Rockstarin resepti julki: Kehittäjille annetaan lupa luoda ilman rajoja Kommentit pois päältä artikkelissa Rockstarin resepti julki: Kehittäjille annetaan lupa luoda ilman rajoja

Miksi Games onnistuu avoimen maailman peleissä kerta toisensa jälkeen? Entisen äänisuunnittelijan Rob Carr mukaan vastaus on yllättävän yksinkertainen. Kehittäjille annetaan lupa tehdä lähes mitä tahansa, ainakin luovuuden tasolla.

Carr, joka työskenteli muun muassa – ja -pelien parissa, kertoo että teknisiä rajoituksia toki on, mutta luovia ei käytännössä aseteta. Kun kehittäjä kysyy, mitä saa tehdä, vastaus on hänen mukaansa usein: ”ei rajoja, anna mennä.”

Käytännössä tämä tarkoittaa, että ideoita ei karsita heti alkuvaiheessa. Jos joku haluaa tehdä vaikkapa tuhansia erilaisia askelääniä, se on täysin sallittua. Vasta myöhemmin projektin aikana sisältöä hiotaan ja ylimääräistä karsitaan pois. Carrin mukaan on paljon helpompaa vähentää liikaa kuin yrittää lisätä puuttuvaa kiireessä loppusuoralla.

Ajattelutapa selittää osaltaan, miksi Rockstarin pelimaailmat tuntuvat niin yksityiskohtaisilta ja eläviltä. Sama filosofia saattaa hyvinkin olla käytössä myös tulevassa -pelissä, jonka odotukset ovat jo valmiiksi pilvissä.

Lopulta kyse on yksinkertaisesta mutta tehokkaasta ideasta, jossa ensin rakennetaan mahdollisimman paljon, sitten hiotaan paras lopputulos. Ja jos tämä tarkoittaa tuhansia erilaisia askelääniä, niin Rockstarilla siihen ei ainakaan sanota ei.

Verkossa liikkuu nyt haittaohjelmia GTA 6 -vuotojen varjolla Kommentit pois päältä artikkelissa Verkossa liikkuu nyt haittaohjelmia GTA 6 -vuotojen varjolla

Grand Theft Auto VI

Tuoreiden -vuotojen myötä verkkoon on ilmestynyt myös haitallisia latauksia, jotka väittävät sisältävänsä pelattavan version odotetusta pelistä.

Piraatti- ja torrent-sivustoilla liikkuvat latauslinkit eivät kuitenkaan tietojen mukaan sisällä oikeaa -peliversiota, vaan niiden takana on haittaohjelmia. NordVPN:n mukaan vastaavia huijauksia on ollut liikkeellä jo pidempään, mutta tuoreet vuodot ovat lisänneet niiden näkyvyyttä.

Tilannetta hämmentävät myös sosiaalisessa mediassa leviävät valeuutiset, leikkitilit ja tekoälyllä tehdyt valetallenteet. Tuoreiden vuotojen ympärille onkin syntynyt melkoinen sekamelska, jossa aidon ja tekaistun sisällön erottaminen voi olla vaikeaa.

GTA 6 -vuotaja julkaisi vaatimuslistan ja julisti sodan pelialan ahneutta vastaan Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 -vuotaja julkaisi vaatimuslistan ja julisti sodan pelialan ahneutta vastaan

Grand Theft Auto VI

ympärillä riittää jälleen draamaa. Pelin tuoreiden vuotojen taustalla oleva Cyberleekiksi kutsuva taho on julkaissut manifestin, jossa se syyttää pelialaa kuluttajien vastaisista käytännöistä. Samalla se uhkaa jatkaa julkaisijoiden kohdistuvaa toimintaa, mikäli nämä eivät noudata sen asettamia vaatimuksia.

Cyberleekin mukaan pelijulkaisijat myyvät lisenssejä tuotteiden sijaan, julkaisevat keskeneräisiä pelejä ja lukitsevat valmista sisältöä maksullisten lisäosien taakse. Ryhmä on listannut kolme niin sanottua käskyä: digitaaliset ennakkotilaukset pitäisi lopettaa, pelin tiedostoissa jo valmiina oleva yksinpelisisältö ei saisi olla maksullista DLC:tä ja yksinpeleissä pitäisi olla mahdollisuus pelata myös ilman verkkoyhteyttä.

Jos julkaisija rikkoo näitä sääntöjä, Cyberleek vaatii julkista lausuntoa, anteeksipyyntöä sekä konkreettisia toimia tilanteen korjaamiseksi. Ryhmä kertoo myös keräävänsä rahoitusta salaiseen projektiin kryptovaluutan avulla. Aivan pienellä ristiriidalla ei siis tässäkään tapauksessa säästellä, kun kuluttajaoikeuksien puolesta kampanjoidaan kryptokolikolla.

ja emoyhtiö eivät ole toistaiseksi kommentoineet uhkauksia. vuotojen ympärillä on kuitenkin nähty runsaasti tekijänoikeuspoistoja, mikä viittaa siihen, että ainakin osa levitetystä materiaalista on aitoa. Peli julkaistaan konsoleille marraskuussa, joten Cyberleekillä on teoriassa vielä muutama kuukausi aikaa pitää meteliä yllä, vaikka jää nähtäväksi kuinka pitkälle uhkaukset lopulta kantavat.