Samsung esitteli uuden langattoman kaiuttimen, josta ei tyylikkyyttä puutu Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung esitteli uuden langattoman kaiuttimen, josta ei tyylikkyyttä puutu

on esitellyt uuden langattoman kaiuttimen nimeltä (HW-LS60D) CES 2024:ssä Las Vegasissa. Kaiutin on suunniteltu sulautumaan saumattomasti kotisisustukseen, samalla tavoin kuin Samsungin The Frame TV.

Music Frame -kaiuttimessa on virtaviivainen ja minimalistinen muotoilu, joka muistuttaa kuvakehystä. Sitä voi kiinnittää seinään tai asettaa pöydälle. Kaiutinta voi käyttää itsenäisenä Bluetooth- tai Wi-Fi-kaiuttimena, tai se voidaan parittaa Samsungin TV:n tai soundbarin kanssa kotiteatterijärjestelmää varten.

Music Frame on varustettu kahdella bassoelementillä, kahdella diskanttielementillä ja kahdella keskialueen elementillä. Kaiutin tukee Dolby Atmos -ääntä ja hyödyntää Samsungin SpaceFit-tekniikkaa kalibroidakseen äänen huoneeseen. Yhtiö kertoo, että Music Frame tarjoaa laajan äänialueen, joten se voi tuottaa laadukasta ääntä missä tahansa.

Kaiuttimessa on myös täysi IoT-keskus ja se tukee ääniohjausta, mahdollistaen musiikin ja muun hallinnan suosikki virtuaaliavustajasi avulla.

Music Frame -kaiuttimen hinnoittelusta tai saatavuudesta ei ole vielä tietoa, mutta eiköhän tämän tiedon suhteen pian olla viisaampia.

Samsungin uusi SSD on suunnattu raskaan datan käyttäjille – jopa 8 Tt ja 4 000 Mt/s Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin uusi SSD on suunnattu raskaan datan käyttäjille – jopa 8 Tt ja 4 000 Mt/s

on esitellyt -tapahtumassa uuden P-sarjan kannettavat -asemat. P9- ja P7-mallit hyödyntävät USB4-liitäntää, ja lippulaivamalli P9 yltää parhaimmillaan peräti 4 000 megatavun sekuntinopeuteen. Samsungin mukaan nopeus on noin kaksinkertainen edelliseen sukupolveen verrattuna.

P9 on suunnattu erityisesti ammattilaisille ja muille käyttäjille, joille tiedostokoot eivät ole aivan sieltä pienimmästä päästä. Aseman peräkkäinen kirjoitusnopeus yltää 3 800 Mt/s:iin, ja pitkäkestoisen kirjoitussuorituskyvyn ansiosta sillä voidaan tallentaa suoraan jopa 12K-videomateriaalia. Tallennustilaa on tarjolla aina 8 teratavuun asti, mikä tekee P9:stä Samsungin mukaan maailman ensimmäisen 8 Tt:n USB4-kannettavan SSD-aseman.

Edullisemmaksi vaihtoehdoksi sijoittuva P7 tarjoaa niin ikään USB4-liitännän ja laajan yhteensopivuuden. Asemaa voi käyttää esimerkiksi tietokoneiden, älypuhelinten, pelikonsolien ja kameroiden kanssa. Reissukäyttöä ajatellen P7 kestää myös pudotuksen kahden metrin korkeudesta sekä iskuja ja tärinää.

Molemmat mallit tulevat saataville 1, 2, 4 ja 8 teratavun kapasiteeteilla, joskin valikoima voi vaihdella markkinoittain. Maailmanlaajuinen myynti alkaa 31. elokuuta. P9:n hinnat alkavat noin 383 eurosta ja nousevat 8 teratavun mallissa yli 3 000 euroon, kun taas P7:n hinnat alkavat noin 322 eurosta. Tässä kohtaa kannettavan SSD:n hintalappu saattaa siis olla jo melkoisen iso tiedosto itsessään.

Samsung: Galaxy Z Fold8 -mallisto rikkoi ennakkotilausennätyksiä Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung: Galaxy Z Fold8 -mallisto rikkoi ennakkotilausennätyksiä Euroopassa

kertoo uuden Galaxy Z Fold8- ja Galaxy Z Flip8 -malliston saaneen vahvan vastaanoton Euroopassa jo ennen virallista myyntiintuloaan.

Yhtiön mukaan Galaxy Z -sarjan ennakkotilaukset kasvoivat Euroopassa yli 20 prosenttia viime vuoden Galaxy Z Fold7- ja Z Flip7 -mallistoon verrattuna. Samalla Samsung saavutti Pohjoismaissa kaikkien aikojen suurimman taittuvien puhelintensa ennakkotilausmäärän.

Samsungin mukaan ennakkotilaustavoitteet saavutettiin Euroopassa vain 11 päivässä.

Galaxy Z Fold8 nousi suosikiksi

Erityisen suosittu on ollut uusi Galaxy Z Fold8, jonka osuus kaikista Euroopan ennakkotilauksista oli lähes 40 prosenttia.

Samsung Suomen maajohtaja Mika Engblomin mukaan tulokset kertovat taittuvien puhelinten kasvavasta suosiosta.

”On hienoa nähdä, kuinka innostuneesti uusi Samsung Galaxy Z -sarja on otettu vastaan eri puolilla Eurooppaa ja myös Suomessa. Erityisesti täysin uuden Galaxy Z Fold8:n muotoilu ja kompakti koko ovat hurmanneet kuluttajat jo ennen sen myyntiintuloa.”

Kolme uutta taittuvaa puhelinta

Heinäkuussa julkistettuun Galaxy Z -mallistoon kuuluvat:

  • Samsung Galaxy Z Fold8
  • Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra
  • Samsung Galaxy Z Flip8

Samsungin mukaan Fold8 Ultra on malliston lippulaivamalli, joka panostaa erityisesti suorituskykyyn, moniajoon ja kamerajärjestelmään. Perusmallin Fold8:n painopiste on aiempaa kompaktimmassa rakenteessa ja suuremmassa sisänäytössä, kun taas Flip8 tuo uudistetun FlexWindow-ulkonäytön ja Galaxy AI -ominaisuudet simpukkapuhelimen muotoon.

Samsung ei tiedotteessaan kertonut tarkkoja ennakkotilausmääriä, mutta yhtiön mukaan koko Galaxy Z -mallisto on ylittänyt edeltäjäsukupolven myyntivauhdin niin Euroopassa kuin Pohjoismaissakin.