Roller Champions -pelin betatestaus alkaa helmikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Roller Champions -pelin betatestaus alkaa helmikuussa

Roller Champions

Ubisoft on julkistanut vauhdikkaan tulevan Roller Champions -kilpapelin uudet ominaisuudet ja suljetun betatestausvaiheen.

Roller Champions on uudenlainen ja vauhdikas urheilupelikokemus, jossa toisiinsa yhdistyvät nopeatempoinen pelattavuus ja pelaajien välinen kilpapelimekaniikka. Kaksi kolmen hengen tiimiä kohtaavat toisensa mielikuvituksellisilla ja toisistaan eroavilla areenoilla ympäri maailmaa. Fanien kannustaessa tiimit koettavat upottaa pallon vastapuolen maalirinkiin. Liikkuminen tapahtuu rullaluistimilla, joten liikkeenhallinta, syöttely, vihollisten väistely ja vihollisten taklaaminen ovat kaikki tärkeitä osa-alueita ottelussa menestymiseen.

Tiimipohjaisen pelattavuuden ansiosta joukkuevetoinen yhteistyö on kaiken keskiössä, sillä pelkällä sooloilulla menestys jää vähäiseksi. Pallonkuljetukset, pelaajien väliset syötöt ja hallitut heitot ovat kaikki avainasemassa. Hyvin yhteen pelaava joukkue hallitsee maaleihin johtavat hyökkäykset ja huolehtii samalla oman kenttäpuoliskon puolustuksesta. Ensimmäinen viisi maalia saanut voittaa, joten pahoihin virheisiin ei ole juuri varaa. Monipuoliset kentät tarjoavat omat taktiset mahdollisuutensa vauhdin keräämiseen, mutta paikoin myös vaativat tarkkaa pelisilmää erilaisten esteiden kanssa.

Pelaajien edistyessä omassa sarjassaan myös fanien määrä kasvaa. Kun areena on saatu täyteen faneja, on aika siirtyä eteenpäin entistä suuremmalle pelikentälle kohtaamaan entistä kovempia tiimejä. Edistymisen myötä pelaajat saavat käyttöönsä uusia varusteita, fanijuhlistuksia, erilaisia asuja ja ainutlaatuisia animaatioita. Samalla Roller Champions -pelin pistelistat pitävät kirjaa parhaista tiimeistä alati päivittyen.

Peliä on kehitetty ja paranneltu alfavaiheen testipelaajilta saadun palautteen perusteella. Pelin beetatestivaiheessa on mukana uusia pelimuotoja, kuten ranked-pelitila ja itse räätälöitävät ottelut omin asetuksin. Lisäksi mukana on rajoitetun ajan erityinen 2 vastaan 2 -pelimuoto. Beetatestin myötä pelattavaksi tulee uusia soolo- ja joukkueliikkeitä sekä liikeharjoitteluun tarkoitettu Skatepark-koealue, johon pelaajat voivat kokoontua harjoittelemaan tai suorittamaan erilaisia minipelejä kuuden hengen ryhmissä.

Pelin suljetun beetatestin rekisteröityminen on nyt alkanut ja siihen voi hakea täällä. Beetatestivaihe alkaa 17. helmikuuta 19.00 ja loppuu 1. maaliskuuta klo 23.00. Pelin beetatesti on saatavilla – ja -pelikonsoleille sekä Connect -palvelun kautta :lle. tukee eri pelialustojen välistä pelaamista ja pelinhakutyökalu osaa hakea peliseuraa pelialustaan katsomatta.

Roller Championsin julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin.

Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa Kommentit pois päältä artikkelissa Killzone saattaa saada uuden elämän remasterin tai remaken muodossa

saattaa olla kaivamassa yhden vanhan räiskintäsarjansa takaisin naftaliinista. Huhujen mukaan olisi tekemässä paluuta, mutta tällä kertaa kyseessä ei välttämättä ole vielä täysin uusi peli. työskentelee tiettävästi projektin parissa yhdessä People Can Flyn kanssa, ja kehitys on vasta hyvin varhaisessa vaiheessa.

MP1st tietojen mukaan työn alla voisi olla joko Killzone-remaster tai kokonaan uusiksi tehty remake. Tarkkaa peliä ei kuitenkaan vielä tiedetä. Ensimmäinen Killzone julkaistiin vuonna 2004, joten alkuperäinen osa olisi varsin luonteva ehdokas moderniin käsittelyyn. Sarjan viimeisin varsinainen osa, , julkaistiin julkaisupelinä vuonna 2013.

Killzonen paluusta tekee erityisen kiinnostavan se, että on käytännössä jättänyt sarjan vuosiksi sivuraiteelle keskityttyään -peleihin. Studiossa työskentelee parhaillaan useita Horizon-projekteja, mutta huhujen mukaan Killzone voisi nousta jälleen esiin, kun -projektin seuraavat vaiheet on saatu päätökseen.

Guerrillan taidejohtaja Roy Postma kertoi jo vuonna 2024, että studio oli aikanaan valmis jättämään Killzonen taakseen ja vaihtamaan synkän sotamaailman värikkäämpään Horizoniin. Nyt näyttää kuitenkin siltä, että Helghastit saattavat olla saamassa uuden mahdollisuuden. Jos huhu pitää paikkansa, PlayStationilla saattaa olla käsissään tapa testata, olisiko Killzonelle edelleen tilausta ja ehkä samalla valmistella tietä kokonaan uudelle osalle.

PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa PS5-emulaattori pyörittää GTA V:tä jo 60 ruudun sekuntivauhdilla

-emulointi ottaa jälleen ison harppauksen eteenpäin. KyTyPS5-emulaattorilla on onnistuttu käynnistämään ja ajamaan 5 natiiviversiota :stä :llä parhaimmillaan 60 ruudun sekuntivauhdilla. Kyseessä on melkoinen tekninen saavutus, sillä emulaattori joutuu kääntämään PS5 ohjelmakäskyjä PC:lle ymmärrettävään muotoon lennosta.

Täysin pelikelpoisesta kokemuksesta ei kuitenkaan vielä puhuta. Kun pelaaja suuntaa Los Santosin tiheämmin liikennöidyille alueille, vastaan tulevat muistivuodot ja käskyjen käännöksestä johtuvat suorituskykyongelmat. Lopputuloksena peli saattaa kaatua jo muutaman minuutin pelaamisen jälkeen. Kehittäjät työskentelevät parhaillaan optimoinnin parissa, joten tilanne voi muuttua nopeasti.

PS5-emulointi etenee muutenkin yllättävän vauhdikkaasti. Jo nyt PC:llä emulaattoreilla on mahdollista pelata esimerkiksi , , ja . PS5 PC-tyylinen x86-arkkitehtuuri auttaa kehitystyössä, sillä konsoli käyttää AMD Zen 2 -suoritinta ja RDNA 2 -grafiikkapiiriä.

tapauksessa kyse on ennen kaikkea emuloinnin ja pelien säilyttämisen kannalta kiinnostavasta virstanpylväästä. Ja vaikka osa emulointiyhteisöstä varmasti jo haaveilee pyörittämisestä PC:llä emulaattorin avulla, siihen on vielä pitkä matka. Los Santos on siis jo avannut oven PC, mutta ainakaan vielä se ei lupaa päästää pelaajaa sisään ilman muutamaa kaatumista.