Samsung Galaxy Buds4 Pro tuo 24-bittisen hifi-äänen nappikokoiseen pakettiin Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy Buds4 Pro tuo 24-bittisen hifi-äänen nappikokoiseen pakettiin

on julkistanut uudet Galaxy Buds4- ja Galaxy Buds4 Pro -kuulokkeet, joiden lupaus on yksinkertainen: enemmän hi-fi-ääntä ja vähemmän kompromisseja arjessa. Uutuudet tuovat mukanaan parannetun aktiivisen melunvaimennuksen, mukautuvan taajuuskorjauksen sekä entistä ergonomisemman muotoilun, joiden tavoitteena koko päivän mukavuus ilman, että äänenlaatu kärsii.

Pro-mallissa on ensimmäistä kertaa aiempaa laajempi bassokaiutin, jonka pinta-ala on lähes 20 prosenttia suurempi kuin edellisessä sukupolvessa. Lopputuloksena pitäisi olla täyteläisempi basso ja kirkkaampi diskantti, 24-bittisen/96 kHz:n Hi-Fi-äänen tuella. Myös melunvaimennusta on viilattu. Parannettu adaptiivinen ANC mukautuu ympäristöön reaaliajassa, olitpa sitten junassa, lentokoneessa tai vilkkaalla kadulla.

Muotoilussa Samsung panostaa niin sanottuun siipimäiseen rakenteeseen, jonka luvataan perustuvan massiiviseen korvadatan ja tuhansien simulaatioiden hyödyntämiseen. Buds4 Pro on perinteinen korvakäytävään istuva malli, kun taas perus-Buds4 tarjoaa avoimemman rakenteen. Molemmat tulevat mustana ja valkoisena, ja Pro-mallista on tarjolla myös verkkokaupan yksinoikeusväri Pink Gold.

Kuulokkeet integroituvat tiiviisti Samsungin Galaxy-ekosysteemiin. Ääniavustajat, kuten , ja , toimivat hands-free-tilassa, ja Pro-malli tukee myös eleohjausta puheluiden hallintaan. Yhteys syntyy Galaxy-laitteeseen käytännössä avaamalla latauskotelo, joten erillistä sovellussäätöä ei välttämättä tarvita peruskäyttöön.

Galaxy Buds4 Pro -mallin suositushinta on 249 euroa ja Buds4-mallin 179 euroa. Ennakkotilaukset ovat käynnissä, ja myynti alkaa 11. maaliskuuta yhdessä uuden Galaxy S26 -sarjan kanssa. Tämä todistaa, ettei nappikuulokkeiden ei enää tarvitse olla kompromissi äänen, mukavuuden ja älyn välillä.

Samsung: Galaxy Z Fold8 -mallisto rikkoi ennakkotilausennätyksiä Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung: Galaxy Z Fold8 -mallisto rikkoi ennakkotilausennätyksiä Euroopassa

kertoo uuden Galaxy Z Fold8- ja Galaxy Z Flip8 -malliston saaneen vahvan vastaanoton Euroopassa jo ennen virallista myyntiintuloaan.

Yhtiön mukaan Galaxy Z -sarjan ennakkotilaukset kasvoivat Euroopassa yli 20 prosenttia viime vuoden Galaxy Z Fold7- ja Z Flip7 -mallistoon verrattuna. Samalla Samsung saavutti Pohjoismaissa kaikkien aikojen suurimman taittuvien puhelintensa ennakkotilausmäärän.

Samsungin mukaan ennakkotilaustavoitteet saavutettiin Euroopassa vain 11 päivässä.

Galaxy Z Fold8 nousi suosikiksi

Erityisen suosittu on ollut uusi Galaxy Z Fold8, jonka osuus kaikista Euroopan ennakkotilauksista oli lähes 40 prosenttia.

Samsung Suomen maajohtaja Mika Engblomin mukaan tulokset kertovat taittuvien puhelinten kasvavasta suosiosta.

”On hienoa nähdä, kuinka innostuneesti uusi Samsung Galaxy Z -sarja on otettu vastaan eri puolilla Eurooppaa ja myös Suomessa. Erityisesti täysin uuden Galaxy Z Fold8:n muotoilu ja kompakti koko ovat hurmanneet kuluttajat jo ennen sen myyntiintuloa.”

