Roolipelihitti Baldur’s Gaten kolmas osa tulossa – ja tässä traileri! Kommentit pois päältä artikkelissa Roolipelihitti Baldur’s Gaten kolmas osa tulossa – ja tässä traileri!

Divinity: Original Sin 2:n takana oleva on uuden Baldur's Gate 3 -pelin takana. Valitettavasti paljoa ei ole tietoa julkisuuteen tullut, lisenssin omistaja Wizards Of The Coastkaan ei juurikaan ole pelin kehityksestä pukahtanut. Julkaisupäivästäkään ei ole mitään tietoa, sillä E3-esityksessä vastauksena oli ympäripyöreä ”sitten kun se on valmis”. Tärkeintä on, että pelistä tulee todella, todella hyvä kuuleman mukaan. Sen verran tiedetään kuitenkin, että Steamilta ja GoGilta peliä tulee saamaan.

Peli pohjautuu pöytäroolipelin viidenteen laitokseen, mutta joitain sääntöjä on konvertoitu tietokonepeliin sopivammaksi. Peli pyörii luonnollisesti Baldur's Gate -kaupungin ympärillä aikana, kun mind flayerit ovat löytäneet keinon matkustaa maailmojen välillä. Ne ovat hirvittävä Underdarkissa elävä psionisia voimia omaava rotu, jotka rakastavat alempien rotujen orjuuttamista. Nyt ne kuitenkin haluavat takaisin kotimaailmaansa, minkä ovat menettäneet.

Lähde: PC Gamer

Invokyr: Kirottu lautapeli saa kauhupelin muodon Kommentit pois päältä artikkelissa Invokyr: Kirottu lautapeli saa kauhupelin muodon

Ranskalainen pelistudio on julkistanut uuden neljän pelaajan yhteistyöhön perustuvan kauhupelin nimeltä , jossa pelaajat tempautuvat keskelle 70-luvun kirottua lautapeliä hylätyssä talossa. Jos oli mielestäsi jännittävä, tämä vie sen pelin aivan uudelle, synkemmälle tasolle.

Pelin idea on yksinkertainen mutta hyytävä: jokainen noppien heitto tuo mukanaan uuden ansan, pelottavan ympäristönmuutoksen tai hirviömäisen yllätyksen. Pelaajat voivat joko auttaa toisiaan selviytymään tai jättää kaverinsa pulaan, jos tilanne käy liian tukalaksi.

Studion toimitusjohtaja Edouard Gaudel kuvailee peliä rakkauskirjeeksi lautapelien jännitykselle ja tuntemattoman pelolle. Tunnelmaa lisää pelin pelinjohtajana kuultava Amelia Tyler, tuttu ääni Baldur's Gate 3:sta.

Peli lupaa runsaasti uudelleenpeluuarvoa: jokainen pelikerta avaa uusia salaisuuksia, palkintoja ja mysteerin kerroksia, jotka kietovat pelaajat yhä tiukemmin pelin otteeseen.

Invokyr julkaistaan :lle () myöhemmin ja se on nyt jo toivottavissa omalle toivelistalle. Lautapelit eivät enää koskaan tunnu samalta.

Dungeons & Dragons hyppää virtuaalitodellisuuteen Kommentit pois päältä artikkelissa Dungeons & Dragons hyppää virtuaalitodellisuuteen

Fantasian ystäville on luvassa suuria uutisia: ja ovat yhdistäneet voimansa luodakseen x : Battlemarked -pelin, joka tuo D&D-universumin ensimmäistä kertaa virtuaalitodellisuuteen. Peli julkaistaan loppuvuodesta 2025 PC:lle (Steam), :lle sekä -alustoille, kuten , Steam VR ja .

Battlemarked rakentuu Resolution Gamesin Demeo-pelisarjan pohjalle, joka tunnetaan taktisesta toiminnasta ja sosiaalisesta yhteistyöstä ilman perinteistä Dungeon Masteria. Pelissä keskitytään ryhmän väliseen strategiaan ja päätöksentekoon pikemminkin kuin roolipelaamiseen.

Peli lainaa Dungeons & Dragonsin ikonisia hahmoluokkia, toimintoja ja tarinoita, ja vie pelaajat tuttuihin paikkoihin kuten Cragmaw-linnaan ja Mount Hotenow'n rinteille. Ensimmäinen seikkailu alkaa Neverwinterin metsistä – samasta paikasta, mistä monet D&D-pelaajat aloittivat matkansa viidennen laitoksen myötä vuonna 2014.

Tarinaa on ollut rakentamassa Matt Sernett, joka on työskennellyt useissa klassisissa D&D-peleissä, kuten ja . Tavoitteena on yhdistää syvällinen tarinankerronta ja taktinen pelaaminen immersiiviseen VR-kokemukseen.