Saints Row -rebootti oli aluksi tarkoitettu pelisarjan jatko-osaksi Kommentit pois päältä artikkelissa Saints Row -rebootti oli aluksi tarkoitettu pelisarjan jatko-osaksi

Saints Row

Vuonna 2022 julkaistu Saints Row -rebootti ei saanut faneilta suurta suosiota, uusi tarina, uudet hahmot ja pehmeämpi tyyli koettiin sarjan hengen vastaisiksi. Nyt verkkoon on kuitenkin noussut kiinnostavia paljastuksia siitä, mitä peli olisi voinut olla ja millainen jatko-osa Saints Row: The Thirdille oli alun perin suunnitteilla.

YouTube-sisällöntuottaja mrsaintsgodzilla21 kertoi vierailustaan Volitionin studiolla jo vuonna 2019, jolloin peli kulki työnimellä Saints Row Cinco. Sen oli tarkoitus jatkaa kolmannen osan tapahtumista, pyyhkiä pois Saints Row 4:n alienihörhöily sekä palauttaa Johnny Gat ja muut alkuperäiset Saintsit takaisin kuvioihin. Tarinan olisi pitänyt viedä jengi Steelportista uuteen kaupunkiin, Santo Ilesoon.

Kehitysvaiheessa mukana oli paljon fanipalvelua, peli olisi ottanut 20 % vaikutteita Saints Row 3:sta ja 80 % Saints Row 2:sta, Dexin olisi voinut kohdata salaisessa tehtävässä, ja Pierce’n ääninäyttelijä ehti jopa äänittää vuorosanoja. Lisäksi peliin suunniteltiin mm. rikollisia liiketoimia, joiden kautta koko kaupunkia olisi voinut muokata, paluun tekeviä Cribsejä, julmia kehonkilpi-ominaisuuksia sekä jopa lakeja, joita pelaaja olisi voinut määrätä hallitsemillaan alueilla.

Muutos tapahtui, kun THQ Nordic osti Deep Silverin. Se ei hyväksynyt jatko-osaa, vaan pakotti Volitionin tekemään täyden uudelleenkäynnistyksen, vieläpä tiukkojen rajoitusten alla. Esimerkiksi hahmojen kielenkäyttöä siistittiin, ja monet aiotut ominaisuudet pyyhittiin pois liian rajuina.

Lopputuloksena nähtiin vuoden 2022 Saints Row, joka möi 1,7 miljoonaa kappaletta ennen Volitionin sulkemista, mutta jätti fanit kaipaamaan sitä hullua jatko-osaa, jota he eivät koskaan saaneet.

ENCE järjestää maailman suurimman NHL 2v2 -turnauksen – finaali Helsingin jättikankaalla Kommentit pois päältä artikkelissa ENCE järjestää maailman suurimman NHL 2v2 -turnauksen – finaali Helsingin jättikankaalla

Suomen e-urheilun ylpeys ENCE pistää taas ison vaihteen silmään, kun Voittamattomat Änäris -turnaus huipentuu ensi lauantaina Helsingin Tennispalatsin Finnkinon LUXE-salissa. Kyseessä on maailman suurin NHL 2v2 -peliturnaus, eikä finaalia todellakaan pelata olohuoneen sohvalla, vaan valkokankaalla, popcornien kera.

Turnaus sai alkunsa viime vuonna ja keräsi heti hurjan suosion. Nyt luvassa on entistä kovempi paketti, sillä mukana on neljä kilpaparia ja kaksi harrastajasarjan paria. Voittajalle on luvassa 3 000 euron osuus 5 000 euron palkintopotista, ja harrastajillekin on jaossa herkullisia tuotepaketteja. Jo pelkistä karsinnoista voi voittaa lippuja Liigan peleihin sekä ENCE-fanituotteita.

Turnauksen kasvo, hallitseva mestari Erik “Eki” Tammenpää, lähtee puolustamaan titteliään yhdessä Nikke-parinsa kanssa.

2v2-formaatti on uniikki ja juuri se tekee tästä turnauksesta niin erityisen. Nyt mennään entistä kovemmalla sykkeellä. – Eki lupaa.

Finaalia voi seurata suorana Ekin YouTube-kanavalta, mutta jos haluaa kokea tunnelman täysillä, Tennispalatsin LUXE-saliin mahtuu viitisenkymmentä katsojaa. Tämä on harvinainen hetki nähdä virtuaalinen kaukalotaisto valkokankaalta, melkein kuin oikea NHL, mutta ilman hikihaisevia varusteita.

Entinen Capcom-suunnittelija saa kritiikkiä Japanissa: Palworld “ylittänyt rajan” Kommentit pois päältä artikkelissa Entinen Capcom-suunnittelija saa kritiikkiä Japanissa: Palworld “ylittänyt rajan”

Japanin pelialan konkari Yoshiki Okamoto on herättänyt kohua kommenteillaan Palworldista. YouTube-videolla 40 vuotta pelialalla työskennellyt Okamoto sanoi, että Pocketpairin Palworld on ylittänyt rajan, jota ei olisi pitänyt ylittää ja kehotti ihmisiä olemaan ostamatta peliä, sillä sen pelaaminen muka tukee “hyväksymätöntä” sisältöä.

Okamoton sanat saivat voimakkaan vastaanoton katsojilta, sillä monet kokivat hänen käyttämänsä puoli-sensuroitu termi “anti-xxxx” viittaavan antisosiaaliseen voimaan, jota Japanissa käytetään usein rikollisjärjestöistä kuten yakuzasta. Kommentoijat huomauttivat myös ironisesti, että Okamoto itse on aiemmin hyödyntänyt muiden pelien ideoita esimerkiksi Street Fighter 2:ssa ja Monster Strikessä, mikä herätti kysymyksen: miten hän voi kritisoida Palworldia?

Okamoto myönsi, ettei ole koskaan itse pelannut Palworldia, mutta pitää peliä epäeettisenä sen käynnissä olevan Nintendo-oikeusjutun vuoksi. Hän myös ilmaisi huolensa siitä, että jos Pocketpair voittaa jutun, se saattaa luoda ennakkotapauksen, jossa tekijänoikeusrikkomukset koetaan hyväksyttäviksi kiinnostavien pelien yhteydessä.

Samaan aikaan Pocketpair jatkaa pelin kehitystä ja aikoo julkaista virallisen 1.0-version vuonna 2026. Studio on myös ilmoittanut spin-offista Palworld: Palfarm, vain viikkoa Pokémon Pokopian julkistuksen jälkeen. Oikeusjuttu Nintendon kanssa on edelleen käynnissä ja koskee kolmea patenttia, muun muassa hirviöiden kiinniottoon ja ratsastukseen liittyviä mekanismeja.

Okamoton kommentit ja fanien reaktiot heijastavat laajempaa keskustelua pelien inspiraation, lainmukaisuuden ja moraalin rajapinnoista. Vaikka kritiikki Palworldia kohtaan on kovaa, monet fanit muistuttavat, että peliala itsessään on täynnä lainattuja ideoita ja vaikutteita.