Kolme uutta taittuvaa puhelinta

Heinäkuussa julkistettuun Galaxy Z -mallistoon kuuluvat:

  • Samsung Galaxy Z Fold8
  • Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra
  • Samsung Galaxy Z Flip8

Samsungin mukaan Fold8 Ultra on malliston lippulaivamalli, joka panostaa erityisesti suorituskykyyn, moniajoon ja kamerajärjestelmään. Perusmallin Fold8:n painopiste on aiempaa kompaktimmassa rakenteessa ja suuremmassa sisänäytössä, kun taas Flip8 tuo uudistetun FlexWindow-ulkonäytön ja Galaxy AI -ominaisuudet simpukkapuhelimen muotoon.

Samsung ei tiedotteessaan kertonut tarkkoja ennakkotilausmääriä, mutta yhtiön mukaan koko Galaxy Z -mallisto on ylittänyt edeltäjäsukupolven myyntivauhdin niin Euroopassa kuin Pohjoismaissakin.

Samsungin kysely: Naiset ja nuoret seuraavat hyvinvointiaan aktiivisimmin – yli puolet suomalaisista hyödyntää hyvinvointidataa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin kysely: Naiset ja nuoret seuraavat hyvinvointiaan aktiivisimmin – yli puolet suomalaisista hyödyntää hyvinvointidataa

Älykellojen ja muiden hyvinvointia seuraavien laitteiden keräämä data on löytänyt tiensä yhä useamman suomalaisen arkeen. Samsungin tilaaman tuoreen kyselytutkimuksen mukaan 57 prosenttia suomalaisista hyödyntää laitteidensa keräämiä hyvinvointitietoja, ja jopa 61 prosenttia kokee niiden kannustavan liikkumaan enemmän.

Tutkimuksen mukaan hyvinvointitietojen seuraaminen kiinnostaa erityisesti naisia ja nuoria aikuisia.

Alle 35-vuotiaista vain 30 prosenttia kertoo, ettei hyödynnä hyvinvointidataa lainkaan. Vastaava osuus nousee 35–55-vuotiailla 36 prosenttiin ja yli 56-vuotiailla jo 44 prosenttiin.

Sukupuolten välillä erot ovat maltillisia mutta selkeitä. Miehistä 42 prosenttia ei seuraa hyvinvointitietojaan lainkaan, kun naisilla vastaava osuus on 35 prosenttia.

Hyvinvointidata motivoi liikkumaan

Samsungin kyselyn mukaan hyvinvointitietojen seuraaminen ei jää pelkäksi numeroiden tarkasteluksi.

Alle 35-vuotiaista vastaajista 69 prosenttia kokee hyvinvointidatan motivoivan fyysiseen aktiivisuuteen ainakin jossain määrin. Myös naiset kokevat seurannan kannustavan liikkumaan miehiä useammin: naisista näin vastasi 64 prosenttia, miehistä 57 prosenttia.

Suomen maajohtaja Mika Engblomin mukaan esimerkiksi unen, sykkeen ja sykevälivaihtelun seuraaminen auttaa hahmottamaan omaa hyvinvointia aiempaa paremmin.

– Hyvinvointitietojen avulla voi helposti seurata omaa aktiivisuuttaan ja saada tarkempaa tietoa hyvinvointiin vaikuttavista tekijöistä. Panostamme siihen, että laitteemme toimivat saumattomasti yhdessä ja esimerkiksi uudet Galaxy Watch9- ja Galaxy Watch Ultra2 -älykellot ovat helppokäyttöisiä sekä puhelimen kanssa että itsenäisesti eSIM-yhteyden ansiosta, Engblom kertoo.

Omaa aktiivisuutta saatetaan yliarvioida

Vaikka 69 prosenttia suomalaisista arvioi oman fyysisen aktiivisuutensa olevan vähintään keskitasoa, tulokset eivät täysin vastaa virallisia liikuntasuosituksia.

Opetus- ja kulttuuriministeriön mukaan liikuntasuositukset täyttää viikoittain noin 61 prosenttia naisista ja 55 prosenttia miehistä. Suositusten mukaan aikuisen tulisi liikkua viikossa vähintään 2,5 tuntia reippaasti tai 1 tunti 15 minuuttia rasittavasti.

Engblomin mukaan hyvinvointidatan seuraaminen voi auttaa muodostamaan realistisemman kuvan omasta aktiivisuudesta.

– Suomalaiset vaikuttavat hieman yliarvioivan aktiivisuuttaan suosituksiin nähden. Omien treenien ja hyvinvointitietojen seuranta voi auttaa pitämään kirjaa aktiivisuudesta ja kannustaa liikkumaan enemmän.

Samsungin tilaaman tutkimuksen toteutti Norstat 18. toukokuuta–1. kesäkuuta 2026. Kyselyyn vastasi 1 004 vähintään 18-vuotiasta suomalaista.