Robottiarmeijat kukistavat vallankumouksellista vastarintaa historiallisessa Ranskassa Kommentit pois päältä artikkelissa Robottiarmeijat kukistavat vallankumouksellista vastarintaa historiallisessa Ranskassa

Steelrising

Vaihtoehtoiseen historiaan sijoittuva kuvaa 1700-luvun lopun Ranskaa kutkuttavalla tavalla. Kun Pariisi on ajautunut vallankumousyrityksen myötä kaaokseen, on yksinvaltiaan lailla käyttäytyvä kuningas Ludvig XVI kääntänyt uudenlaiset sotajoukkonsa omaa kansaansa vastaan. Tämä uutta teknologiaa hyödyntävä armeija koostuu mekaanisista sotilaista, joilla ei ole inhimillisiä heikkouksia tai moraalisia ongelmia. Robottisotilaat ovat kuuliaisia ja tehokkaita, mutta myös kylmäverisiä ja armottomia.

Soulslike-toimintapelien lajityyppiin lukeutuva Steelrising kertoo tarinansa Aegis-automatonin eli kehittyneen mekaanisen sotilaan katsantokannalta. Aegis on erilainen ja poikkeava, itsenäisesti ajatteleva automaton. Se osaa kyseenalaistaa moraalisesti kyseenalaiset ja julmat teot. Niinpä se kääntyykin kuninkaan johtamia luojiaan vastaan taistelemaan oikeudenmukaisuuden, vapauden ja veljeyden puolesta. Aegisin tehtävä on kääntää historian kulku ja syöstä ankara kuningas pois valtaistuimeltaan.

Steelrising-toimintaroolipelissä toisiinsa yhdistyvät roolipelimäiset kehitysaskeleet, jännittävät ja intensiiviset taistelut sekä upea 1700-luvun lopun Ranska. Sen miljöö on kaunis ja historiallisen yksityiskohtainen. Kaupungin kapeat kadut, jylhät muurit ja korkeat katot luovat upean ympäristön kiehtovalle juonenkuljetukselle ja kutkuttaville kohtaamisille.

Matkallaan Aegis kohtaa niin tavallisia rivisotilaita kuin haastavia pomovastuksia. Nämä tekevät taisteluista vaikeita, mutta palkitsevia. Pelaaja voi valita tyylinsä monista eri taistelutekniikoista ja kehittää hahmoaan haluamallaan tavalla. Peli sisältää myös kymmeniä erilaisia aseita, jotka tukevat erilaisia taistelutyylejä monipuolisesti.

Lisäksi pelimaailma on täynnä erilaisia aarteita ja palkitsevia salaisuuksia. Kiehtovan pelijärjestelmän ja taistelumekaniikan ansiosta pelissä on uudelleenpeluuarvoa tulevillekin pelikerroille.

Steelrising julkaistaan 8. syyskuuta sekä ja sekä S -pelikonsoleille että :lle.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

25 on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.