Roisi nallekarhu tekee paluun uudessa Ted-elokuvaan perustuvassa sarjassa – Suomen ensiesitys odotettavissa helmikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Roisi nallekarhu tekee paluun uudessa Ted-elokuvaan perustuvassa sarjassa – Suomen ensiesitys odotettavissa helmikuussa

vahvisti, että saapuu yksinoikeudella striimattavaksi kaikilla markkinoilla 22. helmikuuta, ja jaksoja julkaistaan viikoittain yksi kerrallaan.

Sarjassa, joka sijoittuu vuoteen 1993, Ted-nalle (Seth MacFarlane) on menettänyt hetkensä julkisuudessa. Hän asuu jälleen kotona Massachusettsin Framinghamissa yhdessä parhaan ystävänsä, 16-vuotiaan John Bennettin (Max Burkholder), tämän vanhempien Matyn ja Susanin (Scott Grimes ja Alanna Ubach) sekä Blaire-serkun (Giorgia Whigham) kanssa. Vaikka Ted ei välttämättä ole paras esimerkki, hän on uskollinen ystävä, valmis uhrautumaan ystävyyden puolesta.

Trailerin voit ottaa haltuun vaikkapa tästä alta:

”Kukin sukupolvi kehittää oman, ainutlaatuisen taiteellisen tyylinsä ja tapansa nähdä maailma. 1920-luvulla se tiivistyi jazz-musiikin vallankumoukselliseen vapauteen. 1950-luvulla taas abstraktien ekspressionistien rohkeisiin pensselinvetoihin. Meidän sukupolvemme ainutlaatuista taidetta on aiemmin menestyneeseen älylliseen omaisuuteen perustuva suoratoistosisältö. Osana tätä arvokasta perinnettä haluamme esitellä Ted-sarjan.

Uusi sarja edeltää Ted-elokuvien tapahtumia. Se sijoittuu 1990-luvulle, mutta perustuu siihen ajattomaan tosiasiaan, että elämä on hanurista 16-vuotiaana. Siitä tekee siedettävän ainoastaan kokemusten jakaminen kaverin kanssa, vaikka kaveri olisikin maaginen rääväsuinen nallekarhu, jolla on menneisyys julkkiksena ja taipumus huumeiden käyttöön.

Me kolme olimme teinejä 90-luvulla ja kasvoimme Bostonissa ja sen ympäristössä, minne tarina sijoittuu, joten monet näistä tarinoista ovat meille henkilökohtaisia. Laitoimme hahmot kohtaamaan samantapaisia noloja tilanteita ja virstanpylväitä kuin itse koimme silloin. Toki myös keksimme kaikenlaista (täytettäviä sivuja on paljon, ja tosielämä on enimmäkseen tylsää).”

Matalista ennakko-odotuksista viihdyttäväksi nostalgiatripiksi – arvostelussa Dexter: Original Sin Kommentit pois päältä artikkelissa Matalista ennakko-odotuksista viihdyttäväksi nostalgiatripiksi – arvostelussa Dexter: Original Sin

Dexter: Original Sin

Loputtomien uusintaversioiden ja brändin henkiinherätysten aikakaudella tekee yllättävänkin viihdyttävän paluun Original Sin -esiosasarjallaan. Sarja sijoittuu Miamiin vuoteen 1991 ja keskittyy nuoreen Dexteriin (Patrick Gibson), joka kehittyy opiskelijasta sarjamurhaajaksi. Sarjassa seurataan Dexterin matkaa hänen oppiessaan hallitsemaan verenhimoaan isänsä Harryn (Christian Slater) opastuksella.

Sarjan kerronta on oivaltava ja tässä kohtaa : aikuisen Dexterin (Michael C. Hall) kuolemanrajakokemus toimii kehyskertomuksena, jonka kautta hän itse valottaa tarinaa nuoresta itsestään opettelemassa kelmutuksen alkeita. Ratkaisu tuo sarjaan syvyyttä ja tarjoaa pitkän linjan faneille nostalgisen yhteyden hahmoon samalla, kun uudet katsojat pääsevät tutustumaan Dexterin vähintäänkin monimutkaiseen ja synkkään taustaan.

Patrick Gibson esittää nuorta Dexter Morgania, lääketieteen opiskelijaa, joka kamppailee hallitakseen murhanhimoisia impulssejaan. Mukana on myös nuoremmat versiot monista alkuperäisen sarjan rakastetuista hahmoista, kuten Christian Slater Harrynä, Molly Brown Debinä ja Alex Shimizu Vince Masukana.

Trailerin perusteella roolitukset vaikuttivat ehkä vähän liiankin karikatyyrimäisiltä, ja odotettavissa olikin, että tässä mennään samalla tavalla lava-autolla metsään, kuin parjatussa Sopranos esiosassa konsanaan. Onneksi kerrankin katsoja sai tämän suhteen olla väärässä, eikä lopputulos ollutkaan kuin kuuluisasta Kummelin vahakabinetti -sketsistä. Näyttelijävalinnat nimittäin oikeastikin toimivat ja tästä eniten hattua nousee juurikin Patrick Gibsonin tulkitsemalle nuorelle Dexter Morganille.

