Samsung Galaxy S25 -sarjan One UI 8 -betapäivitys etenee Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung Galaxy S25 -sarjan One UI 8 -betapäivitys etenee

Samsung on julkaissut kolmannen One UI 8 -betapäivityksen Galaxy S25 -sarjan käyttäjille Iso-Britanniassa, Intiassa, Saksassa ja Etelä-Koreassa. Yhdysvaltojen ja Puolan käyttäjien odotetaan saavan päivityksen vielä tänään.

Päivityksen koko on noin 1,2 GB ja se sisältää useita virheenkorjauksia. Esimerkiksi viimeksi käytettyjen sovellusten tilapalkin ja käynnissä olevan sovelluksen välissä esiintynyt päällekkäisyys on korjattu. Myös ei-toivottu näppäimistön syöte uudelleenkäynnistyksen yhteydessä turvakansion PIN-koodin syöttöruudulla on poistettu. Pyyhkäisyeleillä kirjoitettaessa ilmennyt tekstinsyöttövirhe on myös korjattu.

Lisäksi Mode/Routine-valikon pitkää odotusaikaa on lyhennetty ja Galaxy S25 Ultra -käyttäjien S Pen -tekstinsyöttövirhe on korjattu.

Muita ohjelmisto-optimointeja ja suorituskyvyn parannuksia on tehty.

Alustavien huhujen mukaan One UI 8 julkaistaisiin vielä tämän vuoden aikana yhdessä Galaxy Z Fold7 ja Z Flip7 -mallien kanssa, ja tämä betapäivitys olisi viimeinen versio ennen virallista julkaisua. Samsung ei kuitenkaan ole vahvistanut tätä, joten päivityksen saapuminen voi vielä viivästyä.

One UI 8 on täällä: näin Samsung tekee Galaxy-laitteistasi entistä älykkäämmän Kommentit pois päältä artikkelissa One UI 8 on täällä: näin Samsung tekee Galaxy-laitteistasi entistä älykkäämmän

Samsung on aloittanut One UI 8 -käyttöjärjestelmäpäivityksen jakelun Galaxy-laitteille, tarjoten käyttäjille entistä älykkäämmän ja henkilökohtaisemman käyttökokemuksen. Päivitys tuo mukanaan kehittyneet tekoälytoiminnot, ennakoivat ehdotukset ja parannetun tietoturvan, ja se tulee ensimmäisenä saataville Galaxy S25 -sarjalle. Myöhemmin vuoden aikana päivitys laajenee myös muihin malleihin, kuten Galaxy S24 -sarjaan, Galaxy Z Fold6- ja Z Flip6 -puhelimiin sekä Galaxy S24 FE -laitteisiin.

One UI 8 hyödyntää tekoälyä tarjoamalla käyttäjille räätälöityjä ehdotuksia arkisiin rutiineihin ja parantaen turvallisuutta. Uusia ominaisuuksia ovat muun muassa Now Bar ja Now Brief, jotka näyttävät sovellusten tilan ja tarjoavat henkilökohtaisia päivityksiä, sekä Knox Enhanced Encrypted Protection (KEEP), joka suojaa käyttäjän henkilökohtaisia tietoja. Lisäksi Secure Wi-Fi -palvelu saa kvanttiturvallisen salauksen, mikä vahvistaa verkon suojausta julkisissa verkoissa.

Päivitys tuo myös älykkäitä työkaluja moniajoon ja sisällön hallintaan. Gemini Live mahdollistaa reaaliaikaisen vuorovaikutuksen laitteen kanssa, ja Circle to Search auttaa esimerkiksi pelatessa tarjoamalla tietoa hahmoista ja strategioista. One UI 8 tukee monia laitteita saumattomasti, ja Multi Window -näkymässä käyttäjä voi siirtää tekoälyn luomaa sisältöä suoraan tiedostoihin.

Lisäksi päivitys sisältää Audio Eraser -toiminnon, joka poistaa taustamelua videoista ja äänitallenteista, sekä Portrait Studio -ominaisuuden lemmikkien kuvien luovaan muokkaukseen. Call Captions ja Interpreter puolestaan mahdollistavat puheen tekstiksi muuntamisen ja käännöksen eri kielille reaaliajassa.

One UI 8 tuo näin Galaxy-käyttäjille entistä älykkäämmän, turvallisemman ja monipuolisemman arjen tukijan.

Galaxy Z Fold 8 -puhelimen takakuori saattaa saada uuden materiaalin Kommentit pois päältä artikkelissa Galaxy Z Fold 8 -puhelimen takakuori saattaa saada uuden materiaalin

Samsung on juuri julkaissut ohuimman ja kevyimmän taittuvan puhelimensa, Galaxy Z Fold 7:n, mutta huhut seuraajasta, Fold 8:sta, pyörivät jo Etelä-Koreassa. Uutuus saattaa palata takaisin hiilikuituvahvistettuun muoviin (CFRP) takakuorena, vaikka Fold 7:ssa käytettiinkin ensimmäistä kertaa titaania.

Titaania Fold 7:ssä käytettiin, jotta puhelimesta saatiin ohuempi, jopa 0,6 millimetriä ohuempi aiempiin malleihin verrattuna. Tämä ohennus vaati S Pen -kynän digitisaattorin poistamisen, sillä metalli saattaa häiritä kynän elektromagneettista toimintaa. Samsung kehittää kuitenkin jo ohuempaa digitisaattoriteknologiaa, joka mahdollistaisi S Pen -tuen palaamisen Fold 8:ssa, ehkä jo ensi vuonna.

Toinen syy paluuhuhuihin liittyy myös toimitusketjuihin ja esimerkiksi Yhdysvaltojen tullisotaan, jonka takia Samsung haluaa varautua materiaalien saatavuuden epävarmuuksiin. Fold 8:n julkaisu on vielä kaukana, joten kaikki voi vielä muuttua.