Samsung julkaisi Galaxy S25 FE -puhelimen ja uuden Galaxy Tab S11 -tablettisarjan Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung julkaisi Galaxy S25 FE -puhelimen ja uuden Galaxy Tab S11 -tablettisarjan

Samsung laajensi laitevalikoimaansa uusilla, edullisemmilla malleilla, Galaxy S25 FE -älypuhelimella ja Galaxy Tab S11 -tableteilla. Molemmat ovat saatavilla heti Samsungin verkkokaupasta, hintalappujen ollessa noin 610 euroa puhelimessa ja 1 130 euroa Ultra-tabletissa.

S25 FE on käytännössä samanlainen kuin edeltäjänsä S24 FE, mutta muutamia parannuksia on tehty, etukamera on nyt 12 megapikseliä, akku kasvanut 4 900 mAh:iin ja langallinen latausteho jopa 45 W. Värit muuttuvat hillityiksi, tummanharmaa, valkoinen, laivastonsininen ja vaaleansininen. Puhelimessa on myös uusi Exynos 2400 -prosessori.

Tab S11 Ultra saa pienen tehopäivityksen MediaTek Dimensity 9400 Plus -sirulla, akku kasvaa 11 600 mAh:iin ja muistikorttituki jopa 2 TB:iin. Näyttö pysyy 14,6-tuumaisena 120 Hz AMOLEDinä, ja RAM-määrät vaihtelevat 12–16 gigatavun välillä tallennustason mukaan.

Uusi Tab S11 on pienempi, 11-tuumainen tabletti, joka tarjoaa 12 GB RAMia ja 128–512 GB tallennustilaa, myös muistikortilla laajennettavissa. Akun kapasiteetti on 8 400 mAh, ja laite tukee 45 W pikalatausta. S11 on suunnattu edullisemmaksi vaihtoehdoksi, mutta silti laadukkaaksi Android-tabletiksi.

Samsung jatkaa siis vahvaa panostusta tabletteihin, vaikka 12,4-tuumaisen S10 Plusin seuraajaa ei tullutkaan. Uudet mallit tarjoavat pienempää kokoa ja hieman edullisempaa hintaa, mutta säilyttävät hyvät ominaisuudet suorituskyvyn ja näytön osalta.

Galaxy Z TriFold avaa mobiililaitteiden uuden aikakauden Kommentit pois päältä artikkelissa Galaxy Z TriFold avaa mobiililaitteiden uuden aikakauden

Samsung on jälleen kerran onnistunut hämmästyttämään ja tällä kertaa Galaxy Z TriFold -älypuhelimella, joka taittuu kahdesti ja paljastaa vaikuttavan 10-tuumaisen näytön. Pieneen, 3,9 millimetrin paksuiseen runkoon on pakattu lippulaivaluokan suorituskykyä, 200 megapikselin kamera ja jopa 5 600 mAh:n kolmikennoakku, joka jaksaa virtaa koko päivän. Pikalatauksella laite täyttyy nopeasti, joten odottelu jää minimiin.

Kahdella taitoksella avautuva näyttö on kuin kolme perinteistä 6,5-tuumaista älypuhelinta rinnakkain. Tämä tekee moniajosta helppoa. Voit esimerkiksi seurata kolmea sovellusta yhtä aikaa, muokata asiakirjoja ja pitää videopuhelun käynnissä, kaikki yhdellä laitteella. Lisäksi Samsung DeX mahdollistaa täysimittaisen työpöytäkokemuksen missä tahansa, ja Extended Mode tuo mahdollisuuden käyttää ulkoista näyttöä lisätilana.

Galaxy Z TriFold ei ole vain työväline, se on myös elokuvateatteri taskussasi. Dynamic AMOLED 2X -näyttö tarjoaa kirkkaan, elävän kuvan jopa 2 600 nitin kirkkaudella, ja Vision Booster optimoi värit valaistusolosuhteiden mukaan. Elokuvat, sarjat ja YouTube-videot saavat uuden ulottuvuuden, kun kaikki näkyy suurella, saumattomalla pinnalla.

Tarkkaan suunnitellut saranat ja titaaninen runko takaavat laitteen kestävyyden ja ohuen muodon. Galaxy AI -ominaisuudet puolestaan tekevät käytöstä intuitiivista. Esimerkiksi Gemini Live auttaa reaaliaikaisesti suunnittelussa, ostoksilla ja arjen tehtävissä, kaikki suoraan puhelimessa.

Galaxy Z TriFold tulee myyntiin Etelä-Koreassa 12. joulukuuta 2025, ja myöhemmin muilla markkinoilla, kuten Kiinassa, Yhdysvalloissa ja Euroopassa. Ostajat saavat kuuden kuukauden Google AI Pro -kokeilun, joka sisältää 2 teratavua pilvitallennustilaa ja tehokkaita videotuotannon työkaluja. Tämä on todellinen osoitus siitä, että mobiililaitteiden tulevaisuus ei ole enää kaukana, se taittuu suoraan käteesi.

Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat Kommentit pois päältä artikkelissa Operaattorin marraskuun myydyimmät puhelimet: Black Friday nosti iPhonet ja Samsungit kärkeen – älykelloissa edulliset mallit dominoivat

Black Friday -kampanjat loivat odotetusti myyntipiikin DNA:n marraskuuhun, ja sen huomasi myös listojen kärjessä. Kuluttajien ykköseksi nousi Apple iPhone 15 5G, kun taas yritysasiakkaat suosivat Applen tuoreinta raskassarjalaista, iPhone 17 Pro Max 5G:tä. Samsungin Galaxy-mallit pitivät edelleen pintansa, ja listan harvinaisin näky – 4G-malli Galaxy A16 – kiri jopa kuluttajien kärkikolmikkoon.

Kuluttajapuolella Apple loisti viidellä eri mallilla, mutta marraskuun yllätyksestä vastasi OnePlus: tuore OnePlus 15 5G nousi listalle vain muutaman viikon myynnillä, Pink Friday -tarjousten siivittämänä. DNA:n mukaan yli puolet koko kuukauden myynnistä syntyi Black Friday -viikkojen aikana, ja kampanjatuotteet vaihtelivat puhelimista robotti-imureihin ja älyvalaisimiin.

Yritysasiakkaiden puolella näkyi vahva premium-painotus. Uudet iPhone 17 -sarjalaiset veivät listan kärjen lähes kokonaan, mutta Samsung pysyi sitkeästi mukana useilla A- ja S-sarjan malleilla. Myös OnePlus nappasi kaksi paikkaa top-listalla, mikä DNA:n mukaan kertoo tarjouskampanjoiden voiman näkyvän myös yritysostoksissa.

Älykelloissa marraskuun trendaava sana oli hinta-laatusuhde. Myydyin malli oli jälleen Honor Choice Watch 2i, ja listalla korostuivat edulliset vaihtoehdot Samsungilta ja Huaweilta. Premium-mallit ja lasten kellopuhelimet pitivät kuitenkin hyvin pintansa joulusesongin lähestyessä. DNA julkaisee myydyimmät laitteet kuukausittain, ja käytettyjen laitteiden puolella vanhemmat iPhone-mallit jatkoivat edelleen ylivoimaisina suosikkeina.