Ruotsissa pelattava Rainbow Six Major -peliturnaus alkaa tänään Kommentit pois päältä artikkelissa Ruotsissa pelattava Rainbow Six Major -peliturnaus alkaa tänään

Rainbow Six Siege

Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege -toimintapelin vuotuiset maailmanmestaruuskisat siintävät lähitulevaisuudessa. Niitä ennen on vuorossa viimeinen Rainbow Six Major -peliturnaus, jossa menestymällä joukkueet voivat ansaita tärkeitä pisteitä ja rahapalkintoja. Tapahtuma järjestetään Ruotsin Gävlessa 8.-14. marraskuuta ja mukana ovat lähes kaikki pelin kansainväliset huiput.

Karsintapelit pelataan 8.-10. marraskuuta välisenä aikana. Näitä seuraavat pudotuspelit sekä finaali 12.-14. marraskuuta. Päätösottelun loppuhuipennuksessa kohtaavat parhaiten menestyneet joukkueet. Voittajatiimille on luvassa tapahtuman mestaruustitteli ja tuntuva rahapalkinto. Lisäksi tiimit palkitaan menestyksen mukaan liigapisteillä. Näillä määritellään mahdollinen osallistuminen Six Invitational 2022 -mestaruuskisoihin.

Turvallisuussyistä Six Major -turnaus järjestetään suljettuna lähiverkkotapahtumana ilman paikalla olevaa peliyleisöä. Lisäksi tapahtumassa noudatetaan kaikkia viranomaisten antamia turvallisuusohjeita ja -säädöksiä.

Tapahtumaa isännöi Ghassan ”Milosh” Finge yhdessä muiden juontajien ja pelianalyytikkojen kanssa. Mukana ovat muun muassa Tim ”AceOfPyrite” Leaver ja Parker ”Interro” MacKay. Lisäksi vieraina nähdään pelin veteraaneja, kuten kaksinkertainen Six Invitational -voittaja Niclas ”Pengu” Mouritzen.

Tapahtumassa kisaavat alla listatut 16 joukkuetta neljästä eri liigasta.

Aasian ja Oseanian liiga:

  • SANDBOX GAMING
  • Invictus Gaming International
  • Chiefs Esports Club
  • DWG KIA

Euroopan liiga:

  • Team BDS
  • Team Empire
  • Team Vitality
  • Rogue

Latinalaisen Amerikan liiga:

  • FURIA Esports
  • Team oNe Esports
  • FaZe Clan
  • Ninjas in Pyjamas

Pohjois-Amerikan liiga:

  • Spacestation Gaming
  • Oxygen Esports
  • Susquehanna Soniqs
  • DarkZero Esports

Tom Clancy’s on saatavana sekä , , Xbox Series X ja S, sekä -konsoleille että :lle. Se on saatavana myös Ubisoftin Uplay+ -tilauspalvelussa.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta :lle, Series X|S:lle ja :lle. Switch 2 -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Black Flag Resynced karsii moninpelin ja DLC:t tarinan tieltä

Black Flag Resynced tekee näyttävän paluun tänä kesänä, mutta kaikki vanha ei tule mukana. on päättänyt jättää remake-versiosta pois alkuperäisen pelin moninpelin sekä ladattavat lisäsisällöt. Ratkaisun taustalla on halu keskittyä yksinomaan tarinaan ja merirosvo Edward Kenwayn seikkailuun.

Virallinen julkistus nähdään 23. huhtikuuta järjestettävässä esittelyssä, jossa peli paljastetaan kunnolla ensimmäistä kertaa. Remakea kuvaillaan puhtaasti tarinavetoiseksi kokemukseksi, ja samalla luvataan täysin uusia tarinaelementtejä, sisältöä ja pelimekaniikkoja. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkä kiillotettu klassikko, vaan osittain uudelleen rakennettu kokonaisuus.

Monille faneille tieto DLC:n ja moninpelin puuttumisesta voi tuntua kylmältä suihkulta. Hyvänä uutisena kuitenkin on, että alkuperäinen peli ja sen lisäsisällöt pysyvät edelleen pelattavissa erikseen. Ubisoft ei myöskään suunnittele julkaisevansa vanhoja lisäreitä uudelleen, ei edes siinä tapauksessa, että remake myisi yhtä hyvin kuin rommi Karibialla.

Kulissien takana tapahtuu muutakin. Sisäpiiritietojen mukaan ainakin yksi uusi Assassin’s Creed -remake on jo kehitteillä ja lisää on luvassa, jos Black Flag Resynced menestyy odotetusti. Ennakkohype antaa viitteitä siitä, että merirosvoseikkailu voi hyvinkin nousta hitiksi.

Pelin ensimmäiset vilaukset ovat jo vuotaneet verkkoon ja ne vihjaavat selvästi parantuneesta grafiikasta alkuperäiseen verrattuna. sai aikoinaan kiitosta erityisesti meritaisteluistaan, mutta nyt jää nähtäväksi riittääkö uudistettu yksinpelikokemus pitämään saman liekin elossa. Julkaisupäivä on 9. heinäkuuta 2026.