Rockstarin perustaja paljastaa: ”En kirjoittanut riviäkään GTA 6:een” Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstarin perustaja paljastaa: ”En kirjoittanut riviäkään GTA 6:een”

Grand Theft Auto VI

Grand Theft Auto 6 on luvassa toukokuussa 2026, mutta yksi asia on jo varma, pelin takaa ei löydy Rockstarin perustajaa Dan Houseria. Houser, joka kynäili lähes jokaisen GTA-tarinan vuodesta 1999 lähtien, kertoi haastattelussa jättäneensä uuden osan täysin muiden harteille.

Maailma on varmaan saanut tarpeekseen minulta GTA:ta. – Houser tokaisi lakonisesti.

Houser jätti Rockstarin vuonna 2020 ja on sittemmin keskittynyt omaan Absurd Ventures -yhtiöönsä. Firman tuotokset, graafisia novelleja, äänidraamoja ja jopa oma ’Absurdaverse’ kuulostavatkin vähintään yhtä villiltä kuin GTA:n juonenkäänteet.

Vaikka Houser on ollut vuosikymmeniä yksi pelisarjan äänekkäimmistä tarinankertojista, hän suhtautuu uuteen GTA:han luottavaisesti.

Se tulee olemaan hieno peli, siitä olen varma. – Houser sanoi, vaikkakin nyt ensimmäistä kertaa täysin katsomosta käsin.

Samassa yhteydessä Houser myöntää, että sydän sykkii yhä erityisesti Red Dead Redemption 2:lle, jota hän pitää suurimpana saavutuksenaan. Sitä vastoin monen pelaajan haaveilema Bully-jatko-osa jäi haaveeksi ’resurssipulan’ vuoksi.

Rockstar on jo ehtinyt hehkuttaa, että GTA 6:n julkaisu tulee olemaan pelialan suurin spektaakkeli, mutta tällä kertaa ilman miespuolta, joka käytännössä kirjoitti sarjan historian.

GTA 6 -vuotokuvia ilmestyi nettiin, mutta mitään uutta ei paljastunut Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 -vuotokuvia ilmestyi nettiin, mutta mitään uutta ei paljastunut

Grand Theft Auto VI

Viikonloppuna nettiin ilmestyi lyhyt pätkä kehitysvaiheen materiaalia Grand Theft Auto 6:sta, mutta nopeasti se poistettiin. Rockstarin odotettu peli on kokenut aiemminkin merkittäviä vuotoja, mutta tällä kertaa paljastukset olivat varsin mitättömiä.

Videolla nähtiin kolme lyhyttä animaatioklippiä testikartalta. Ensimmäisessä mieshahmo nostaa ja laittaa pyörän vuokraustelineeseen. Pyörän merkki on LomBike, mikä on selvä viittaus oikean elämän LimeBikeen. Rockstarin aiemmin julkaisemassa virallisessa kuvassa näkyi sama pyörävuokrausjärjestelmä, joten mitään uutta tässä ei nähty.

Toiset kaksi klippiä esittivät Lucia-nimistä hahmoa nousemassa pickupin takakontista eri vaiheissa. Myös tämä on täysin odotettavissa oleva toiminto pelissä, joten vuodoista ei saatu paljastuksia, jotka olisivat mullistaneet odotuksia.

Vaikka vuotoklippien informaatio oli vähäistä, ne kertovat, mitä pelissä on luvassa. Pyöriä voi vuokrata ja hypätä autojen perästä, juuri kuten GTA:ssa kuuluukin. Rockstarin lopullinen peli esittelee nämä animaatiot tietenkin täysipainoisesti ja huippulaatuisina.

Call of Duty: Black Ops 7 koki takapakkia Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty: Black Ops 7 koki takapakkia Euroopassa

Call of Duty: Black Ops 7:n lanseeraus Euroopassa on lähtenyt käyntiin takkuisesti. Uusimman tietojen mukaan pelin myynti ensimmäisellä viikolla oli peräti 63 % alhaisempi kuin kilpailija Battlefield 6:n vastaavana aikana. Myös edellisen osan, Black Ops 6:n, myyntiin verrattuna laskua on yli 50 %.

Tilanne ei kuitenkaan ole aivan yksiselitteinen. Black Ops 7 julkaistiin samanaikaisesti Game Pass -palvelussa, joten pelin latauksia tilaajien kautta ei ole virallisesti seurattu. Myös eri digitaaliset kaupat, kuten Battle.net ja Steam, tekevät tarkkojen myyntilukujen arvioinnista haastavaa. Steamissa Black Ops 7:n huippupelaajamäärä oli noin 100 000, kun Black Ops 6:lla luku oli 315 000.

Kovaa kilpailua pelille on tehnyt myös Arc Raiders, joka on myynyt yli 4 miljoonaa kopiota maailmanlaajuisesti ja yltänyt yli 700 000 samanaikaisen pelaajan huippuun. Battlefield 6 puolestaan teki historian suurimman avauksen Battlefield-sarjassa, myyden yli 7 miljoonaa kopiota kolmessa päivässä.

Vaikka Black Ops 7:n lanseeraus näyttää heikolta perinteisten myyntilukujen valossa, Activision Blizzard on kiittänyt pelaajia positiivisesta vastaanotosta erityisesti moninpelin ja Zombies-tilan osalta. Pelin todellinen menestys voi siis piillä tilaajamäärissä ja pitkäaikaisessa pelaamisessa, ei pelkästään viikon ensimmäisissä myyntiluvuissa.

Seuraava suuri haaste Call of Duty -sarjalle on vuonna 2026 julkaistava osa, jonka kohdalla kilpailu on jälleen tiukkaa, erityisesti GTA 6:n julkaisun varjossa. Fanit odottavat jo jännittyneinä, nähdäänkö sarjan paluu Modern Warfareen, toiseen maailmansotaan vai kenties täysin uuteen suuntaan.