen, Kunien, selässä. Tarina etenee sarjakuvamaisina lukuina, joissa liikutaan nykyisyyden raunioista menneisyyteen, aikaan jolloin ihmiset ja nämä jättiläisolennot elivät sopusoinnussa.

Mutta se varsinainen koukku? Asevalikoima. Perinteisten miekkojen ja jousien lisäksi taisteluun voi lähteä… taittuvalla tuolilla, kitaralla tai vaikka ilotulitteilla. Kyllä, kuulostaa siltä kuin joku olisi yhdistänyt lapsuuden leikit ja fantasiapelin, eikä edes yrittänyt selitellä sitä sen enempää.

Lisämaustetta tuovat Wobbo-kumppanit, jotka eivät ole pelkästään söpöjä maskotteja, vaan oikeasti hyödyllisiä taistelussa muuntautumiskykyjensä ansiosta. Pelaajat voivat myös vaihtaa asevarustusta lennosta, mikä tekee taistelusta nopeatempoista ja kokeilunhaluista.

Julkaisupäivää ei vielä paljastettu, mutta peli on jo lisättävissä toivelistalle Steamissa. Jos idea koripalloilla vihollisia moukaroivasta fantasiaseikkailusta ei vielä myy, niin ehkä mikään ei.