Rugby 22 -pelin uusi pelivideo katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Rugby 22 -pelin uusi pelivideo katsottavissa

Rugby 22

Maailmanlaajuisesti suurta suosiota nauttiva rugby tunnetaan vauhdikkaana, kovaotteisena ja taktisena palloilulajina. Tammikuun lopussa julkaistava Rugby 22 on pelikonsoleille ja tietokoneille rugbyn virtuaalisen version tuova peli. Mukana ovat Ranskan rugby unionin mestaruussarja top 14 ja alempi kisasarja Pro D2 sekä monikansallinen United Rugby Championship -mestaruuskilpailu. Lisäksi pelissä on mukana kaikki näissä pelaavat joukkueet pelaajineen ja peliasuineen.

Oikeilla kentillä pelattavan lajin tapaan myös Rugby 22 tuo eloon lajin räväkän luonteen, nopeatempoisuuden, rajut taklaukset ja monimuotoisen pallonkäsittelyn. Myös erilaiset hyökkäyskuviot, syötöt ja kiinniotot, puolustusmuodostelmat ja monenlaiset pelitaktiikat toistuvat pelikoneiden näytöillä upealla tavalla.

Uusittu rugbykokemus on aiempaa helpommin lähestyttävä entistä paremman ohjaustavan ja kohennetun keinoälyn ansiosta. Peliin on myös lisätty uusi vaikeustaso, joka haastaa lajin kokeneemmat konkarit uudella tavalla ja tuo lisää jännitystä peliin. Ennen kaikkea pelin taktiset elementit ja monipuoliset pelikuviot ovat mukana yksityiskohtaisella ja nautittavalla tavalla.

Rugby 22 sisältää suurimman osan lajin kansallisista joukkueista pelaajineen virallisesti lisensoituina. Näitä ovat Uusi-Seelanti, Australia, Ranska, Fidži, Irlanti, Italia, Skotlanti, Wales, Japani ja Georgia. Yksinpelin lisäksi Rugby 22 sisältää moninpelitilan sekä paikallisesti että verkkopelinä. Lisäksi yksinpelinä pelattava uratila tarjoaa kiehtovan kokemuksen, jossa pelaaja ohjaa omaa joukkuettaan pohjalta kohti mestaruutta.

Pelikokonaisuus on viimeistelty uudistetulla pelimoottorilla ja sen tarjoamalla grafiikalla upeine pelaaja-animaatioineen. Alkuun pelaamisessa auttavat erilaiset opetustilat eli tutoriaalit, joiden avulla myös lajia vähemmän tunteva pääsee perille jalon joukkuelajin saloista.

Rugby 22 julkaistaan sekä PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ja Xbox Series X sekä S -konsoleille että PC:lle 27. tammikuuta 2022.

Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian Kommentit pois päältä artikkelissa Final Fantasy VII Remake Part 3 lähes valmis – uutta infoa luvassa pian

Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.

Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.

Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.

Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.

Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n Wicked Grin -asu sai hillitymmän ilmeen

Battlefield 6:n kiistelty Wicked Grin -asu on kokenut uuden muodonmuutoksen, ja pelaajat juhlivat nyt sen hillittyä ulkonäköä. Päivitys 1.1.3.0, osa Winter Offensive -kauden finaalia, toi mukanaan lukuisia muutoksia pelin tasapainoon ja ääniin, mutta suurin keskustelunaihe oli ehdottomasti tuo aikaisemmin räikeä ja hymyilevä asu.

Alun perin kirkkaan siniset värit ja hammashymy tekivät asusta vaikeasti sulavan, mutta nyt värimaailma on pehmeämpi ja alkuperäinen hymy poistettu kokonaan. Ainoastaan kirkkaan keltainen käsivarsinauha muistuttaa vielä päivityksen jälkeisestä ilmeestä. Monet fanit pitävät tätä voittona pelaajayhteisön vaikutusvallalle, sillä se kertoo, että kehittäjät kuuntelevat palautetta.

Wicked Grin nousi esiin pelin julkaisun jälkeen esimerkkinä siitä, että jotkut peliyhteisössä pelkäsivät Fortnite-tyylisten asujen leviävän Battlefield 6:een. Aiemmin System Override -asu, lempinimeltään “Monster Energy -asu”, herätti jo keskustelua realistisen visuaalisen tyylin vaarantumisesta. Nyt BF Studios on kuunnellut pelaajia ja hillinnyt Wicked Grinin sekä aiemman System Override -asun ilmettä.

Päivitys tuo myös uutta pelattavaa, kuten lumiset kentät ja Ice Climbing Axe -lähiaseen, mutta suuri osa keskustelua keskittyy silti kosmetiikkaan. Pelaajat ottavat muutoksen vastaan hymyillen, tosin vähän vähemmän hampaita näkyen.

Battlefield 6 julkaistiin 10. lokakuuta PC:lle, PlayStation 5:lle ja Xbox Series X|S:lle, ja BF Studios jatkaa pelin tasapainottamista sekä uusien sisältöjen lisäämistä ensimmäisen kauden aikana. Pelaajien mukaan tämä on esimerkki siitä, että ääniä kuunnellaan, kunhan ne ovat tarpeeksi voimakkaita.