Samsung-fanit, merkitkää tämä päivä kalenteriinne Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung-fanit, merkitkää tämä päivä kalenteriinne

Vaikka Samsung ei ole vielä virallisesti ilmoittanut päivämäärää, saimme lisää viitteitä seuraavan Samsung Unpacked -tapahtuman ajankohdasta.

Times Of Indian-lehden mukaan tilaisuus järjestetään Pariisissa keskiviikkona 10. heinäkuuta. Päivämäärä on huhuttu jo pitkään, joten tämä tieto ei ole yllätys. Silti on hyvä saada vahvistus kyseiseltä päivämäärältä toiselta lähteeltä. Tässä vaiheessa näyttää siltä, että heinäkuun 10. päivä on melkein varmasti odotettu päivä.

Aiempien kesätapahtumien tapaan seuraava Samsung Unpacked -tapahtuma keskittyy todennäköisesti yhtiön taitettaviin älypuhelimiin, tänä vuonna kyseessä ovat Galaxy Z Flip 6 ja Galaxy Z Fold 6. Pitkään huhuttu Galaxy Watch 7 -älykello sekä Samsungin uusi Galaxy Ring lienevät myös nähtävillä.

Samsung julkistaa yleensä uusia tuotteita elokuussa, mutta aikaisempi ajankohta Pariisissa tänä vuonna on järkevä. Pariisi on tämän vuoden kesäolympialaisten tapahtumapaikka, joka alkaa 26. heinäkuuta. Olympialaiset ovat yrityksille huippuaika mainostaa uusia tuotteita, eikä Samsung ole poikkeus.

Galaxy Z Flip 6:n ulkoasun odotetaan olevan samankaltainen kuin nykyisen Galaxy Z Flip 5:n, mutta sen kestävyyttä on parannettu. Vaikka on täysin mahdollista, että Samsung säilyttää 3,9 tuuman kannen näytön uudessa Galaxy Z Flipissä, ainakin yhden huhun mukaan se voisi olla suurempi.

Mielenkiintoisimmaksi asiaksi saattaa nousta Galaxy Z Fold 6. Samsungin odotetaan ensimmäistä kertaa julkistavan tänä vuonna kaksi Galaxy Z Fold -mallia: tavallisen ja Ultra -version. Molemmat mallit voisivat tulla markkinoille suuremmilla näytöillä ja paremmilla kameroilla.

Myös tulevasta Galaxy Watch 7 -sarjasta saatetaan esitellä Ultra-versio. Galaxy Watch 7 Ultran odotetaan korvaavan Classic-version ja sen muotoilun olevan kulmikas, mikä poikkeaa merkittävästi edellisistä malleista.

Jos Unpacked-tapahtuma järjestetään 10. heinäkuuta, voimme odottaa Samsungin julkaisevan kaikki uudet tuotteet heinäkuun loppuun mennessä tai viimeistään elokuun alkuun mennessä. Yleensä yritys julkaisee uudet tuotteet vain muutamaa viikkoa niiden julkistamisen jälkeen. Jos olet Samsung-fani, on melkein aika iloita.

Samsung saattaa tuoda Galaxy S26+:n takaisin pöytään Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung saattaa tuoda Galaxy S26+:n takaisin pöytään

Samsungin lippulaivamallien ystävät saattavat saada yllätyksen, huhujen mukaan yhtiö on alkanut kehittää Galaxy S26+ -mallia, vaikka aiemmin sen kerrottiin jäävän väliin. Alun perin suunnitelmissa oli korvata Plus-malli S26 Edge -versiolla, joka julkaistaisiin S26 Ultra- ja S26 Pro -mallien rinnalla.

Korealaisen raportin mukaan syynä käänteeseen ovat S25 Edgen heikot myyntiluvut. Edgen tuotanto on pudonnut merkittävästi jo kesäkuusta lähtien, ja perinteisesti älypuhelimet myyvät parhaiten ensimmäisten kolmen kuukauden aikana. Samsungin ennusteiden mukaan S25+ on myynyt paremmin kuin S25 Edge, mikä saattaa motivoida yhtiötä tuomaan Plus-mallin takaisin.

Galaxy S26+ voisi siis tarjota kuluttajille tutun ja suositun kokoluokan puhelimen, jonka hinta on hieman edullisempi kuin Edge-mallin. Samalla Samsung varmistaisi, ettei myyntimahdollisuuksia menetetä.

Jos kehityssuunnitelma pitää paikkansa, S26+ voi olla saatavilla ensi vuoden myyntikaudella ja täydentää S26-sarjan valikoiman. Yhtiö ei ole vielä vahvistanut asiaa virallisesti.

Samsung tuo taiteen olohuoneisiin – uusi kokoelma nyt Art Storessa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung tuo taiteen olohuoneisiin – uusi kokoelma nyt Art Storessa

Samsung jatkaa taiteen ja teknologian yhdistämistä tuomalla Tate-museon kuuluisia teoksia suoraan kotitelevisioihin. Uusi kokoelma tarjoaa klassikoita ja nykyaikaa samassa paketissa – aina Matissesta ja Dalísta Lichtensteiniin ja Pollockiin.

Ikonisia teoksia digitaalisessa muodossa

Samsungin Art Store -palveluun lisättiin syyskuun lopussa 15 uutta teosta Lontoon Tate-museosta. Mukana on modernin taiteen suuria nimiä, kuten Henri Matisse, Salvador Dalí ja Mark Rothko. Ensimmäistä kertaa Art Store esittelee myös pop-taiteen edustajan Roy Lichtensteinin – ja heti kättelyssä hänen tunnetun teoksensa Whaam!.

Kokoelmaan kuuluu myös Jackson Pollockin Yellow Islands sekä Matissen värikäs The Snail, jota pidetään yhtenä Taten pysyvän kokoelman helmistä. Nykypuolen edustajista mukana ovat muun muassa Peter Doig ja Beatriz Milhazes, joiden teokset tuovat kokoelmaan unenomaisuutta ja energisiä värejä.

Tee televisiosta galleria

Samsung korostaa, että Art Storen tarkoitus on tuoda museoiden aarteet helpommin kaikkien saataville. Nyt olohuoneen televisio voi toimia digitaalisena galleriana, jossa taidetta voi vaihtaa tilanteen tai mielialan mukaan.

Kokoelma on saatavilla useilla Samsungin vuoden 2025 televisiomalleilla, kuten QLED, Neo QLED 8K ja 4K -sarjoissa sekä suosituissa The Frame- ja The Frame Pro -malleissa. Näistä etenkin The Frame Pro on suunniteltu nimenomaan taidekokemusta varten: mattapintainen näyttö ehkäisee heijastuksia ja Wireless One Connect Box pitää johdot piilossa, jotta huomio pysyy itse taideteoksessa.

Askel kohti arjen taide-elämystä

Samsungin Visual Display -yksikön varapuheenjohtaja Heeyeong Ahn kiteytti yhtiön tavoitteen: tuoda maailmanluokan taide kotien seinille ilman, että se syrjäyttää itse museokokemusta. “Laajentamalla tarjontaamme Taten teoksilla otamme taas yhden askeleen kohti sitä, että ihmiset voivat kokea taidetta mukavasti omassa olohuoneessaan.”

Samsungin ja Taten yhteistyö on osa suurempaa suuntausta, jossa teknologia ja kulttuuri sulautuvat yhteen. Televisio ei enää ole pelkkä ruutu sarjoille ja peleille, vaan se voi muuttua portiksi museoihin ja kulttuurin maailmaan.