Rugby 22 -pelin uusi pelivideo katsottavissa Kommentit pois päältä artikkelissa Rugby 22 -pelin uusi pelivideo katsottavissa

Rugby 22

Maailmanlaajuisesti suurta suosiota nauttiva rugby tunnetaan vauhdikkaana, kovaotteisena ja taktisena palloilulajina. Tammikuun lopussa julkaistava Rugby 22 on pelikonsoleille ja tietokoneille rugbyn virtuaalisen version tuova peli. Mukana ovat Ranskan rugby unionin mestaruussarja top 14 ja alempi kisasarja Pro D2 sekä monikansallinen United Rugby Championship -mestaruuskilpailu. Lisäksi pelissä on mukana kaikki näissä pelaavat joukkueet pelaajineen ja peliasuineen.

Oikeilla kentillä pelattavan lajin tapaan myös Rugby 22 tuo eloon lajin räväkän luonteen, nopeatempoisuuden, rajut taklaukset ja monimuotoisen pallonkäsittelyn. Myös erilaiset hyökkäyskuviot, syötöt ja kiinniotot, puolustusmuodostelmat ja monenlaiset pelitaktiikat toistuvat pelikoneiden näytöillä upealla tavalla.

Uusittu rugbykokemus on aiempaa helpommin lähestyttävä entistä paremman ohjaustavan ja kohennetun keinoälyn ansiosta. Peliin on myös lisätty uusi vaikeustaso, joka haastaa lajin kokeneemmat konkarit uudella tavalla ja tuo lisää jännitystä peliin. Ennen kaikkea pelin taktiset elementit ja monipuoliset pelikuviot ovat mukana yksityiskohtaisella ja nautittavalla tavalla.

Rugby 22 sisältää suurimman osan lajin kansallisista joukkueista pelaajineen virallisesti lisensoituina. Näitä ovat Uusi-Seelanti, Australia, Ranska, Fidži, Irlanti, Italia, Skotlanti, Wales, Japani ja Georgia. Yksinpelin lisäksi Rugby 22 sisältää moninpelitilan sekä paikallisesti että verkkopelinä. Lisäksi yksinpelinä pelattava uratila tarjoaa kiehtovan kokemuksen, jossa pelaaja ohjaa omaa joukkuettaan pohjalta kohti mestaruutta.

Pelikokonaisuus on viimeistelty uudistetulla pelimoottorilla ja sen tarjoamalla grafiikalla upeine pelaaja-animaatioineen. Alkuun pelaamisessa auttavat erilaiset opetustilat eli tutoriaalit, joiden avulla myös lajia vähemmän tunteva pääsee perille jalon joukkuelajin saloista.

Rugby 22 julkaistaan sekä PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ja Xbox Series X sekä S -konsoleille että PC:lle 27. tammikuuta 2022.

Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Vampire: The Masquerade – Bloodhunt sulkee palvelimet huhtikuussa 2026

Vampire: The Masquerade - Bloodhunt

Synkät uutiset leviävät Prahan öisillä katoilla. Ilmainen battle royale -peli Vampire: The Masquerade – Bloodhunt lopettaa palvelunsa. Kehittäjä Sharkmob ilmoitti raskaalla sydämellä, että pelin palvelimet suljetaan lopullisesti 28. huhtikuuta 2026. Tämä tarkoittaa, että vampyyrien viimeinen auringonnousu Prahan yllä on enää kuuden kuukauden päässä.

Peli, joka herätti vampyyrien maailman henkiin PC:llä ja PlayStation 5:llä, on ehtinyt olla pelaajien ilona nelisen vuotta. Vaikka kehitystyö uusien päivitysten osalta lopetettiin jo toukokuussa 2023, palvelimet pidettiin käynnissä uskollisten fanien ansiosta. Nyt on kuitenkin tullut se surullinen hetki: kehittäjän mukaan nykyinen pelaajamäärä on pudonnut tasolle, jossa palvelimien ylläpitäminen ei ole enää taloudellisesti kestävää.

Vaikka lopetuspäätös on raskas, faneilla on vielä aikaa nauttia Prahan taisteluista! Peli pysyy täysin pelattavissa huhtikuun 2026 loppuun asti. Valitettavasti uuden pelivaluutan ostaminen on estetty ilmoituksen myötä, mutta kaikki jo omistetut ”tokenit” voi käyttää kaupassa ennen palvelinten alasajoa. Sharkmob kannustaakin yhteisöä nauttimaan viimeisistä kuukausistaan katoilla ja luomaan uusia muistoja.

Bloodhunt on ollut ainutlaatuinen lisä battle royale -genreen tuomalla siihen Vampire: The Masquerade -roolipelimaailman teemoja. Vaikka palvelinten sulkeminen tarkoittaa, ettei peliä voi enää pelata kyseisen päivämäärän jälkeen ja kaikki tili- ja pelitiedot poistetaan, jäävät taistelut ja ystävyydet elämään niitä kokeneiden mieliin.

Halo testiohjelma laajenee Kommentit pois päältä artikkelissa Halo testiohjelma laajenee

Halo-fanit saavat hieraista silmiään! Legendaarinen Microsoftin pelisarja näyttää olevan matkalla myös PlayStationille. Datakaivaja gruntdotapi paljasti, että PlayStation 4-, 4 Pro-, 5- ja 5 Pro -konsolit on lisätty Halo-pelien julkiseen testiohjelmaan, jota kutsutaan nimellä Insider Console Flighting. Aiemmin ohjelma oli varattu vain Xboxin eri versioille.

Tämä lisäys ei todennäköisesti ole sattumaa. Pian Halo: Combat Evolved -uudelleenjulkaisun julkistamisen jälkeen tehty muutos vihjaa, että PlayStation-pelaajat saattavat pian päästä kokeilemaan sarjan klassikkoa, ehkä jo tulevassa betassa.

Datakaivajien mukaan Xboxin rajapinnasta löytyi jo aiemmin merkintöjä kahdesta Halo-pelistä, joilla on PlayStation-yhteensopivuus. Toinen niistä on nyt tunnistettu Combat Evolvediksi, mutta toinen saattaa liittyä huhuttuun moninpeliprojektiin nimeltä Project Eker.

Halo-studiot ovat myös kommentoineet huhuja tekoälyn käytöstä kehitystyössä. Tiimin mukaan tekoälyä hyödynnetään vain pienissä tuotannon apuvaiheissa, sillä ihmisten luovuus on edelleen se, mikä tekee Halosta Haloa.

Jos tämä kehitys jatkuu, PlayStationin ohjaimet saattavat pian lämmetä tutun sinivihreän haarniskan tahtiin ensimmäistä kertaa koskaan.