Sarja kunnioittaa edeltäjäänsä paitsi hahmojen myös musiikin kautta: alkuperäisen sarjan soundtrackin elementit ja kunnianosoitukset edesmenneelle säveltäjälle Daniel Lichtille rakentavat siltaa vanhan ja uuden välille. Sarja hyödyntää muutenkin 90-luvun ajankuvaa melko taitavasti: mukana on aikakauden ikonista musiikkia, kuten Vanilla Ice ja Naughty By Nature, sekä huolellisesti rakennettuja visuaalisia yksityiskohtia, jotka tuntuvat aidosti luonnollisilta.

Vaikka Original Sin saattaa vaikuttaa osalta Hollywoodin taipumusta kierrättää vanhoja konsepteja vähän turhankin aikaisin, se onnistuu todella matalista ennakko-odotuksista huolimatta tuntumaan tuoreelta. Sarja tasapainottelee taitavasti nostalgian ja uuden tarinankerronnan välillä, tuoden samalla takaisin alkuperäisen Dexterin tunnusomaisen mustan huumorin ja moraalisen monimutkaisuuden.

Ensimmäiset 3 jaksoa jättää katsojalle positiivisen vaikutelman. Se on kuin tervetullut kotiinpaluu faneille ja samalla houkutteleva alku uusille katsojille. Aika näyttää, pystyykö sarja ylläpitämään tasapainonsa nostalgian ja tuoreiden ideoiden välillä, mutta alku on ehdottomasti lupaava, joskaan ei kuitenkaan Dexterin tuotantokausien terävimmästä päästä.

Dexter: Original Sin alkaa 30. tammikuuta -suoratoistopalvelussa. Ensimmäisen kauden kymmenen jakson mittainen tarina julkaistaan viikoittain niin, että kolme ensimmäistä jaksoa tulevat katsottavaksi heti avauspäivänä.

Kiitoksia Paramountille, että esititte sarjan kolme ensimmäistä jaksoa meille!

Dexter: Original Sin

7 / 10
Yhteenveto Vaikka Original Sin saattaa vaikuttaa osalta Hollywoodin taipumusta kierrättää vanhoja konsepteja vähän turhankin aikaisin, se onnistuu todella matalista ennakko-odotuksista huolimatta tuntumaan tuoreelta. Sarja tasapainottelee taitavasti nostalgian ja uuden tarinankerronnan välillä, tuoden samalla takaisin alkuperäisen Dexterin tunnusomaisen mustan huumorin ja moraalisen monimutkaisuuden.

Dexter-sarjan suosio kasvaa uuden esiosan myötä Kommentit pois päältä artikkelissa Dexter-sarjan suosio kasvaa uuden esiosan myötä

Dexter: Original Sin

Showtime julkaisi joulukuussa -sarjaan perustuvan -esisarjan, joka on herättänyt fanien kiinnostuksen myös alkuperäistä, vuonna 2006 alkanutta sarjaa kohtaan. Alkuperäinen Dexter on noussut Paramount+-suoratoistopalvelun kymmenen katsotuimman sarjan joukkoon.

Michael C. Hallin tähdittämä Dexter kertoo Miamin poliisilaitoksella työskentelevästä sarjamurhaajasta. Kahdeksan tuotantokauden mittainen sarja keräsi kiitosta erityisesti Hallin Emmy-ehdokkuuteen yltäneestä roolisuorituksesta sekä erinomaisesta näyttelijäkaartista. Hall jatkaa kertojan roolissa myös uudessa Original Sin -sarjassa.

Jeff Lindsayn romaanisarjaan perustuva ja James Manos Jr:n televisiosarjaksi sovittama Dexter on saanut Rotten Tomatoes -arvostelusivustolla 71 prosentin kokonaisarvion. Sarjan parhaimpina pidetään toista ja neljättä tuotantokautta, jossa Dexter kohtaa vastustajansa Trinity Killerin (John Lithgow) ja tulee isäksi.

Sarjan päätösjakso on kuitenkin usein listattu television huonoimpien sarjapäätösten joukkoon. Jaksossa Dexterin vihjattiin kuolleen hurrikaanissa, mutta myöhemmin paljastettiin hänen vaihtaneen henkilöllisyyttään ja muuttaneen Oregoniin. Fanien pettymystä yritettiin korjata jatkosarjassa Dexter: New Blood.

Dexter: Original Sin alkaa meillä kylmässä pohjolassa 30. tammikuuta -suoratoistopalvelussa. Ensimmäisen kauden kymmenen jakson mittainen tarina julkaistaan viikoittain niin, että kolme ensimmäistä jaksoa tulevat katsottavaksi heti avauspäivänä.