Roller Champions -pelin betatestaus alkaa helmikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Roller Champions -pelin betatestaus alkaa helmikuussa

Roller Champions

Ubisoft on julkistanut vauhdikkaan tulevan Roller Champions -kilpapelin uudet ominaisuudet ja suljetun betatestausvaiheen.

Roller Champions on uudenlainen ja vauhdikas urheilupelikokemus, jossa toisiinsa yhdistyvät nopeatempoinen pelattavuus ja pelaajien välinen kilpapelimekaniikka. Kaksi kolmen hengen tiimiä kohtaavat toisensa mielikuvituksellisilla ja toisistaan eroavilla areenoilla ympäri maailmaa. Fanien kannustaessa tiimit koettavat upottaa pallon vastapuolen maalirinkiin. Liikkuminen tapahtuu rullaluistimilla, joten liikkeenhallinta, syöttely, vihollisten väistely ja vihollisten taklaaminen ovat kaikki tärkeitä osa-alueita ottelussa menestymiseen.

Tiimipohjaisen pelattavuuden ansiosta joukkuevetoinen yhteistyö on kaiken keskiössä, sillä pelkällä sooloilulla menestys jää vähäiseksi. Pallonkuljetukset, pelaajien väliset syötöt ja hallitut heitot ovat kaikki avainasemassa. Hyvin yhteen pelaava joukkue hallitsee maaleihin johtavat hyökkäykset ja huolehtii samalla oman kenttäpuoliskon puolustuksesta. Ensimmäinen viisi maalia saanut voittaa, joten pahoihin virheisiin ei ole juuri varaa. Monipuoliset kentät tarjoavat omat taktiset mahdollisuutensa vauhdin keräämiseen, mutta paikoin myös vaativat tarkkaa pelisilmää erilaisten esteiden kanssa.

Pelaajien edistyessä omassa sarjassaan myös fanien määrä kasvaa. Kun areena on saatu täyteen faneja, on aika siirtyä eteenpäin entistä suuremmalle pelikentälle kohtaamaan entistä kovempia tiimejä. Edistymisen myötä pelaajat saavat käyttöönsä uusia varusteita, fanijuhlistuksia, erilaisia asuja ja ainutlaatuisia animaatioita. Samalla Roller Champions -pelin pistelistat pitävät kirjaa parhaista tiimeistä alati päivittyen.

Peliä on kehitetty ja paranneltu alfavaiheen testipelaajilta saadun palautteen perusteella. Pelin beetatestivaiheessa on mukana uusia pelimuotoja, kuten ranked-pelitila ja itse räätälöitävät ottelut omin asetuksin. Lisäksi mukana on rajoitetun ajan erityinen 2 vastaan 2 -pelimuoto. Beetatestin myötä pelattavaksi tulee uusia soolo- ja joukkueliikkeitä sekä liikeharjoitteluun tarkoitettu Skatepark-koealue, johon pelaajat voivat kokoontua harjoittelemaan tai suorittamaan erilaisia minipelejä kuuden hengen ryhmissä.

Pelin suljetun beetatestin rekisteröityminen on nyt alkanut ja siihen voi hakea täällä. Beetatestivaihe alkaa 17. helmikuuta 19.00 ja loppuu 1. maaliskuuta klo 23.00. Pelin beetatesti on saatavilla – ja -pelikonsoleille sekä Connect -palvelun kautta :lle. tukee eri pelialustojen välistä pelaamista ja pelinhakutyökalu osaa hakea peliseuraa pelialustaan katsomatta.

Roller Championsin julkaisupäivä ilmoitetaan myöhemmin.

Nintendo Switch 2 -pelit pyörivät jo tietokoneilla – emulaattorit etenevät vauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 -pelit pyörivät jo tietokoneilla – emulaattorit etenevät vauhdilla

:n emulointi on ottanut merkittävän harppauksen eteenpäin vain muutamassa päivässä konsolin tietoturva-aukon paljastumisen jälkeen. Raporttien mukaan useat Nintendon suosituimmat pelit, kuten ja , ovat jo käynnistyneet tietokoneilla emulaation avulla.

:llä ja Macilla on kerrottu pyörivän myös pelejä , Pokémon Pokopia ja . Lisäksi kehittäjä julkaisi X-palvelussa videon, jossa Mario Kart World toimii iPhone 18 Prolla. Hänen mukaansa pelin fyysisen muistin käyttö jäi alle 6,5 gigatavuun, mikä herättää kiinnostavia kysymyksiä myös mobiililaitteiden suorituskyvystä.

Kehityksen taustalla on Switch 2:n järjestelmäohjelmistosta löytynyt haavoittuvuus, jonka avulla konsolin laiteohjelmisto saatiin purettua. Tämä antaa emulaattorien kehittäjille paremmat mahdollisuudet selvittää, miten konsolin laitteisto ja ohjelmisto toimivat, ja jäljitellä niiden toimintaa tietokoneilla. Myös pelitiedostojen purkamisen kerrotaan onnistuneen.

Hyökkäyksessä hyödynnettiin muun muassa -pelin haavoittuvuutta sekä konsolin tiedostojärjestelmään liittyvää heikkoutta. Nintendo reagoi poistamalla SmileBASIC 4:n eShopista, mutta tämä ei välttämättä riitä pysäyttämään tutkimusta. Kehittäjät ovat jo nostaneet esiin mahdollisia vaihtoehtoisia tapoja hyödyntää haavoittuvuutta.

Vaikka pelien käynnistyminen on merkittävä askel, se ei vielä tarkoita, että Switch 2:n emulointi olisi valmis tai että pelit toimisivat ongelmitta kaikilla tietokoneilla. Emulaattorien kehitys voi kuitenkin edetä nopeasti, kun konsolin toimintaa ymmärretään entistä paremmin. Nintendon yksinoikeuspelit saattavat siis löytää tiensä PC:lle aiemmin kuin moni odotti, vaikka kehityksen jatko ja pelien käytännön toimivuus jäävät vielä nähtäviksi.

Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tarjoushaukat huomio! Juuri julkaistu Call of Duty: Modern Warfare 4 irtoaa fyysisenä nyt erittäin kivaan hintaan

Juuri julkaistun – ja Xbox-versiot irtoavat Gigantista nyt 39,99 eurolla. Hinta on selvästi tavanomaista edullisempi, sillä pelistä pyydetään muualla paikoin huomattavasti enemmän.

Tarjouksen voimassaoloaikaa ei ole ilmoitettu, joten hinnan perässä kannattaa suunnata kauppaan ennen kuin tilanne muuttuu.

PS. Ei ole maksettu mainos!

Lisäys: Myös Prisma on laskenut päivän kuluessa hinnat samaan 39,99 euron kastiin.