Rockstar North uudisti GTA 6:n asevaraston ja NPC-tekoälyn realismia hakien Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar North uudisti GTA 6:n asevaraston ja NPC-tekoälyn realismia hakien

:n tavoitteena on tehdä pelimaailmasta entistä uskottavampi, ja tämä näkyy yllättävän konkreettisesti siinä, miten pelihahmot suhtautuvat aseisiin. Northin toinen johtaja ja kehitysvastaava Rob Nelson kertoo, ettei :n tapa käsitellä aseita enää yksinkertaisesti sopinut 6:n huomattavasti yksityiskohtaisempaan maailmaan.

Aiemmissa GTA-peleissä pelaaja saattoi käytännössä kaivaa haulikon tai jopa raketinheittimen tyhjästä ja marssia sen kanssa ihmisten keskellä ilman, että kukaan juuri välitti. GTA 6:ssa tilanne on toinen. Jos Jason tai Lucia kävelee kadulla kivääri kädessä, sivulliset voivat alkaa perääntyä varovasti ja poliisitkin saattavat puuttua tilanteeseen.

Myös aseiden kuljettaminen muuttuu. Pelaajalla voi olla kaksi piilotettua käsiasetta, mutta pitkät aseet eivät enää maagisesti vain katoa pelaajan taskuun. Kaksi pitkää asetta voidaan kantaa mukana, mutta toinen näkyy selässä ja toinen kädessä. Pelkkä kivääri selässä ei välttämättä häiritse ohikulkijoita, mutta kädessä kannettu ase saa ihmiset reagoimaan.

Nelsonin mukaan kyse on ennen kaikkea uskottavuudesta. GTA 6:n maailma on rakennettu niin yksityiskohtaiseksi, että täysin välinpitämättömät NPC:t rynnäkkökiväärin heiluttelun keskellä alkaisivat näyttää melko huvittavilta. Rockstar haluaa nyt, että pelimaailman ihmiset käyttäytyvät tilanteen mukaan, eli jos kadulla vastaan tulee tyyppi kivääri kädessä, kannattaa ehkä ottaa pari askelta sivummalle.

Rockstarin ja NoPixelin yhteistyö avaa uuden luvun GTA Onlinen roolipelaamiseen Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstarin ja NoPixelin yhteistyö avaa uuden luvun GTA Onlinen roolipelaamiseen

Los Santos ei näytä olevan vielä valmis päästämään pelaajia helpolla. Games on nimittäin paljastanut virallisesti tukevansa suosittua -roolipelipalvelinta, joka saa uuden sukupolven version Onlineen.

NoPixel V tuo mukanaan uudistetun hahmojen muokkauksen, parannellun grafiikan sekä joukon elämää helpottavia muutoksia. Yksi suurimmista uudistuksista on kuitenkin Mile High Club, joka on seissyt keskeneräisenä jo ensimmäisestä vuoden 2011 julkistustrailerista lähtien. NoPixelissä rakennus vihdoin valmistuu ja siitä tulee roolipelaajille hotelli ja kasino.

Palvelimelle pääsee jatkossa suoraan Rockstariin kuuluvan käynnistysohjelman kautta, joten erillisten kolmannen osapuolen työkalujen kanssa ei tarvitse enää säätää. NoPixel V menoa päästään seuraamaan 8. syyskuuta, jolloin joukko tunnettuja GTA-roolipelistriimaajia päästetään vapaaksi Los Santosin kaduille.

Rockstarin yhteistyö NoPixelin kanssa herättää väistämättä kysymyksen myös . Yhtiö ei ole vielä kertonut seuraavan GTA Onlinen versiosta mitään, mutta roolipelaamisen kasvava merkitys voi antaa osviittaa tulevasta. Jos Rockstar jatkaa yhteistyötä NoPixelin kanssa myös GTA 6 aikakaudella, seuraavan GTA Onlinen roolipelimahdollisuudet voivat olla varsin mielenkiintoiset.

GTA 6:n uusi moraalimittari vie kaaoksen uudelle tasolle Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6:n uusi moraalimittari vie kaaoksen uudelle tasolle

6 saattaa viedä pelaajan moraalijärjestelmän aivan uudelle tasolle. Tuoreiden ennakkotietojen mukaan pelissä on niin sanottu ”criminal profile” -järjestelmä, joka seuraa sitä, millaiseksi rikolliseksi pelaaja toiminnallaan muuttuu. Vaihtoehdot ulottuvat ammattilaisesta aggressiiviseen ja väkivaltaiseen aina Psycho-tasolle asti.

Mielenkiintoisin yksityiskohta on kuitenkin mittarin salaperäinen ylimääräinen tila. Jos pelaaja aiheuttaa tarpeeksi kaaosta ja jättää järjestelmän toistuvasti täysin huomiotta, mittari voi tiettävästi alkaa halkeilla ja lopulta särkyä kokonaan. Tämän jälkeen peli ei enää käytännössä arvioi pelaajan rikollista toimintaa. Toisin sanoen jos meno menee tarpeeksi villiksi, saattaa vain nostaa kädet pystyyn ja todeta, että antaa olla.

Järjestelmä ei kuitenkaan rankaise pelaajaa automaattisesti väkivallasta. Esimerkiksi kaupan ryöstössä itsepuolustuksena ammuttua hyökkääjää ei pitäisi kohdella samalla tavalla kuin viatonta myyjää kylmäverisesti ampuvaa pelaajaa. Tarkoituksena onkin seurata enemmän sitä, millainen rikollinen pelaajasta tulee ja ovatko tämän teot tilanteeseen nähden perusteltuja.

Jasonilla ja Lucialla on lisäksi omat erilliset rikollisprofiilinsa, joten kaksikkoa voi pelata hyvin eri tavoin. Vielä ei tiedetä, vaikuttaako järjestelmä merkittävästi tarinaan tai loppuratkaisuun. on kuitenkin selvästi rakentamassa 6 aiempaa monipuolisempaa roolipeliä ja näyttää siltä, että tällä kertaa jopa virtuaalinen rikosrekisteri voi saada tarpeekseen.