Roolipelifanit herätkää! – Lähes jokaisen Persona-seikkailun soundtrackit ovat Spotifyssa Kommentit pois päältä artikkelissa Roolipelifanit herätkää! – Lähes jokaisen Persona-seikkailun soundtrackit ovat Spotifyssa

Maanantaina animesarjojen soundtrackeista uutisoiva AniPlaylist-twittertili kertoi Persona-sarjan soundtrackien olevan saapumassa Spotifyhyn.

Alkujaan Shin Megami Tensein -sivutuotteena syntyneet Persona-pelit ovat vuosien saatossa ansainneet omaleimaisella tyylillään mittavan fanikannan. Suurin osa Persona-pelien soundtrackeista ovat säveltäjä Shoji Meguron käsialaa.

Sountrackeja on lisätty muutamien erikoistapahtumien kokoelmajulkaisujen lisäksi seuraavista peleistä:

  • Persona 5
  • Persona 4 & Persona 4 Golden
  • Persona 3 & Persona 3 FES
  • Persona 2
  • Persona 4 Dancing All Night
  • Persona Q: Shadow of the Labyrinth
  • Persona Q2: New Cinema Labyrinth

007 First Light esittäytyy State of Play -lähetyksessä Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light esittäytyy State of Play -lähetyksessä

James Bondin fanit, ottakaahan almanakkaa esille!IO Interactive paljastaa uutta pelikuvaa 007 First Light -teoksesta 3. syyskuuta State of Play -lähetyksessä. Esityksessä luvassa on yli 30 minuuttia Bondin toimintaa suoraan MI6:n palvelukseen astumisen ensimission parissa.

Näytöksessä päästään mukaan kaikkeen, mitä salainen agentti voi kuvitella, vauhdikkaita takaa-ajoja autoilla, hiiviskelyä jalan ja tietenkin tulitaisteluja. Lähetys striimataan PlayStationin Twitch- ja YouTube-kanavilla kello 20 Suomen aikaa.

Edellisen kerran State of Play -tapahtumassa kesäkuussa saatiin ensimakua pelin trailerista, joka esitteli IO Interactiven oman tulkinnan Bondin maailmasta. Nyt luvassa on syvällisempi katsaus itse peliin ja sen intensiiviseen vakoojatoimintaan.

Esityksen jälkeen kehittäjät kertovat tarkemmin pelin salaisista yksityiskohdista ja pelimekaniikoista, joten tämä on loistava tilaisuus nähdä, miten uusi 007-elämys eroaa aiemmista peleistä.

Skate palaa ilmaisena early accessiin 16. syyskuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Skate palaa ilmaisena early accessiin 16. syyskuuta

EA:n pitkään odotettu Skate-pelisarjan uudistus saa vihdoin early access –julkaisupäivän, peli on saatavilla 16. syyskuuta PC:llä (EA App, Epic Games Store, Steam) sekä PlayStationilla ja Xboxilla. Hyvä uutinen, pääset pelaamaan ilmaiseksi.

Skate vaatii nettiyhteyden ja EA-tilin, sillä peli on suunniteltu jatkuvasti päivittyväksi, massiiviseksi moninpelikaupunkisandboxiksi. Kehittäjä Full Circle lupaa, että kaupunki muuttuu ajan myötä, ja pelissä on live-tapahtumia sekä muita aktiviteetteja.

Trailerissa keskitytään erityisesti moninpeliin, skaterit liitelevät San Vansterdamin kaduilla, ohittaen liikenteen ja kiipeillen kattoon ripustettujen temppuratojen yli. Peli tuo klassisen Skate 3:n hengen nykyaikaan ja tarjoaa avoimen maailman tutkittavaksi ja temppujen hiottavaksi.

Aiemmin suljetuissa testiversioissa on nähty myös kosmetiikkaostoksia, mutta kaikki ostokset nollataan early access -julkaisun yhteydessä ja aiemmin maksetut rahat palautetaan. Pelaajat voivat siis hypätä uudistuneeseen Skateen täysin puhtaalta pöydältä.