Salainen Predator-elokuva julkaistaan ennen vuotta 2025 Kommentit pois päältä artikkelissa Salainen Predator-elokuva julkaistaan ennen vuotta 2025

Predator

20th Century Studios on vahvistanut, että vuonna 2025 on tulossa toinen, aikaisemmin julkistamaton Predator-elokuva, joka saapuu ensi-iltaan ennen Predator: Badlandsia. Elokuvan ohjaa Dan Trachtenberg, joka myös johtaa Badlandsin tuotantoa.

Studion presidentti Steve Asbell kertoi laajassa haastattelussa, että Trachtenberg esitti useita innovatiivisia ideoita jatko-osasta Prey, joka sai ylistystä niin kriitikoilta kuin faneilta. Asbellin mukaan yksi elokuvista on live-action Predator -elokuva, jossa pääosassa on Elle Fanning, ja se on jo kuvattu Uudessa-Seelannissa. Tämä elokuva saa teatteriensi-iltansa ensi vuonna, mutta tarkka päivämäärä on vielä ilmoittamatta.

Asbell paljasti, että Badlands on älyttömän jännittävä idea ja scifi-juttu, mutta ei aivan sellainen kuin kaikki kuvittelevat. Toisen Predator-elokuvan osalta studio on laatinut eri suunnitelmia, mutta Asbell ei paljastanut enempää yksityiskohtia, ainoastaan sen, että se julkaistaan ennen Badlandsia.

Hän myös vihjasi, että Alien vs. Predator -elokuvan jatko-osan tekeminen on mahdollista, mutta se ei tule tapahtumaan perinteisellä tavalla.

Simpsonit palaa valkokankaalle – toinen elokuva luvassa vuonna 2027 Kommentit pois päältä artikkelissa Simpsonit palaa valkokankaalle – toinen elokuva luvassa vuonna 2027

Homer, Marge, Bart, Lisa ja Maggie ovat palaamassa valkokankaalle, kun Disney ja 20th Century Studios ovat vahvistaneet The Simpsons Movie 2:n ja julkaisseet ensimmäisen julisteen. Elokuvan ensi-ilta on 23. heinäkuuta 2027, lähes tasan 20 vuotta alkuperäisen elokuvan jälkeen.

Julisteessa komeilee tuttu vaaleanpunainen donitsi, jonka on piirtänyt itse sarjan luoja Matt Groening. Tarinan yksityiskohdat pidetään vielä salassa, mutta fanit voivat odottaa Springfieldin perheen uusia kommelluksia ja huumoria.

Alkuperäinen The Simpsons Movie nähtiin teattereissa heinäkuussa 2007 ja se tuotti maailmanlaajuisesti yli 536 miljoonaa dollaria (noin 500 miljoonaa euroa). Elokuvan jatko-osan julkaisu sijoittuu myös noin vuoden ennen sarjan 40. kautta vuonna 2028.

Disney siirsi elokuvan julkaisupäivän aiemmalta tuntemattomalta Marvel-projektilta, mikä tarkoittaa, että Simpsonit täyttävät elokuvakalenterin heinäkuussa 2027, mutta Marvel-fanit joutuvat odottamaan seuraavaa suurta MCU-elokuvaa vuoden verran.

Predator: Badlands pistäytyy myös Alien-universumissa Kommentit pois päältä artikkelissa Predator: Badlands pistäytyy myös Alien-universumissa

Uusin Predator -elokuva Predator: Badlands ei tuo odotettua Alien-vastustajaa ruutuun, vahvistaa ohjaaja Dan Trachtenberg. Vaikka elokuvan trailereissa vilahtaa Weyland-Yutani-yhtiön bioaseosasto ja viittauksia Aliens-universumiin, Xenomorph ei ole mukana.

Elokuvan päähenkilö on nuori Predator, Dek, joka yrittää todistaa kykynsä klaaninsa ja isänsä edessä vaarallisella Kaliskin ’Death Planetilla’. Trachtenberg kertoo, että alien-hahmojen poisjättäminen tekee tarinasta mielenkiintoisemman ja antaa Weyland-Yutani-läsnäololle orgaanisen merkityksen, sen sijaan että vain yhdisteltäisiin hahmoja fanien iloksi.

Elokuvassa nähdään myös mech, joka tekee dramaattisen sisääntulon, mutta sen kuka sitä ohjaa tai mitä jättiläismonsteria vastaan se taistelee, pidetään salassa. Trachtenberg painottaa, että vaikka Alien-elementtejä on mukana, kyse ei ole varsinaisesta Aliens vs. Predator -kohtaamisesta.