Samsung haluaa OLED-näyttönsä tulevaan Switch 2 -päivitykseen – vaikka ensimmäinenkään konsoli ei ole vielä ilmestynyt Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung haluaa OLED-näyttönsä tulevaan Switch 2 -päivitykseen – vaikka ensimmäinenkään konsoli ei ole vielä ilmestynyt

Nintendo Switch 2 ei ole vielä edes julkaistu, mutta huhut sen tulevasta päivitysmallista ovat jo käynnissä. Bloombergin raportin mukaan Samsung yrittää vakuuttaa Nintendon käyttämään omia OLED-näyttöjään Switch 2:n tulevassa versiossa.

Julkaisussa Switch 2:een on valittu LCD-näyttö, mikä on saanut jotkut fanit näkemään sen jopa takapakkina verrattuna Switch 1:n myöhempään OLED-malliin. Nintendo perustelee valintaa kehittyneellä LCD-tekniikalla sekä uudella HDR-tuesta, jota ei ollut edes OLED-Switchissä.

Nintendo ei ole vahvistanut mitään päivitysmallista, mutta yhtiön historiassa on ollut tapana julkaista konsolistaan uusia versioita vuosien varrella – kuten nähtiin alkuperäisen Switchin kanssa.

Vaikka Samsung saattaa jo valmistautua Switch 2:n OLED-päivitykseen, pelaajien ei kannata vielä peruuttaa tilauksiaan. Nintendo julkaisee uuden mallin vasta, kun se voi tarjota sen oikeaan hintaan ja oikeaan aikaan. Esimerkiksi alkuperäinen OLED-Switch ilmestyi neljä vuotta alkuperäisen mallin jälkeen.

Lisäksi Bloombergin raportissa Samsung arvioi, että Nintendo voisi myydä jopa 20 miljoonaa Switch 2:ta vuoden aikana – enemmän kuin Nintendon oma varovainen 15 miljoonan arvio maaliskuun 2026 loppuun mennessä.

Yhteenveto? OLED-Switch 2 saattaa olla tulossa, mutta malttia malttia.

Samsungin ensimmäinen Android XR -headset julkaistaan pian Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin ensimmäinen Android XR -headset julkaistaan pian

Samsung on vahvistanut, että sen ensimmäinen Android XR -headset, koodinimeltään Project Moohan, julkaistaan 21. lokakuuta Galaxy-tapahtumassa. Julkistus striimataan suorana Samsungin YouTube-kanavalla kello 22 ET (klo 04 Suomen aikaa seuraavana aamuna).

Laite on kehitetty yhteistyössä Qualcommin ja Googlen kanssa, ja sen sydämenä toimii Snapdragon XR2+ Gen 2 -piiri. Project Moohan pyörii Android XR -alustalla, mutta virallista markkinointinimeä Samsung ei ole vielä paljastanut. Vuotojen mukaan headsetin nimi saattaa olla Galaxy XR.

Headsetin tarkemmat tekniset tiedot ja vuotaneet kuvat ovat jo kiertäneet verkossa, ja odotukset ovat korkealla, sillä kyseessä on Samsungin ensimmäinen kunnianhimoinen XR-laite Android-ekosysteemissä.

Switch 2 rikkoo myyntiennätykset – ohitti PS4:n ja edeltäjänsä kirkkaasti Kommentit pois päältä artikkelissa Switch 2 rikkoo myyntiennätykset – ohitti PS4:n ja edeltäjänsä kirkkaasti

Nintendo voi nostaa maljan, silllä Switch 2 on myynyt Yhdysvalloissa kolmessa kuukaudessa huimat 2,4 miljoonaa kappaletta. Tämä tekee siitä historian nopeimmin myyvän pelikonsolin, ohi entisen ennätyksenhaltijan PS4:n, joka ylsi aikanaan 2,2 miljoonaan. Eroa kertyi siis mukavat 200 000 konsolia.

Luvut näyttävät erityisen komeilta, kun vertailukohtana on alkuperäinen Switch. Switch 2 myi 77 % enemmän laitteita samaan aikaan, mikä kertoo Nintendon uuden käsikonsolin vahvasta vedosta. Myös koko peliala on kiittänyt, nimittäin videopelien kulutus kasvoi 11 %, ja konsolihankintoihin käytettiin 20 % enemmän rahaa kuin viime vuonna, eli yhteensä noin 2,9 miljardia euroa.

Kaikki ei kuitenkaan ole yhtä ruusuista. Faneja on harmittanut, ettei Switch 2:lle ole vielä tarjolla kovin montaa yksinoikeuspeliä, ja ne vähätkin on hinnoiteltu noin 80 euron tasolle. Lisäksi odotettu AAA-tuki on toistaiseksi jäänyt laihaksi, vaikka laite olisi siihen teknisesti valmis.

Kritiikistä huolimatta Switch 2 on osoittanut olevansa kova haastaja niin Sonylle kuin Microsoftillekin. Nyt jää nähtäväksi, onnistuuko Nintendo ylläpitämään hurjan myyntivauhdin myös ensi vuoden puolella vai jääkö tämä alkuinnostuksen piikkiin.