Saints Row -pelisarjan rebootti ilmestyy elokuun 23. päivä ja nyt tulevasta pelistä on saatu uusi pelivideo, jonka voit katsoa alta.
Tulevassa pelissä voit muokata lähes kaikkea aina pelihahmon hampaista syntymämerkkeihin sekä prosteettisista jaloista aina emojeihin joilla hahmojen sukupuolielimet peitetään. Pelissä voi muokata myös vahvasti aseita ja ajoneuvoja.
Alkuperäinen Saints Row peli ilmestyi vuonna 2006 ja se sai jatkoa kolmen pelin verran, joista viimeisin Saints Row IV ilmestyi vuonna 2013. Saints Row: The Third puolestaan sai uusinnon PS4, Xbox One ja PC -alustoille viime vuonna.
Saints Row ilmestyy PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle elokuun 23. päivä 2022.
Team17 on tehnyt maailmanlaajuisen julkaisusopimuksen puolalaisen Sonkan kanssa Holstin-pelistä, psykologisesta selviytymiskauhusta, joka ammentaa tunnelmansa 90-luvun Puolasta. Peli on tulossa PlayStationille, Xboxille, Switchille ja PC:lle.
Team17:n yleisjohtaja Harley Homewood kuvailee yhteistyötä unelmaparin syntymiseksi. Studio on ihastellut Holstinia jo pitkään ja näkee siinä poikkeuksellisen vahvaa tarinankerrontaa sekä lupaavia uusia gameplay-ideoita. Sonkan toimitusjohtaja ja pelin ohjaaja Rafal Sankowski on yhtä innoissaan. Hänen mukaansa yhteistyö mahdollistaa niin laajemmat tuotantoresurssit, paremman ääninäyttelyn kuin lisää tilaa oudoille ja aidosti puolalaisille pääsiäismunille.
Holstin on kerännyt hiljalleen mainetta jo alkuvuodesta 2023 lähtien, kiitos sen omaperäisen visuaalisen tyylin, teknologian ja jatkuvasti julkaistujen kokeellisten demoversioiden. Nyt Team17:n tuki antaa projektilla mahdollisuuden kasvaa seuraavalle tasolle.
Pelissä tunnelma on kuin Resident Evilin, Silent Hillin ja ripauksen Twin Peaksin risteytys. Pelaaja saapuu Jeziorne-Kolonian kylään, jossa jokin on mennyt pahasti pieleen. Kadut valuvat likaista mönjää, ihmiset murenevat sisältäpäin ja luonto näyttää sairastuneen. Selviytymistä ei helpota se, että kyläläiset menettävät hiljalleen järkeään, mutta he ovat ainoita joilta voi saada vastauksia.
Holstin erottuu myös omalla 2XD-renderöintitekniikallaan, joka yhdistää käsin piirretyn pikselitaiteen ja reaaliaikaisen valaistuksen useisiin kamerakulmiin. Isometrisestä kuvakulmasta kolmannen persoonan ampumiseen, ensimmäisen persoonan ajokohtauksiin ja jopa tasoloikkamaisiin osuuksiin. Koko paketti kruunataan englannin- ja puolankielisellä ääninäyttelyllä.
Jos kaikki etenee suunnitellusti, tämä oudon kiehtova Puola-kauhu voi osoittautua yhdeksi ensi vuoden kiinnostavimmista selviytymiskokemuksista.
Square Enix on melkein maalissa Final Fantasy VII Remake -trilogian viimeisen osan kanssa. Pelin ohjaaja Naoki Hamaguchi kertoo, että varsinainen pelielämys on enimmäkseen valmis ja tiimi keskittyy nyt viimeistelyyn.
Hamaguchi paljasti haastattelussa, että he ovat hyvin luottavaisia projektin etenemiseen ja odottavat innolla, että fanit pääsevät pelaamaan. Uuden tiedon jakaminen on pian ajankohtaista, mutta julkaisupäivää ei ole vielä ilmoitettu.
Pelin virallinen nimikin on lähes päätetty, ja valinta kahden vaihtoehdon välillä tehdään vielä vuoden loppuun mennessä. Hamaguchi lupaa, että trilogian fanit voivat odottaa uudenlaista ja jännittävää pelikokemusta, joka jatkaa sarjan tarinaa.
Vaikka Part 3 päättää Remake-trilogian, Square Enixillä ei vielä ole julkistettua seuraavaa projektia, mutta odotukset sen ympärillä ovat korkealla. Fanit saavat pian lisää paljastuksia, ja odotus PS5:n viimeisen FFVII-osan pelaamiseen käy yhä kutkuttavammaksi.