90-luvun SaGa Frontier -peliklassikosta tulossa remasteroitu versio Kommentit pois päältä artikkelissa 90-luvun SaGa Frontier -peliklassikosta tulossa remasteroitu versio

ilmoitti julkaisevansa vuonna 1998 ilmestyneestä PlayStation klassikkopelistä SaGa Frontierista remasteroidun version. Uusi peli ilmestyy ensi vuoden kesällä Nintendo Switchille ja :lle sekä Steam-, iOS- ja Android -alustoille. Pelin kehittäjä kertoo, että uusi -versio tuo tutun maailman päivitetyllä grafiikalla, tapahtumilla, välianimaatioilla, parannuksilla ja uuden päähenkilön.

Kurkkaa maistiaisia trailerista:

YouTube-kanava kuvailee peliä:

The team of eight have returned – now with Fuse added as a playable character!

Choose your favorite character and embark on your own unique journey.

Each of the eight characters have different goals and endings. Your choices will affect how events unfold using the Free-Form Scenario System. This in-depth system will allow you to manipulate and expand a story all your own.

Challenge yourself in nail-biting battles by using “glimmer” as well as learning new skills such as the ability to fire consecutive special attacks from multiple team members.

With beautiful graphics, as well as the addition of new events and features, SaGa Frontier Remastered is an experience not to be missed!

Indiana Jones ja The Great Circle saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Indiana Jones ja The Great Circle saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa

Bethesda on vahvistanut, että MachineGamesin kehittämä Indiana Jones and The Great Circle julkaistaan :lle 15. huhtikuuta ennakkotilaajille ja maailmanlaajuisesti 17. huhtikuuta. Peli saapuu Sonyn konsolille neljä kuukautta sen jälkeen, kun se julkaistiin Xboxille ja :lle.

Julkaisun kunniaksi esiteltiin viihdyttävä traileri, jossa kaksi pelimaailman tunnetuinta ääninäyttelijää kohtaavat: Indiana Jones and The Great Circle -pelin pääroolissa esiintyvä Troy Baker ja Uncharted-sarjan Nathan Draken äänenä tunnettu Nolan North. Unchartedin ollessa vahvasti Indiana Jonesista inspiroitunut, näyttelijöiden kohtaaminen on kuin täysi ympyrä sulkeutuisi.

Trailerissa North vihjailee murtautuneensa ylelliseen huoneeseen ja odottavansa, että häntä tullaan pian hakemaan – aivan kuin Nathan Drake usein joutuu tukaliin tilanteisiin seikkailuissaan. Keskustelussa pohditaan myös seikkailijoiden erilaisia lähestymistapoja: Bakerin Indiana Jones luottaa piiskaansa ja oveluuteensa, kun taas Northin hahmo suosii tuliaseita ja puoliksi sisään työnnettyä paitaa.

Kohtauksen huipennuksena North toivottaa Bakerin tervetulleeksi ”hyvin eksklusiiviseen kerhoon” – PlayStationin seikkailupelien eliittiin. Tämä alleviivaa sitä, miten Xboxin Indiana Jones on nyt löytänyt tiensä myös Sonyn konsolille, Unchartedin rinnalle. Vielä puuttuu vain Lara Croft, joka voisi rikkoa ikkunan ja muistuttaa, ettei poikien pitäisi pitää kaikkea hauskaa itsellään.

on laajentanut multiplatform-strategiaansa tuomalla useita -pelejä myös muille alustoille. Indiana Jonesin lisäksi muun muassa Forza Horizon 5 ja Doom: The Dark Ages ovat saapumassa PlayStationille. Peli on jo saavuttanut 4 miljoonaa pelaajaa, ja PS5-version myötä määrä nousee entisestään.

, legendaarinen Indiana Jonesin näyttelijä, on myös kommentoinut Troy Bakerin suoritusta todeten, ettei tekoälyä tarvita ikonisen hahmon sielun vangitsemiseen: ”Hyvät ideat ja lahjakkuus riittävät.” Tämä alleviivaa, kuinka Baker tekee oikeutta Indiana Jonesin perinnölle.

For Honor -taistelupelin yhdeksäs pelivuosi tuo mukanaan gladiaattorispektaakkelin Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor -taistelupelin yhdeksäs pelivuosi tuo mukanaan gladiaattorispektaakkelin

For Honor

-taistelupelin yhdeksäs pelivuosi käynnistyi tänään 13. maaliskuuta 2025 tuoden mukanaan uutta sisältöä ja gladiaattoriaiheisen taisteluspektaakkelin. Uusi pelikausi, nimeltään Ascend, keskittyy gladiaattorimaisiin areenataisteluihin ja Brawl-pelimuotoon.

Ascend-kauden myötä peliin tulee useita uudistuksia ja lisäyksiä. Näihin kuuluu uusi 2v2v2-pelimuoto nimeltä Bound by Blood, joka on pelattavissa 13.3.-13.4.2025. Pelaajat saavat myös uuden gladiaattori-sankariskiniin nimeltä Queen Calliope sekä uuden Battle Pass -palkintojärjestelmän. Lisäksi tarjolla on vuoden 5 kauden 1 Legacy Pass -paketti sekä uusia aseita ja panssarivaihtoehtoja ritareille.

Peliin on tulossa myös muita päivityksiä, kuten yhdeksän varustuspaikkaa ja parannuksia moninpelivalikkoon. Nämä muutokset parantavat pelin käyttökokemusta ja tarjoavat pelaajille enemmän vaihtoehtoja hahmojen muokkaamiseen.

Pelikauden tarina sijoittuu Khatunin johtaja Guljinin valtaannousun jälkeiseen aikaan, jossa hahmot joutuvat taistelemaan areenalla osoittaakseen arvonsa. Tämä luo jännittävän taustan uudelle sisällölle ja taisteluspektaakkelille.

On huomioitava, että kaikkien hahmojen hinta nousee 7,99 dollarista 9,99 dollariin 13. maaliskuuta alkaen. Tämä hintamuutos koskee kaikkia pelissä ostettavia hahmoja.

For Honor -pelin yhdeksäs pelivuosi tarjoaa pelaajille jännittävää uutta sisältöä ja haasteita gladiaattoriteeman ympärillä. Uudet pelimuodot, skinit ja päivitykset pitävät pelin tuoreena ja mielenkiintoisena pitkään pelanneille faneille sekä houkuttelevat uusia pelaajia mukaan taistelukentille.

For Honor on saatavana :lle, Onelle, :lle, :lle ja :lle. Peli on myös pelattavissa +-tilauspalvelussa.