Rockstar North uudisti GTA 6:n asevaraston ja NPC-tekoälyn realismia hakien Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstar North uudisti GTA 6:n asevaraston ja NPC-tekoälyn realismia hakien

:n tavoitteena on tehdä pelimaailmasta entistä uskottavampi, ja tämä näkyy yllättävän konkreettisesti siinä, miten pelihahmot suhtautuvat aseisiin. Northin toinen johtaja ja kehitysvastaava Rob Nelson kertoo, ettei :n tapa käsitellä aseita enää yksinkertaisesti sopinut 6:n huomattavasti yksityiskohtaisempaan maailmaan.

Aiemmissa GTA-peleissä pelaaja saattoi käytännössä kaivaa haulikon tai jopa raketinheittimen tyhjästä ja marssia sen kanssa ihmisten keskellä ilman, että kukaan juuri välitti. GTA 6:ssa tilanne on toinen. Jos Jason tai Lucia kävelee kadulla kivääri kädessä, sivulliset voivat alkaa perääntyä varovasti ja poliisitkin saattavat puuttua tilanteeseen.

Myös aseiden kuljettaminen muuttuu. Pelaajalla voi olla kaksi piilotettua käsiasetta, mutta pitkät aseet eivät enää maagisesti vain katoa pelaajan taskuun. Kaksi pitkää asetta voidaan kantaa mukana, mutta toinen näkyy selässä ja toinen kädessä. Pelkkä kivääri selässä ei välttämättä häiritse ohikulkijoita, mutta kädessä kannettu ase saa ihmiset reagoimaan.

Nelsonin mukaan kyse on ennen kaikkea uskottavuudesta. GTA 6:n maailma on rakennettu niin yksityiskohtaiseksi, että täysin välinpitämättömät NPC:t rynnäkkökiväärin heiluttelun keskellä alkaisivat näyttää melko huvittavilta. Rockstar haluaa nyt, että pelimaailman ihmiset käyttäytyvät tilanteen mukaan, eli jos kadulla vastaan tulee tyyppi kivääri kädessä, kannattaa ehkä ottaa pari askelta sivummalle.

GTA 6 ei tavoittele täydellistä realismia: Rockstar karsi liian työläitä arjen mekaniikkoja Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 ei tavoittele täydellistä realismia: Rockstar karsi liian työläitä arjen mekaniikkoja

6 pyrkii tarjoamaan uskottavan ja elävän pelimaailman, mutta Games ei aio tehdä kaikesta realistista vain realismin vuoksi. Rockstar Northin toinen studionjohtaja Rob Nelson kertoo Love-lehden haastattelussa, että liiallinen realismi voi tehdä pelaamisesta turhan työlästä. Tärkeintä onkin löytää tasapaino uskottavuuden ja sujuvan pelikokemuksen välillä.

Nelsonin mukaan realistiset yksityiskohdat voivat auttaa pelaajaa uppoutumaan pelimaailmaan, mutta kaikkea todellisen elämän toimintaa ei kannata siirtää sellaisenaan peliin. Jos jokin ominaisuus tuntuu lähinnä ylimääräiseltä vaivalta, sen yksinkertaistaminen tai kokonaan pois jättäminen voi palvella pelikokemusta paremmin. Rockstar haluaa ennen kaikkea saada pelaajat kiinnostumaan pelin hahmoista, maailmasta ja tarinasta.

Aihe on ajankohtainen, sillä 6 mahdollinen polttoainejärjestelmä on jo herättänyt keskustelua. Pelaajat ovat pohtineet, muuttuuko autojen tankkaaminen nopeasti toistuvaksi pakkopullaksi. Nelson on aiemmin puolustanut järjestelmää huomauttamalla, että tankkaamiseen liittyvä toiminto on niin nopea, ettei siitä hänen mielestään pitäisi valittaa. Lopullinen arvio jää kuitenkin pelaajille.

Rockstar on myös karsinut pelistä ominaisuuden, joka olisi vaatinut Jasonin ja Lucian jääkaapin täydentämistä ruokaostoksilla. Nelsonin mukaan järjestelmä olisi monimutkaistanut pelimekaniikkoja liikaa, joten sitä yksinkertaistettiin. Päätös kertoo siitä, ettei kehittäjien tavoitteena ole simuloida jokaista arkista askaretta, vaikka pelimaailman yksityiskohtiin panostetaan muuten runsaasti.

kohdalla iso kysymys onkin, missä kulkee mukaansatempaavan yksityiskohtaisuuden ja turhauttavan puuhastelun raja. Auton tankkaaminen voi tuoda maailmaan uskottavuutta, mutta jos jokainen kauppareissu ja arkinen askare muuttuu omaksi minipeliksi, Vice Cityssä saattaa vierähtää enemmän aikaa velvollisuuksien hoitamiseen kuin rikolliseen toimintaan. Rockstarin mukaan oikea tasapaino ratkaisee.

Watch Dogs -pelisarjan tulevaisuus ei valoisalta näytä Kommentit pois päältä artikkelissa Watch Dogs -pelisarjan tulevaisuus ei valoisalta näytä

Watch Dogs: Legion

Ubisoftin -pelisarja ei ole ainakaan toistaiseksi saamassa jatkoa. Yhtiön toimitusjohtaja Yves Guillemot vakuutti sijoittajalle, että pelisarja on edelleen tärkeä osa Ubisoftin tulevaisuutta. Konkreettisia suunnitelmia hän ei kuitenkaan paljastanut. Guillemot antoi ymmärtää, ettei yhtäkään Watch Dogs -peliä ole tällä hetkellä aktiivisessa kehityksessä.

Vuonna 2014 debytoinut Watch Dogs pyrki haastamaan -sarjan avoimen maailman rikosseikkailut. Ensimmäinen osa herätti runsaasti kiinnostusta, mutta ei lopulta täyttänyt kaikkia ennakko-odotuksia. Vuonna 2016 julkaistu onnistui monien mielestä paremmin, kun taas vuonna 2020 ilmestynyt Watch Dogs: Legion jakoi pelaajien mielipiteitä. Sen erikoisuutena oli mahdollisuus pelata käytännössä millä tahansa pelimaailman hahmolla.

Pelisarjan tulevaisuutta saattaa hankaloittaa myös , jonka odotetaan ravistelevan avoimen maailman rikospelejä. Ubisoftin täytyy ehkä löytää Watch Dogsille oma selkeä suuntansa, jotta sarja erottuisi kilpailijoistaan. Toistaiseksi yhtiö ei ole kertonut, millaisena se näkisi mahdollisen seuraavan osan.

Watch Dogsista on tekeillä myös elokuva, mutta senkin tilanne on hämärän peitossa. Kuvaukset päättyivät jo kaksi vuotta sitten, ja elokuvalle tehtiin lisäkuvauksia viime vuonna. Julkaisupäivää tai merkittävää markkinointikampanjaa ei ole kuitenkaan vieläkään ilmoitettu.

Watch Dogs ei siis välttämättä ole kadonnut Ubisoftin suunnitelmista, mutta hakkeriseikkailujen ystävien kannattaa varautua pitkään odotukseen. Ainakaan lähivuosina ei näytä olevan luvassa uutta peliä, joten toistaiseksi sarjan tulevaisuus pysyy salasanan takana.