Rugby 22 -peli saatavilla nyt PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Rugby 22 -peli saatavilla nyt PC:lle ja konsoleille

Rugby 22

Taktinen ja vauhdikas rugby on palloilulaji, jossa ei kaihdeta rajuja taklauksia, nopeita juoksuja tai monimutkaisia pelikuvioita. Joukkuelajin videopelivastine, uudistaa pelisarjaa tuomalla mukaan ensimmäistä kertaa Australian virallisen joukkueen, Wallabiesin, sekä Uuden-Seelannin kuuluisan All Blacks -tiimin. Molemmat joukkueet ovat kuuluisia sekä kilpailumenestyksestään että näitä ympäröivästä menestyksen aurasta.

Samalla pelintekijä Eko Software on tuonut Ranskan maajoukkueen ja All Blacksin pelaajat peliin ainutlaatuisella mallinnustekniikalla. Tämä takaa mahdollisimman tarkan yhdennäköisyyden oikeiden ja virtuaalisten rugbypelaajien välillä.

Rugby 22 simuloi oikeaa pallolajia mahdollisimman tarkasti ja yksityiskohtaisesti, mikä välittyy videopelin pelaajille tunnistettavina joukkueina, toimivina pelitaktiikoina ja hyvinä pelikontrolleina sekä tarkkaan toteutettuna äänimaailmana ja peligrafiikkana. Näiden ansiosta lajin fanit ovat kuin kotonaan Rugby 22 -peliä pelatessa.

Peli sisältää valtaosan lajin kansallisista joukkueista pelaajineen virallisesti lisensoituina. Näihin lukeutuvat Uusi-Seelanti, Australia, Ranska, Fidži, Irlanti, Italia, Skotlanti, Wales, Japani ja Georgia. Rugby 22 sisältää yksinpelin urapelimuotoineen sekä moninpelitilan paikallisesti ja verkossa. Uratilassa pelaaja ohjaa omaa joukkuettaan pohjalta kohti mestaruutta, mikä tekee kokonaisuudesta kiehtovan ja jännittävän kokemuksen.

Rugby 22 on huoliteltu uudistetulla pelimoottorilla ja päivitetyllä grafiikalla aitoine pelaaja-animaatioineen. Lajin ummikot pääsevät alkuun pelaamisessa erilaisten opetustilojen myötä.

Rugby 22 on saatavilla , , ja sekä S -konsoleille että :lle. PlayStation 4 -version ostajat saavat ilmaiseksi pelin PlayStation 5 -version, mikäli aktivoivat pelin 28. huhtikuuta 2022 mennessä.

The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista Kommentit pois päältä artikkelissa The Division Resurgence saapui PC:lle – ilmainen toimintapeli ladattavissa Steamista

The Division: Resurgence

on julkaissut Tom Clancy’s -toimintapelin myös :lle. Aiemmin – ja -laitteilla nähty free-to-play-peli on nyt ladattavissa ilmaiseksi Steamista sekä Ubisoft Connectista.

Resurgence sijoittuu samaan lähitulevaisuuden New Yorkiin kuin sarjan aiemmat osat, mutta kertoo täysin uuden tarinan uusien hahmojen ja vihollisryhmittymien kautta. Pelaaminen yhdistelee kolmannen persoonan toimintaa, roolipelielementtejä ja looter shooter -mekaniikkoja, joissa varusteiden kerääminen ja hahmon kehittäminen ovat keskeisessä roolissa.

Pelin avoimeen maailmaan voi lähteä yksin tai yhdessä muiden pelaajien kanssa. Tarjolla on sekä tekoälyä vastaan käytäviä tehtäviä että PvP-kohtaamisia.

PC-versio on vielä varhaisessa kehitysvaiheessa, joten kaikkea tulevaa sisältöä ei ole vielä mukana. Ubisoft aikoo laajentaa peliä säännöllisesti uusilla pelikausilla. Uusi kausi käynnistyy neljän kuukauden välein, ja jokainen kausi jakautuu kuuden viikon sisältöpäivityksiin.

PC-vaatimukset

Pelin minimivaatimuksiin kuuluvat Intel Core i5-8400- tai AMD Ryzen 5 3400G -suoritin, 8 gigatavua RAM-muistia sekä Intel UHD 630 -näytönohjain. Suositeltu kokoonpano sisältää vähintään Intel Core i7-8700K- tai AMD Ryzen 5 3600 -prosessorin sekä GeForce GTX 1660 Ti- tai Radeon RX 5600 XT -näytönohjaimen. Ubisoftin mukaan näillä laitteistoilla peli kykenee parhaimmillaan 4K-resoluutioon 60 kuvan sekuntinopeudella.

The Division Resurgence on nyt pelattavissa ilmaiseksi PC:llä, iOS:llä ja Androidilla. Pelin ikäraja on PEGI 18.

Danganronpa 2×2 myöhästyy vuoden 2027 puolelle ja syynä on rehellisesti GTA 6 Kommentit pois päältä artikkelissa Danganronpa 2×2 myöhästyy vuoden 2027 puolelle ja syynä on rehellisesti GTA 6

Spike Chunsoftin julkaisema Danganronpa 2×2 siirtyy loppuvuodesta 2026 vuoden 2027 puolelle. Viivästys herätti heti huomiota, sillä fanit ehtivät vitsailla pelin väistävän tarkoituksella syksyllä ilmestyvää :ta. Yllättäen vitsi osui ainakin osittain oikeaan.

Sarjan luoja Kazutaka Kodaka ja tuottaja Shohei Sakakibara kertoivat Crunchyrollille, että lisäkehitysaikaa tarvittiin, mutta myös vaikutti päätökseen. Sakakibara vihjasi ensin salaperäisesti tietyn AAAA-pelin julkaisuun, minkä jälkeen Kodaka vahvisti kyseessä olevan Rockstarin odotetun toimintapelin. Hänen mukaansa pelin kehittäminen ja GTA 6:n pelaaminen samaan aikaan ei yksinkertaisesti onnistuisi, joten julkaisun siirtäminen oli hänen sanoin väistämätöntä.

Kommentti on kerännyt runsaasti huvittuneita reaktioita, ja moni fani onkin todennut olevansa tyytyväinen viivästykseen. Näin GTA 6:n ehtii pelata rauhassa ennen Danganronpa 2×2:n saapumista. Vaikka kehittäjien heitto oli selvästi pilke silmäkulmassa, taustalla on todennäköisesti myös perinteisempiä syitä, kuten lisäviimeistely ja poikkeuksellisen kilpailtu pelisyksy.

Danganronpa 2×2 julkaistaan vuoden 2027 aikana :lle, PlayStationille, Xboxille sekä Nintendo Switchille ja :lle.