Salaiset agentit saapuivat Fortniteen Kommentit pois päältä artikkelissa Salaiset agentit saapuivat Fortniteen

Fortnite battle pass hahmot

Fortniten toinen tuleminen on ollut jo viime syksystä asti ensimmäisellä kaudellaan ja iso osa aktiivisemmista pelaajista on jo ehtinyt kyllästyä niihin iänikuisiin sinisiin Rippley-skineihin ja ryhmässä pelaavien valkoisiin Fusioneihin. Fortniten toisen luvun toinen kausi esittelee salaisia agentteja, joista on valittavana kaksi väriä, valkoinen ghost ja musta Shadow. Karttaan on tullut salaisia tukikohtia, jotka pitävät sisällään muun muassa erittäin harvinaisia ja haluttuja aseita, joilla voi hieman helpottaa reittiään Victory Royaleen. Tämän lisäksi eräs Marvelin hyvin tunnettu hahmo vihjaa olemassaolestaan ja mahdollisuudesta tulla esiin hahmovaihtoehtona. Kaikkien rakastama suulas palkkasoturi on jättänyt pieniä vihjeitä ja tehtäviä, jotka loppuun saattamalla tuo hahmon todennäköisesti pysyvästi pelaajien kirjastoihin.

Tehtävien tekeminen ja Battle Passista uusien hahmojen ja muiden herkkujen avaaminen on vanhastaan tuttua, mutta viime kauden alter egojen ja XEV VEXien tilalla erikoisuutena on valepukujen mestari Maya, jota pelaaja saa stailata mielensä mukaan eri tehtävien suorittamisesta saatavilla asusteilla. Sen lisäksi tukikohdissa on aggressiivisia ei-pelaajahahmoja, henchmaneja sekä tukikohtien omia puolustuksia, jotka tuovat pientä lisäharmia erikoisaseita havitteleville pelaajille. Palkinto on usein kuitenkin vaivan arvoinen, ellei joku tule sitä vaivannäön jälkeen tietokoneohjattujen grunttien mukiloimalta pelaajalta ryöväämään.

 

Fortniten uusi ötökkäkausi herättää hymyn Helldivers-kehittäjissä Kommentit pois päältä artikkelissa Fortniten uusi ötökkäkausi herättää hymyn Helldivers-kehittäjissä

on taas iskussa, ja tällä kertaa vastassa on alien-hyönteisiä, eli niin sanottuja ”Bugeja”. Kuulostaa tutulta? Ei ihme, sillä -pelin kehittäjä huomasi saman yhtäläisyyden, heidänkin pelissään joukko taistelee ötököitä vastaan.

Tää on vähän kuin 'meillä on Helldivers kotona' -tilanne. – Arrowheadin yhteisömanageri Katherine Baskin kommentoi asiaa leikillisesti.

Mutta huolia ei ole, sillä Baskinin mukaan Fortnite ja Helldivers ovat kuitenkin täysin eri pelejä ja molemmille löytyy paikkansa pelimaailmassa.

Jos Fortnite inspiroituu meistä, se on vain siistiä. – Baskin naurahti.

Arrowheadin toimitusjohtaja Shams Jorjani kuvaili Fortniten uutta kautta hyvin demokraattiseksi, viittauksena Helldiversin avaruuteen laajentuvan ihmiskunnan teemaan. Tosin Fortnite on aina lainannut vaikutteita monesta eri pelistä, elokuvasta ja genreistä ja pakannut ne oman värikkään ja villin tyylinsä sisään. Tässä kaudessa seikkailee muun muassa pandahahmoja, -tiimi ja -pelien Spartan-sotilaita.

kertoo, että pelaajat ovat jo tappaneet yli 250 miljoonaa Bugiä viikon aikana. Seuraavaksi luvassa on ilmeisesti lemmikkimäisiä seuralaisia, ja huhujen mukaan joukossa on muun muassa skeittaava kilpikonna. Jännää nähdä, mitä Fortnite keksii seuraavaksi!

Tutkimus paljastaa: miljoonien bisnes videopelien cheateilla Kommentit pois päältä artikkelissa Tutkimus paljastaa: miljoonien bisnes videopelien cheateilla

Verkosta paljastui iso bisnes, josta harva pelaaja tietää, cheat-ohjelmien myynti verkossa tekee vuosittain kymmeniä miljoonia euroja. Brittiläisten Birminghamin ja Warwickin yliopistojen tutkijat arvioivat, että noin 80 eri sivustoa myy cheat-ohjelmia, joista kuluttajat maksavat jopa 10–240 dollaria kuukaudessa (noin 9–225 euroa).

Tutkimuksessa seurattiin suosittuja cheat-kauppoja kuten ja . Niiden kautta jopa satojatuhansia pelaajia ostaa pimeillä markkinoilla ohjelmistoja, joilla voi huijata suosituissa peleissä kuten , , ja . Halvimmat huijaukset löytyvät Engine Owningista, ja niiden hinta on vain noin 10–20 dollaria kuussa.

Anti-cheat-teknologiat, kuten :n vaatima Secure Boot, ovatkin nostaneet huijaamisen hintaa ja hankaloittaneet hommaa. Vaikka nämä keinot eivät täysin estä huijaamista, ne tekevät siitä kalliimpaa ja vaikeampaa. Tämä näkyy myös siinä, että vaikeampi suojata peli johtaa yleensä kalliimpiin cheat-ohjelmiin.

Kovimmat turvatoimet kuten kernel-tason anti-cheat (joka tarkistaa järjestelmän syvimpiä kerroksia) saavat osakseen myös kritiikkiä, koska ne vaativat syvää pääsyä tietokoneen käyttöjärjestelmään. Tämä lisää riskejä, jos ohjelmistoa väärinkäytetään tai siinä on virheitä, muistetaanpa vaikka viimeaikainen suuri turvallisuusongelma CrowdStriken kanssa.

Pelaajat ja pelitalot käyvät jatkuvaa kamppailua huijareita vastaan. on esimerkiksi ilmoittanut löytäneensä Battlefield 6:n betavaiheessa yli 300 000 huijaria, vaikka pelissä vaaditaan Secure Bootia. Tutkimuksen valossa tiukemmat turvatoimet ovat silti järkeviä, koska ne vähentävät huijareiden määrää tekemällä huijaamisesta kallista ja hankalaa.

Joten, vaikka huijaaminen ei katoa koskaan täysin, kustannukset ja vaikeus toimivat ainakin hyvänä hidasteena!