Rust-konsoliversio sai virallisen julkaisupäivän Kommentit pois päältä artikkelissa Rust-konsoliversio sai virallisen julkaisupäivän

Rust

Facepunch Studiosin kehittämä selviytymispeli Rust on ollut pelattavissa -versiona vuodesta 2013 asti, mutta pian myös konsolipelaajilla on mahdollisuus päästä selviytymään luontoa sekä muita pelaajia vastaan.

Konsoliversiota kolme vuotta kehittänyt ilmoitti pelin virallisen julkaisupäivän tuoreessa blogikirjoituksessa. Selviytymispeli on tällä hetkellä suljetussa beta-testauksessa PS4 ja konsoleilla. Konsoliversio julkaistaan 21.toukokuuta ja Xbox One alustoille. Uutta sukupolvea unohtamatta peli tulee olemaan pelattavissa myös ja sekä S -konsoleilla.

Blogikirjoituksessa käydään läpi myös Facepunch Studiosin kehittämän PC-version ja pelin konsoliversion eroja. Tiimin suurimpana haasteena on ollut luoda pelistä sulava kokemus konsolipelaajille. Teknisiä vaatimuksia onkin nyt hiottu pc-versiosta konsolille sopivaksi, minkä lisäksi myös latausaikoja on pyritty hillitsemään.

Kuten pelin PC-versiota niin myös konsoliversiota on tarkoitus päivittää jatkossakin uudella sisällöllä. Sisällön julkaisutahti kuitenkin eroaa PC-versiosta parhaan pelikokemuksen varmistamiseksi.

Rust julkaistaan sekä digitaalisessa, että fyysisessä muodossa. Perusversion ohella pelistä on tulossa Deluxe- ja Ultimate Edition versiot. Pelin hinta asettuu 50 euron kohdille.

Nintendo Switch 2 -pelit pyörivät jo tietokoneilla – emulaattorit etenevät vauhdilla Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo Switch 2 -pelit pyörivät jo tietokoneilla – emulaattorit etenevät vauhdilla

:n emulointi on ottanut merkittävän harppauksen eteenpäin vain muutamassa päivässä konsolin tietoturva-aukon paljastumisen jälkeen. Raporttien mukaan useat Nintendon suosituimmat pelit, kuten ja , ovat jo käynnistyneet tietokoneilla emulaation avulla.

:llä ja Macilla on kerrottu pyörivän myös pelejä , Pokémon Pokopia ja . Lisäksi kehittäjä julkaisi X-palvelussa videon, jossa Mario Kart World toimii iPhone 18 Prolla. Hänen mukaansa pelin fyysisen muistin käyttö jäi alle 6,5 gigatavuun, mikä herättää kiinnostavia kysymyksiä myös mobiililaitteiden suorituskyvystä.

Kehityksen taustalla on Switch 2:n järjestelmäohjelmistosta löytynyt haavoittuvuus, jonka avulla konsolin laiteohjelmisto saatiin purettua. Tämä antaa emulaattorien kehittäjille paremmat mahdollisuudet selvittää, miten konsolin laitteisto ja ohjelmisto toimivat, ja jäljitellä niiden toimintaa tietokoneilla. Myös pelitiedostojen purkamisen kerrotaan onnistuneen.

Hyökkäyksessä hyödynnettiin muun muassa -pelin haavoittuvuutta sekä konsolin tiedostojärjestelmään liittyvää heikkoutta. Nintendo reagoi poistamalla SmileBASIC 4:n eShopista, mutta tämä ei välttämättä riitä pysäyttämään tutkimusta. Kehittäjät ovat jo nostaneet esiin mahdollisia vaihtoehtoisia tapoja hyödyntää haavoittuvuutta.

Vaikka pelien käynnistyminen on merkittävä askel, se ei vielä tarkoita, että Switch 2:n emulointi olisi valmis tai että pelit toimisivat ongelmitta kaikilla tietokoneilla. Emulaattorien kehitys voi kuitenkin edetä nopeasti, kun konsolin toimintaa ymmärretään entistä paremmin. Nintendon yksinoikeuspelit saattavat siis löytää tiensä PC:lle aiemmin kuin moni odotti, vaikka kehityksen jatko ja pelien käytännön toimivuus jäävät vielä nähtäviksi.

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta Kommentit pois päältä artikkelissa Ghost of Yōtein kehittäjästudio Sucker Punch irtisanoo 26 työntekijää menestyksestä huolimatta

Ghost of Yōtein kehittäjästudio Productions on tiettävästi irtisanonut 26 työntekijää. Päätöstä perustellaan pelialan haastavalla markkinatilanteella ja tulevan projektin henkilöstötarpeilla. Irtisanomiset tulevat yllätyksenä, sillä studion tuore peli on menestynyt kaupallisesti erinomaisesti.

Sucker Punchin johto kertoi henkilöstölle lähettämässään viestissä, ettei päätöstä tehty kevyin perustein. Studion mukaan se on pyrkinyt tukemaan irtisanottavia työntekijöitä muutoksen aikana. Henkilöstölle on luvattu lisätietoja studion tulevaisuudesta seuraavalla viikolla.

Ghost of Yōtei myi ensimmäisen julkaisukuukautensa aikana 3,3 miljoonaa kappaletta, mikä ylitti edeltäjänsä Ghost of Tsushiman vastaavan ajanjakson myynnin. Myös on kehunut pelin taloudellista menestystä ja kertonut sen vaikuttaneen merkittävästi yhtiön taloudellisiin tuloksiin. Lisäksi pelin kehityskustannusten kerrotaan jääneen monia muita suuria -pelejä pienemmiksi.

Irtisanomiset muistuttavat karulla tavalla siitä, ettei menestyspelikään takaa työpaikkojen säilymistä. Vastaavanlainen tapaus nähtiin Microsoftilla, kun -pelin kehittänyt suljettiin vuonna 2024, vaikka oli aiemmin kuvaillut peliä menestykseksi keskeisillä mittareilla. Studio sai myöhemmin uuden mahdollisuuden uuden omistajan alaisuudessa.

Sucker Punchin ei kerrota olevan sulkemassa oviaan, mutta irtisanomiset herättävät jälleen kysymyksiä pelialan työntekijöiden asemasta. Jos miljoonamyynnit, hyvät arviot ja emoyhtiön kehut eivät takaa kehittäjille turvaa, menestys tuntuu olevan pelialalla toisinaan paljon epävarmempi asia kuin voisi kuvitella.