Roolipelihitti Baldur’s Gaten kolmas osa tulossa – ja tässä traileri! Kommentit pois päältä artikkelissa Roolipelihitti Baldur’s Gaten kolmas osa tulossa – ja tässä traileri!

Divinity: Original Sin 2:n takana oleva Larian Studios on uuden Baldur’s Gate 3 -pelin takana. Valitettavasti paljoa ei ole tietoa julkisuuteen tullut, lisenssin omistaja Wizards Of The Coastkaan ei juurikaan ole pelin kehityksestä pukahtanut. Julkaisupäivästäkään ei ole mitään tietoa, sillä E3-esityksessä vastauksena oli ympäripyöreä ”sitten kun se on valmis”. Tärkeintä on, että pelistä tulee todella, todella hyvä kuuleman mukaan. Sen verran tiedetään kuitenkin, että Steamilta ja GoGilta peliä tulee saamaan.

Peli pohjautuu pöytäroolipelin viidenteen laitokseen, mutta joitain sääntöjä on konvertoitu tietokonepeliin sopivammaksi. Peli pyörii luonnollisesti Baldur’s Gate -kaupungin ympärillä aikana, kun mind flayerit ovat löytäneet keinon matkustaa maailmojen välillä. Ne ovat hirvittävä Underdarkissa elävä psionisia voimia omaava rotu, jotka rakastavat alempien rotujen orjuuttamista. Nyt ne kuitenkin haluavat takaisin kotimaailmaansa, minkä ovat menettäneet.

Lähde: PC Gamer

Magic-fanit raivostuivat – uusi Secret Lair hämmentää hinnoillaan Kommentit pois päältä artikkelissa Magic-fanit raivostuivat – uusi Secret Lair hämmentää hinnoillaan

Wizards of the Coast on saanut Magic: The Gathering -yhteisön kuohumaan uudella Secret Lair -julkaisullaan Prints Charming. Tällä kertaa kyse ei ollut korteista itsestään, vaan siitä, että sama korttipaketti myytiin viidellä eri hinnalla, 10–50 dollarin (n. 9–46 €) väliltä ilman, että kalliimpi versio sisältäisi mitään ekstraa.

Idea oli ilmeisesti vähän kuin kokeilu, eli katsoa, kuinka paljon fanit ovat valmiita maksamaan. Tuloksena on sekaannusta, närkästystä ja erityisesti nettiyhteisön huumorilla höystettyä protestia. Monet jäivät ilman haluamaansa pakettia, ja osa arvosteli tuotetta Steam-tyyppisten kanavien tavoin, vaatimalla esimerkiksi edullisimpien korttien palauttamista.

Secret Lairin konsepti itsessään on monien mielestä hauska. Pienet, teemallisesti sidotut korttipaketit, joissa on uniittia uutta taidetta, voivat olla helposti saatavilla ilman suurta investointia. Mutta rajattu määrä ja epätavalliset hinnat saavat aikaan sen, että suurin osa pelaajista tuntee jääneensä nuolemaan näppejään.

Vaikka osa näkee hintakokeilun leikillisenä markkinointikikkana tai yrityksenä pitää botit pois halvimmista versioista, lopputulos on selvästi se, että pelaajat tuntevat itsensä vedätetyiksi. Uusi julkaisukonsepti on kokeellinen, mutta se osoittaa myös sen, että iso pelijätti uskaltaa testata hinnoitteluaan reilusti faneille silmää räpäyttämättä.

Kaiken huipuksi korttien uusi teema kiihdyttää vihreän resurssin tuotantoa, mikä on melkoinen sanaton vihje siitä, että tämä on todellakin rahapeliä. Magicin fanit seuraavat nyt tarkasti, miten Wizards of the Coast jatkaa Secret Lairien kanssa tulevaisuudessa.

Larian Studios: Tekoäly ei korvaa konseptitaiteilijoita Kommentit pois päältä artikkelissa Larian Studios: Tekoäly ei korvaa konseptitaiteilijoita

Larian Studiosin toimitusjohtaja Swen Vincke on täsmentänyt studion suhtautumista tekoälyn käyttöön pelikehityksessä, kun hänen aiempi kommenttinsa herätti kritiikkiä. Vincken mukaan Larian ei ole korvaamassa konseptitaiteilijoita tekoälyllä, vaan käyttää AI-työkaluja vain ideoinnin tukena aivan kehityksen alkuvaiheessa.

Vincke painottaa, että varsinainen konseptitaide on aina ihmisten käsialaa. Tekoäly toimii korkeintaan karkeana hahmotelmana sommittelulle, joka korvataan myöhemmin kokonaan alkuperäisellä taiteella. Hänen mukaansa kyse on samasta asiasta kuin referenssien etsiminen Googlesta tai taidekirjoista, apuvälineestä, ei korvaajasta.

Kohun taustalla oli haastattelu, jossa toimittaja Jason Schreier kirjoitti Larianin panostavan vahvasti generatiiviseen tekoälyyn. Vincken mukaan tämä antoi osin väärän kuvan, minkä vuoksi Schreier julkaisi myöhemmin haastattelun raakatranskriptin, jotta lukijat voisivat arvioida kokonaisuuden itse.

Vincke myöntää, että tekoäly nopeuttaa kokeilua ja mahdollistaa laajemman ideoinnin, mutta ei varsinaisesti tee kirjoittamisesta tai käsikirjoituksesta nopeampaa. Lopputulos vaatii yhä ihmisen työtä, muokkausta ja harkintaa. Tekoäly lisää määrää, ei oikotietä laatuun.

Lopuksi Vincke muistuttaa, että peliala on teknologialähtöinen ja kilpailtu. Uusia työkaluja on pakko kokeilla, koska jälkeen jääminen voi olla kohtalokasta. Hänen mukaansa samanlaisia pelkoja on nähty aiemminkin uusien teknologioiden kohdalla ja niihin sopeutuminen on osa kehitystä.