Saints Row: The Third Remastered ilmestyy toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Saints Row: The Third Remastered ilmestyy toukokuussa

Saints Row: The Third Remastered

Alunperin vuonna 2011 ilmestynyt toimintaseikkailun kolmas osa on saamassa uusintaversion toukokuussa, kun Saints Row: The Third Remastered ilmestyy PS4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle.

Luvassa on yliampuvilla aseilla varustettuja jengitaisteluita parannelluilla grafiikoilla. Pelin tekstuurit on päivitetty, samoin hahmot, visuaaliset efektit sekä valaistus. Paketti sisältää myös pelin kolme lisäosaa ja yli 30 DLC-pakettia.

Saints Row: The Third Remastered ilmestyy PlayStation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle toukokuun 22. päivä.

Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio Kommentit pois päältä artikkelissa Mouse: P.I. For Hire on vuoden indie-sensaatio

on noussut yllättäväksi hitiksi vain muutamassa viikossa. Mustavalkoinen, vanhoja -piirrettyjä muistuttava räiskintäpeli on myynyt jo noin 730 000 kappaletta, ja sen julkaisija kertoo saaneensa kaikki peliin sijoitetut rahat takaisin ennätysnopeasti.

Kyseessä on kehittäjä Fumi Gamesin ensimmäinen peli, joten debyyttiä voi pitää melkoisena napakymppinä. Peli julkaistiin huhtikuussa pienoisen viivästyksen jälkeen ja vastaanotto on ollut vahva sekä pelaajien että kriitikoiden keskuudessa. Erityisesti sen 1930-luvun piirrosanimaatioita muistuttava tyyli on kerännyt huomiota.

Myyntiä on tullut kaikilla alustoilla, eli :llä, -konsoleilla, :lla sekä :llä Steamissa. Yllättävää kyllä, puolet myynneistä tuli konsoleilta. Julkaisijan mukaan peli on saanut näkyvyyttä erityisesti konsolien digikaupoissa, mikä on auttanut vauhdittamaan menestystä.

Rahaa peli on ehtinyt takoa arviolta noin 18,9 miljoonaa euroa. Se riitti kattamaan kaikki kehitys-, julkaisu- ja markkinointikulut alle kuukaudessa julkaisusta. Indie-peliksi suoritus on todella kova varsinkin aikana, jolloin moni suuri pelikin kamppailee näkyvyydestä.

Pelissä pääosaa esittää tunnettu näyttelijä , jonka ääni on tuttu muun muassa -sarjasta ja Indiana Jones and the Great Circleista. Hänen tulkitsemansa Jack Pepper on sikaria jauhava etsivähiiri, jonka luotien täyteistä seikkailua säestää svengaava jazzhenkinen orkesterimusiikki. Lopputulos on juuri niin sekava ja tyylikäs kuin miltä se kuulostaakin.

007 First Light pyörii sulavasti PS5 Prolla – 60 fps vahvistettu Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light pyörii sulavasti PS5 Prolla – 60 fps vahvistettu

saa paljon huomiota jo ennen julkaisuaan, ja nyt yksi tärkeimmistä teknisistä kysymyksistä on saanut vastauksen. Kehittäjä on vahvistanut, että peli pyörii 60 kuvataajuudella sekunnissa Pro -konsolilla.

Aiemmin pelin esittelymateriaali herätti huolta suorituskyvystä, sillä toiminta näytti paikoin nykivältä erityisesti suurissa toimintakohtauksissa. Nyt studio kertoo käyttäneensä lisäaikaa optimointiin ja saaneensa tilanteen kuntoon. Lopputuloksena 60 fps on saatavilla suorituskykytilassa myös perus-:llä, kun taas laadukkaampi grafiikkatila pyörii 30 fps:n nopeudella.

Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pelaajat voivat valita joko sulavan toiminnan tai visuaalisesti näyttävämmän Bond-elämyksen välillä. IO Interactive ei ole vielä tarkentanut, miten peli toimii X -konsoleilla tai kevyemmällä Series S -mallilla, mutta oletettavasti tarjolla on samankaltaiset vaihtoehdot kuin PlayStationilla.

Bond-peli on kuitenkin selvästi yksi vuoden odotetuimmista julkaisuista. -sarjasta tunnettu IO Interactive lupaa, ettei uusi 007-seikkailu vie studion huomiota pois sen tunnetuimmasta brändistä, mutta samalla se haluaa tehdä Bondista modernin, toimintapainotteisen vakoojaseikkailun.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta 2026 :lle sekä nykyisille Xbox- ja -konsoleille. Nyt ainakin yksi asia on varma, että Bond ei enää seikkaile nykivässä 007 fps -tilassa.