Samsung Galaxy S24 -omistajille kerrottiin iloisia uutisia tulevista ohjelmistopäivityksistä Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy S24 -omistajille kerrottiin iloisia uutisia tulevista ohjelmistopäivityksistä

Samsung

-omistajat ovat saaneet erinomaisia uutisia. julkaisi nimittäin äskettäin huhtikuun ohjelmistopäivityksen, joka korjaa erilaisia kameran ongelmia. Valitettavasti päivitys on toistaiseksi saatavilla vain Etelä-Koreassa, mutta sen odotetaan saapuvan myös muualle maailmaan pian.

Päivityksen ohjelmistoversio, S928NKSU1AXCA, on lähes 800 megatavun kokoinen. Siihen sisältyy parannuksia muun muassa hämäräkuviin ja kuvien väreihin Samsungin Expert RAW -sovelluksessa, parannettuun tekstien selkeyteen valokuvatilassa zoomattaessa sekä tukeen 480 x 480 -resoluutiolle hetkellisten hidastuskuvien tallennuksessa. Huhtikuun Galaxy S24 -päivitys jatkaa helmikuun päivityksen parannuksia, jotka sisälsivät muun muassa parannuksia zoomiin, muotokuva- ja yökuvaustilaan sekä takakameran videon tallennusominaisuuksiin.

Samsung julkaisi tämän vuoden alussa uusimman lippulaivapuhelinmallistonsa, johon kuuluvat Galaxy S24, Galaxy S24 Plus ja huippuluokan Galaxy S24 Ultra. Näitä pidetään yhtenä vuoden parhaista puhelimista.

Vaikka tämä viimeisin päivitys ei mullista S24:n kamerajärjestelmää, kaikki parannukset ovat aina tervetulleita. Samsung ei ole vielä ilmoittanut päivityksen saapumisajankohtaa Yhdysvaltojen Galaxy S24 -puhelimiin, mutta sen odotetaan tapahtuvan pian. Ja seurattakoon me muu maailma sitten pian perässä!

Lähde: Digitaltrends

Samsung ja Apple hallitsevat myyntilistoja, mutta Honor hengittää niskaan Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung ja Apple hallitsevat myyntilistoja, mutta Honor hengittää niskaan

Samsungin keskihintainen Galaxy A56 5G nousi DNA:n kuluttaja-asiakkaiden maaliskuun ylivoimaisesti myydyimmäksi puhelimeksi. Vaikka kärki on tuttua Samsungia ja Applea, tilastojen mielenkiintoisin ilmiö on Honorin vahva nousukiito useassa eri kategoriassa.

Honor kirii edullisissa ja keskihintaisissa

DNA:n laitemyynnin osastopäällikkö Jesse Kieksi huomioi, että Honor kasvattaa jatkuvasti jalansijaa erityisesti hintatietoisten kuluttajien keskuudessa.

Kymmenen myydyimmän joukkoon mahtuivat kestosuosikit Honor 400 Smart 5G ja Honor X5c Plus, mutta listalle rynni nyt myös uunituore Honor Magic8 Lite 5G. Tämä osoittaa, että Honor on onnistunut vakuuttamaan suomalaiset hinta-laatusuhteellaan.

Apple hallitsee yrityksiä, Samsung huippumalleja

Vaikka Honor kirii, ja jakavat edelleen kalleimpien laitteiden markkinat:

  • Huippumallit: 17 -sarja valloitti kuluttajalistalla sijat 2–4. Samsungin uusi Galaxy S26 Ultra 5G nousi suoraan kahdeksanneksi.
  • Yritysmyynti: Apple on edelleen yritysten ykkönen; 5G pitää kärkipaikkaa.
  • Käytetyt: Käytettyjen listalla iPhone 13 on suosituin, mutta Ultra nousi yllättäen kakkoseksi.

Älykellot ja tietokoneet: Apple ja Acer kärjessä

Älykelloissa valta pysyi Applella, kun Apple Watch Series 11 (GPS) sijoittui listan kärkeen. Tietokoneissa vuoden 2026 ensimmäisen kvartaalin myydyin malli oli Acer Aspire Lite 14. DNA huomioi myös kuluttajien varautuneen komponenttien hinnannousuun aikaistamalla tietokonehankintojaan.

Samsungin lippulaiva kiri myydyimmäksi – lasten kellopuhelin yllätti helmikuun myyntilistalla Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin lippulaiva kiri myydyimmäksi – lasten kellopuhelin yllätti helmikuun myyntilistalla

Helmikuu toi puhelinkauppaan pientä draamaa, kun Samsungn viime vuoden huippumalli Galaxy S25 Ultra 5G nappasi ensimmäistä kertaa DNA:n kuluttaja-asiakkaiden myydyimmän puhelimen tittelin. Ajoitus oli herkullinen: malli ehti ykköseksi juuri ennen seuraajansa julkaisua. Samalla kärkiviisikko osoitti, että suomalaiset eivät arkaile panostaa premium-luokan laitteisiin, nimittäin mukana oli peräti kolme Applen -sarjan mallia.

Edullisemmassa hintaluokassa Samsungin A-sarja piti pintansa. Galaxy A16 ja A56 päihittivät vastaavan hintaiset kilpailijat, kuten OnePlussan ja Honorin mallit. Kuluttajalistalla näkyykin selvä kahtiajako: toiset hakevat markkinoiden terävintä kärkeä, toiset järkihintaista arjen luottopuhelinta.

Käytettyjen puhelinten puolella tapahtui myös liikehdintää. 15 nousi myydyimmäksi käytetyksi malliksi, ja iPhone 15 Pro seurasi perässä kärkiviisikossa. Listalle mahtui myös Samsungin taittuva Galaxy Z Flip5 5G. DNA:n mukaan käytettyjen laitteiden arvostus on noussut: ostajat hakevat yhä useammin laadukasta ja tietoturvallista vaihtoehtoa uudelle, eikä pelkkä hinta enää ratkaise.

Yritysasiakkaiden puolella Apple hallitsi kärkeä neljällä mallilla. Työpuhelin ei ole enää pelkkä soitin, vaan osa yrityksen IT-ympäristöä ja kyberturvaa. Yritykset investoivat nyt entistä laadukkaampiin laitteisiin ja keskitettyyn hallintaan, mikä näkyy suoraan myyntilistoilla.

Älykellojen listalla nähtiin ehkä helmikuun sympaattisin ykkönen: ZTE K1 Pro -lasten kellopuhelin kiilasi kärkeen. Perässä seurasivat tutut nimet, kuten Apple Watchit ja Garminin urheilukellot. Puettava teknologia jatkaa vahvaa virettään, ja eSIM-yhteydellä varustetut kellot kasvattavat suosiotaan. Listan sijalle 11 noussut RingConn Gen 2 -älysormus kertoo puolestaan, että hyvinvointia halutaan seurata yhä huomaamattomammin, joskus jopa ilman kelloa ranteessa.