RoboCop: Rogue City -toimintapeli niittää mainetta – katso uusi esittelyvideo Kommentit pois päältä artikkelissa RoboCop: Rogue City -toimintapeli niittää mainetta – katso uusi esittelyvideo

RoboCop: RogueCity

PAN Visionin jakelema : Rogue City -toimintapeli on julkaisijansa NACONin tähän asti menestynein peli.

MGM-elokuvayhtiön kulttielokuvista tuttu kyborgipoliisi RoboCop teki uskomattoman paluun uudella pelijulkaisullaan. Jo 1980-luvulla ensiesiintymisensä tehneen lainvalvojan paluu onkin otettu sekä pelaajien että kriitikoiden osalta vastaan erinomaisesti. Huippusuositussa Steam-pelipalvelussa pelin arvosteluista myönteisiä on peräti 92 prosenttia. Lisäksi peliä on pelannut ensimmäisen kahden viikon aikana yli 435 000 pelaajaa, joiden myötä pelisessioita kyseiselle ajanjaksolle on kertynyt lähes kolme miljoonaa kappaletta!

Dystopiaa kuvaavan tulevaisuudennäkymän kääntäminen peliksi konemaisen robottipoliisin silmin katsottuna onkin ollut ilahduttava menestys. Tämä ei ole vailla ansioita, sillä pelin räjähtävä toiminta, elokuville uskollinen tyyli ja ensiluokkainen pelattavuus ovat tuoneet leffoista tutut elementit upealla tavalla koettavaksi.

Toisen RoboCop-elokuvan jälkimaininkeihin sijoittuva tarina avautuu pelaajalle ensimmäisen persoonan kuvakulmasta. Vanha Detroitiin kaupunki on ajautunut kaaokseen, kun lainvalvonta on entistä enemmän retuperällä. Tämän takia tarve RoboCopin kyvyille on entistäkin merkittävämpi. Pelissä intensiivinen toiminta ja toisaalta maltillisempi tutkinta nivoutuvat saumattomasti toisiinsa. Yhtäältä on pelaajan päätettävissä mihin suuntaan nämä päätökset tarinaa ja tapahtumia vievät. Elokuvista tutut hahmot, ympäristöt ja esineet vahvistavat osaltaan pelin ja elokuvien välistä sidettä, mikä onkin ensiluokkaista fanipalvelua laadukkaan pelikokemuksen muodossa.

on saatavilla sekä – ja /S -pelikonsoleille että :lle.

Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi Kommentit pois päältä artikkelissa Stellar Blade 2 ei ehkä jääkään PS5-yksinoikeudeksi

nousi nopeasti yhdeksi Sony Interactive Entertainmentin näkyvimmistä toimintapeleistä, mutta jatko-osa saattaa tehdä asiat toisin. Kehittäjä vihjasi tuoreessa talousraportissaan, että seuraava Stellar Blade julkaistaisiin yhtiön omakustanteena, eikä Sonyn julkaisemana -yksinoikeutena.

Shift Up kertoi pelin kehityksen etenevän hyvin ja tavoitteiden olevan aikataulussa. Samalla studio ilmoitti siirtyvänsä niin sanottuun “first-party service” -malliin, mikä käytännössä tarkoittaa itsejulkaisua. Tavoitteena on hallita markkinointia suoremmin ja tuoda pelisarja laajalle maailmanlaajuiselle yleisölle heti ensimmäisestä päivästä lähtien. Rivien välistä on helppo lukea, ettei studio välttämättä halua sitoa sarjaa vain yhteen konsoliin.

Virallista vahvistusta – tai -versioista ei vielä ole, mutta spekulaatiot käyvät kuumina. Ensimmäinen Stellar Blade menestyi hyvin myös :llä, ja Shift Up on aiemmin ilmaissut kiinnostuksensa laajentaa pelejään uusille alustoille. Siksi moni uskoo, että Eve saattaa seuraavalla kierroksella heiluttaa miekkaansa myös muualla kuin PlayStationilla.

Raportissa mainittiin myös legendaarisen pelintekijän Shinji Mikamin uuden studion Unboundin projekti, jonka Shift Up on hankkinut omistukseensa. Sekin julkaistaan omakustanteisesti, joten studio näyttää rakentavan kunnianhimoisesti omaa pelijulkaisujen imperiumiaan.

Vuonna 2024 julkaistu Stellar Blade keräsi paljon huomiota näyttävällä toimintataistelullaan, futuristisella tyylillään ja hieman…erikoisella tunnelmallaan. Pelaajat kuitenkin rakastuivat erityisesti pelin sulavaan taisteluun ja energiseen soundtrackiin. Nyt näyttää siltä, että Shift Up haluaa tehdä jatko-osasta vieläkin suuremman tapauksen ja mahdollisesti ilman yksinoikeusrajoja.

Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen Kommentit pois päältä artikkelissa Sony käyttää GTA 6:ta lyömäaseena: PS4-pelaajat saavat nyt epämiellyttävän muistutuksen

Grand Theft Auto VI

Sony on ottanut :n markkinointiaseekseen ja lähettää nyt suoria päivitysviestejä PS4-pelaajille. Kohderyhmänä ovat aktiiviset -pelaajat sekä ne, joilla on GTA 6 toivelistallaan. Viesti on napakka: ”Hanki 5 tänään ollaksesi valmis, kun Grand Theft Auto VI julkaistaan 19. marraskuuta 2026.” Mukana tulee QR-koodi, joka ohjaa suoraan :n ostosivulle.

Syy on yksinkertainen: GTA 6 ei tule PS4:lle lainkaan. Rockstar on vahvistanut julkaisualustoiksi ainoastaan PS5:n ja |S:n. Sony käyttää wishlist-dataa ja pelihistoriaa kohdennetakseen viestit juuri oikealle yleisölle sen sijaan, että lähettäisi massaviestin kaikille vanhan konsolin omistajille.

Sony suhtautuu GTA 6:een lähes omana eksklusiivina: yhtiö sisällytti pelin osakkeenomistajille esitettyyn diaan Ghost of Yoteinin ja Marvel’s Wolverinen rinnalle, vaikka kyseessä on kolmannen osapuolen julkaisu. Markkinointisopimus Take-Twon kanssa on vahvistettu, ja Sony haluaa selvästi hyödyntää pelin valtavan hype-aallon PS5-myynnin kasvattamiseen.

PS4 on nyt 13-vuotias, ja tämä kampanja voi hyvin olla sen virallinen hautajaissaatto. Sonyn Days of Play -kampanja on tulossa lähiviikkoina, joten vaihtokauppatarjouksiin ja konsolibundleihin kannattaa pitää silmät auki ennen marraskuun julkaisua.