Roccatin optinen Vulcan II MAX -näppäimistö nyt saatavilla Kommentit pois päältä artikkelissa Roccatin optinen Vulcan II MAX -näppäimistö nyt saatavilla

Roccat Vulcan II Max

Turtle Beachin -pelaamisen keskittyvän oheislaitemerkki Roccatin optinen Vulcan II Max -pelinäppäimistön on nyt saatavilla Suomessa.

Roccatin palkittu Vulcan-muotoilu on ihastuttanut faneja malliston debyytistä lähtien, ja upea Vulcan II Max määrittelee luokkansa uudelleen. Vulcan II Maxissa on Roccatin naurettavan nopeat TITAN II -optiset kytkimet ja maailman ensimmäiset Dual LED Smart Keys -näppäimet, ja se yhdistää suorituskyvyn ja toiminnallisuuden aivan omanlaiseensa ulkoasuun, ja se on varmasti minkä tahansa työpöydän pelikokoonpanon kruununjalokivi.

PC-pelaajan työpöydän kruununjalokivi, Vulcan II Max PC-pelinäppäimistö herättää varmasti huomiota tyylikkäillä linjoillaan, alumiinilevyllään ja loistavasti valaistulla läpikuultavalla kämmentuella. Vulcan II Max -näppäimistössä on Roccatin yksinoikeudella valmistetut TITAN II -optomekaaniset kytkimet, joissa on pehmeä mekaaninen tuntuma, erittäin nopea toiminta ja uskomaton kestävyys 100 miljoonan napsautuksen elinkaarella – ja jotka tarjoavat kilpailuetua peli peliltä. Naurettavan nopean toimintanopeuden ja suorituskyvyn lisäksi Roccatin uudet TITAN II -kytkimet ovat yhteensopivia monien kolmansien osapuolten ristiin kiinnitettävien näppäinhattujen kanssa, jotta niiden ulkoasua voidaan mukauttaa entisestään.

Roccatin Vulcan II Max on myös maailman toinen pelinäppäimistö, joka esittelee Dual-LED Smart Keys -näppäimet, ja sitä edeltää vain sen Vulcan II Mini -sisarus. Vulcan II Max -näppäimistössä on 24 monitoimiälynäppäintä, joissa on oma toinen LED, joka ilmaisee, kun toissijaiset toiminnot ovat aktiivisia. Lisäksi PC-pelaajat voivat käyttää Roccatin Easy-Shift[+] -näppäinten kopiointiteknologiaa toissijaisen toiminnon avaamiseksi, joka voidaan ohjelmoida lähes rajattomiin vaihtoehtoihin. 4 Mt:n sisäisen tallennustilan ansiosta PC-pelaajat voivat ottaa RGB-valaistusnäytöksensä ja -asetuksensa mukaan tien päälle tallentamalla jopa neljä profiilia mukautettua valaistusta, näppäinten uudelleenasettelua ja muuta suoraan Vulcan II Maxiin.

Myös fanien suosimat Vulcan-elementit palaavat, kuten anodisoitu alumiinilevy, joka takaa kestävän rakenteellisen eheyden, ja omat mediasäätimet. Täysin uusi pehmeä, läpikuultava kämmentuki luo pohjan Roccatin AIMO-valaistusteknologialle. AIMO tuottaa eloisat RGB-valonäytöt heti laatikosta ja synkronoituu muiden yhteensopivien AIMO-ominaisuuksilla varustettujen tuotteiden kanssa, jotta syntyy mukaansatempaava valaistusnäytös.

-fanit voivat yhdistää Vulcan II Max -näppäimistön Roccatin huippuluokan langattoman Kone XP Air -hiiren ja täysin uuden langattoman Syn Max Air -hiiren kanssa, jotta RGB-valaistusasetus olisi täydellinen. Kaikki kolme ovat AIMO-yhteensopivia, ja ne luovat kiehtovan RGB-valaistuskokemuksen, joka on synkronoitu kaikkiin kolmeen oheislaitteeseen.

Vulcan II Max -näppäimistö on saatavilla valmistajan kotisivuilta tai osallistuvilta jälleenmyyjiltä hintaan 241,99 euroa.

Nintendo Switch 2 -pelit pyörivät jo tietokoneilla – emulaattorit etenevät vauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 -pelit pyörivät jo tietokoneilla – emulaattorit etenevät vauhdilla

:n emulointi on ottanut merkittävän harppauksen eteenpäin vain muutamassa päivässä konsolin tietoturva-aukon paljastumisen jälkeen. Raporttien mukaan useat Nintendon suosituimmat pelit, kuten ja , ovat jo käynnistyneet tietokoneilla emulaation avulla.

:llä ja Macilla on kerrottu pyörivän myös pelejä , Pokémon Pokopia ja . Lisäksi kehittäjä julkaisi X-palvelussa videon, jossa Mario Kart World toimii iPhone 18 Prolla. Hänen mukaansa pelin fyysisen muistin käyttö jäi alle 6,5 gigatavuun, mikä herättää kiinnostavia kysymyksiä myös mobiililaitteiden suorituskyvystä.

Kehityksen taustalla on Switch 2:n järjestelmäohjelmistosta löytynyt haavoittuvuus, jonka avulla konsolin laiteohjelmisto saatiin purettua. Tämä antaa emulaattorien kehittäjille paremmat mahdollisuudet selvittää, miten konsolin laitteisto ja ohjelmisto toimivat, ja jäljitellä niiden toimintaa tietokoneilla. Myös pelitiedostojen purkamisen kerrotaan onnistuneen.

Hyökkäyksessä hyödynnettiin muun muassa -pelin haavoittuvuutta sekä konsolin tiedostojärjestelmään liittyvää heikkoutta. Nintendo reagoi poistamalla SmileBASIC 4:n eShopista, mutta tämä ei välttämättä riitä pysäyttämään tutkimusta. Kehittäjät ovat jo nostaneet esiin mahdollisia vaihtoehtoisia tapoja hyödyntää haavoittuvuutta.

Vaikka pelien käynnistyminen on merkittävä askel, se ei vielä tarkoita, että Switch 2:n emulointi olisi valmis tai että pelit toimisivat ongelmitta kaikilla tietokoneilla. Emulaattorien kehitys voi kuitenkin edetä nopeasti, kun konsolin toimintaa ymmärretään entistä paremmin. Nintendon yksinoikeuspelit saattavat siis löytää tiensä PC:lle aiemmin kuin moni odotti, vaikka kehityksen jatko ja pelien käytännön toimivuus jäävät vielä nähtäviksi.

Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan

Juuri julkaistun – ja Xbox-versiot irtoavat Gigantista nyt 39,99 eurolla. Hinta on selvästi tavanomaista edullisempi, sillä pelistä pyydetään muualla paikoin huomattavasti enemmän.

Tarjouksen voimassaoloaikaa ei ole ilmoitettu, joten hinnan perässä kannattaa suunnata kauppaan ennen kuin tilanne muuttuu.

PS. Ei ole maksettu mainos!

Lisäys: Myös Prisma on laskenut päivän kuluessa hinnat samaan 39,99 euron kastiin.