Rockstar Games perusti oman levy-yhtiön Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar Games perusti oman levy-yhtiön

CircoLoco Records

Grand Theft Auto ja Red Dead Redemption -peleistä tuttu Rockstar Games on perustanut oman levy-yhtiön yhdessä promootioyhtiö CircoLocon kanssa.

Uusi levy-yhtiö kantaa nimeä CircoLoco Records ja sen ensimmäinen julkaisu Monday Dreamin’ ilmestyy heinäkuun 9. päivä.

CircoLoco on järjestänyt house ja techno tapahtumia Ibizan DC10 -klubilla jo 20 vuoden ajan. Rockstar ja varsinkin sen Grand Theft Auto -pelit tunnetaan niiden lukuisista radiokanavistaan, jotka nostavat niin tunnettuja kuin tuntemattomampiakin artisteja suuren yleisön tietoisuuteen.

Myös Grand Theft Auto Online -moninpelin virtuaalisissa yökerhoissa on vieraillut lukuisia tunnettuja DJ-artisteja.

GTA VI esittelee vallankumouksellisen dynaamisen lasifysiikan Kommentit pois päältä artikkelissa GTA VI esittelee vallankumouksellisen dynaamisen lasifysiikan

Grand Theft Auto VI

:n odotettu jättipeli saattaa sisältää uudenlaisen, proseduraalisen rikkoutuvan lasin järjestelmän. Tieto nousi esiin entisen kehittäjän Brady Jessup -profiilista, jossa hän kertoi johtaneensa seuraavan sukupolven lasinsärkymisteknologian kehitystä ajoneuvoihin ja ympäristön esineisiin.

Vaikka maininta poistettiin nopeasti todennäköisesti studion tiukan viestintälinjan vuoksi, viitteet teknologiaan jäivät elämään. Proseduraalinen järjestelmä tarkoittaa käytännössä sitä, että lasi ei hajoa ennalta määrättyjen animaatioiden mukaan, vaan reagoi tilanteeseen dynaamisesti. Lopputuloksena jokainen kolari tai luodinreikä voisi näyttää hieman erilaiselta.

Teknologia sopii hyvin :stä tuttuun, järjestelmäpohjaiseen pelisuunnitteluun, jossa fysiikka ja simulaatio ovat keskiössä. Samassa hengessä huhut kertovat myös parannetusta veden fysiikasta sekä tarkemmista ajoneuvovaurioista, joita mahdollistaa aiempaa yksityiskohtaisempi mallinnus.

Kaiken tämän tavoitteena on tehdä pelimaailmasta entistä uskottavampi ja kaoottisempi. Jos tiedot pitävät paikkansa, pienetkin yksityiskohdat, kuten rikkoutuva tuulilasi, voivat nostaa immersiota yllättävän paljon.

VI on määrä julkaista 19. marraskuuta 2026 :lle ja Xbox Series X and Series S:lle.

Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen Kommentit pois päältä artikkelissa Kaurismäki kohtaa Tarantinon tulevassa The Last Dropissa – ääninäyttelijöinä mukana Tommi Korpela ja Olga Temonen

Last Drop

Suomalainen indie-studio on paljastanut tulevan -pelinsä ääninäyttelijät, eikä lista jätä kylmäksi. Mukana ovat muun muassa Tommi Korpela, Jukka Rasila, Ilkka Koivula, Mato Valtonen sekä edesmennyt Olga Temonen.

Last Drop vie pelaajan 1990-luvun Suomeen, kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin, jossa seurataan kolmen kaveruksen elämää. Seppo haaveilee kirjailijan urasta ja rauhallisesta elämästä maalla, mutta suunnitelmat menevät uusiksi, kun vanha tuttu Rahikainen palaa kuvioihin – eikä ilman kyseenalaisia ideoita. Kun mukaan liittyy vielä uskollinen Kuikka, kolmikon matka ajautuu nopeasti kohti sekavia käänteitä, joissa huumori ja tragedia kulkevat käsi kädessä.

Pääkolmikon äänissä kuullaan kokenutta kaartia. Rahikaisen roolissa kuultava Tommi Korpela kuvaili projektia “pirun hauskaksi”, mikä lupaa hyvää pelin sävylle. Sepon äänenä toimii pitkän linjan ääninäyttelijä Riku Moilanen, ja Kuikan rooliin on saatu Ilkka Koivula. Sivuhahmoissa vilahtaa myös värikäs kattaus persoonia, kuten Rasila erikoisena hautaustoimiston pitäjänä ja Valtonen mystisenä Viinapiruna.

Erityisen koskettava yksityiskohta on Olga Temonen mukanaolo. Pelaajat kuulevat hänen äänensä pelin kauppakohtauksissa – rooli jäi samalla hänen viimeisimpiinsä ennen menehtymistään vuonna 2025. Tämä tuo muuten rosoiseen ja humoristiseen peliin myös ripauksen haikeutta.

Last Drop on tekijöidensä mukaan rakkauskirje 90-luvun Suomelle: lama-ajan karuus, pitkät tiet, metsät ja pienet kylät rakentavat maailmaa, jota ei ole siloiteltu liikaa. Pelin on tarkoitus ilmestyä aluksi Early Access -versiona :lle Steamiin, ja julkaisupäivä tarkentuu lähiaikoina. Lohkare Gamesin esikoispeli pyrkii yhdistämään tarinavetoisen seikkailun ja tunnistettavan suomalaisen arjen – hieman kuin Tarantino kohtaisi Kaurismäen.