Rugby 20 tuo perinteikkään soikiopalloilun vauhdin ja railakkuuden kotisohville Kommentit pois päältä artikkelissa Rugby 20 tuo perinteikkään soikiopalloilun vauhdin ja railakkuuden kotisohville

Rugby 20

PAN Visionin jakelema ja Bigbenin julkaisema Rugby 20 -urheilupeli tarjoaa tammikuussa aidontuntuisen pelikokemuksen kaikille soikiopalloilun ystäville.

Kiehtovana ja monipuolisena pallo- ja joukkuelajina tunnettu rugby yhdistää toisiinsa taktikoinnin, vauhdin, pallonkäsittelyn ja rajut kontaktit. Rugby 20 tuo pelin kaikki keskeiset elementit koettaviksi virtuaalimuodossa ja tarjoaa samalla realistisen kokemuksen pelin taktisesta luonteesta. Syötöt, hyökkäysmuodostelmat, taktiset muodostelmat ja muut keskeiset osatekijät ovat mukana tarkasti mallinnettuina.

Pelaajat on mallinnettu tarkalla liikkeenseurannalla ja tuotu esikuviensa tasolle näyttävän grafiikan siivittämänä. Kentät ja katsomot on luotu vastaamaan aitoja tapahtumapaikkoja upeita valo- ja varjostusefektejä unohtamatta.

Rugby 20 sisältää parhaat kansalliset joukkueet ja isoimmat liigat. Monipuolisen yksinpelitilan lisäksi mukana on sekä paikallinen että verkossa pelattava verkkopelitila, joissa myös kaverit voi haastaa ottamaan pelaajasta mittaa.

Pelin ennakkotilaajat voivat osallistua pelin tänään alkaneeseen beetatestivaiheeseen PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleilla. Beetatestivaihe loppuu 3. tammikuuta 2020.

Rugby 20 julkaistaan sekä PlayStation 4- ja Xbox One -pelikonsoleille että PC:lle 23. tammikuuta 2020.

Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina Kommentit pois päältä artikkelissa Peruttu The Last of Us -moninpeli herää eloon PC-version jättimäisenä moninpelimodina

:n moninpelihistoria ei ehkä koskaan saanut virallista jatkoa, mutta nyt sarjan fanit saavat siihen uudenlaisen “lohdutuspalan”. Pelin alun perin peruttu moninpeliprojekti elää nimittäin uudelleen :lle kehitteillä olevan PvP-modin muodossa.

Modia kehittää modderi Speclizer, joka on julkaissut jo varhaista pelikuvaa projektista. Suunnitelmana on tuoda pelaajien väliset ottelut, joissa ikoniset hahmot kuten Ellie ja Abby voivat kohdata toisensa taistelukentällä. Julkaisua tavoitellaan tälle syksylle, joten aivan vielä ei tarvitse lähteä kilpailemaan selviytymisestä, mutta suunta on selvä.

Ensimmäiset videot paljastavat, että mukana on yllättävän paljon rakenteita, kuten matchmaking-järjestelmä, karttoja ja varustelun valintaa ennen ottelua. Vaikka kokonaisuus on vielä keskeneräinen, se näyttää jo nyt kunnianhimoiselta yritykseltä herättää henkiin idea, joka jäi virallisesti toteutumatta.

Taustalla on Sonyn ja Naughty Dogn vuonna 2023 peruttu -projekti. Studio päätti keskittyä jatkossa yksinpelikokemuksiin, vaikka moninpelille oli suunniteltu pitkä elinkaari ja laaja sisältötuki. Kehittäjien mukaan kunnianhimo kasvoi lopulta liian suureksi yhdelle projektille.

Vaikka virallinen moninpeli jäi historiaan, faniprojekti osoittaa, että kiinnostus sarjan PvP-puoleen ei ole kadonnut mihinkään. Nyt jää nähtäväksi, kuinka pitkälle modderin visio etenee ja pystyykö se täyttämään sen aukon, jonka peruttu moninpeli jätti pelaajien mieliin.

Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä Kommentit pois päältä artikkelissa Give Us A Sign saa odotetun demonsa lokakuun Steam Next Festissä

Kauhupelien ystäville on luvassa uusi syy pitää valot päällä, sillä tuo pelaajat tutkimaan paranormaaleja ilmiöitä yhteistyössä kavereiden kanssa. esitteli pelin uuden trailerin kautta, ja luvassa näyttää olevan kauhua, jossa hiljaisuus voi olla paras selviytymiskeino.

Give Us A Sign on 1–4 pelaajan yhteistyökauhupeli, jossa tutkitaan kummittelevia paikkoja, selvitetään yliluonnollisten olentojen salaisuuksia ja yritetään selvitä hengissä ympäristöissä, jotka kirjaimellisesti kuuntelevat pelaajan puhetta. Mikrofonista voi siis tulla joko tärkeä työkalu tai pahin vihollinen.

Pelin erikoisuuksiin kuuluvat ääneen reagoiva pelattavuus, muuttuvat paranormaalit kohtaamiset, monipuoliset tutkimusjärjestelmät sekä yli 20 erilaista kummitusta pelin omasta maailmasta. Lisäksi ympäristöt reagoivat pelaajien toimintaan ja kauhuelementtejä voi muokata oman pelityylin mukaan.

Give Us A Sign julkaistaan aikanaan :lle, :lle ja Xbox Series X|S:lle, mutta tarkkaa julkaisupäivää ei vielä ole kerrottu. Pelaajat pääsevät kuitenkin kokeilemaan peliä ennakkoon Steam Next Festissä lokakuussa 2026 julkaistavan demon kautta.

Jos Phasmophobia opetti jotain, niin se on se, että kaverin huutaminen pimeässä talossa ei yleensä auta tilannetta. Give Us A Sign näyttää vievän saman idean vielä pidemmälle ja tällä kertaa kummitukset eivät vain ilmesty paikalle, vaan ne kuuntelevat mitä sanot.