Samsung julkaisi lapsille suunnatun tablettimalliston Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung julkaisi lapsille suunnatun tablettimalliston

Samsung Galaxy Tad A9 Kids Edition

Lapsille suunnattu + -tabletti on tullut tällä viikolla myyntiin Suomessa.

Kids -tilalla varustetun tabletin avulla lapsi voi tutkia digitaalista maailmaa turvallisesti sekä harjoitella digitaitoja luovuuteen kannustavalla tavalla. Samsung Kidsin myötä vanhempi voi seurata lapsen ruutuaikaa ja sisältöjä sekä asettaa esimerkiksi peliaikarajoituksia.

sisältää monia koko perheen toimintoja, jotka sekä viihdyttävät lasta että innostavat oppimaan ja kehittymään. Tabletin mukana tulee liitua muistuttava kynä, joka mahdollistaa tabletilla piirtämisen, kirjoittamisen ja värittämisen sekä kehittää lapsen hienomotorisia taitoja. Iskunkestävä ja värikäs Puffy Cover suojaa laitetta tehokkaasti perheen pienimpien käytössä. Normaalitilassa tabletti soveltuu tavalliseen tapaan myös aikuisten käyttöön.

Samsung Galaxy Tab A9+ Kids Edition:

  • Suuri 11″, WUXGA -näyttö, 1920 x 1200 px, jopa 90 Hz
  • Qualcomm SM6375 -suoritin
  • Mitat: 257,1 x 168,7 x 6,9 mm / 480 g
  • Takakamera: 8 MP, Etukamera: 5 MP
  • Muisti 4Gt, tallennustila 64 Gt
  • Tabletin lisäksi pakkauksessa on iskunkestävä kotelo, 20W:n matkalaturi, tarroja ja liitua muistuttava kynä.

Samsungin uusi SSD on suunnattu raskaan datan käyttäjille – jopa 8 Tt ja 4 000 Mt/s Kommentit pois päältä artikkelissa Samsungin uusi SSD on suunnattu raskaan datan käyttäjille – jopa 8 Tt ja 4 000 Mt/s

on esitellyt -tapahtumassa uuden P-sarjan kannettavat -asemat. P9- ja P7-mallit hyödyntävät USB4-liitäntää, ja lippulaivamalli P9 yltää parhaimmillaan peräti 4 000 megatavun sekuntinopeuteen. Samsungin mukaan nopeus on noin kaksinkertainen edelliseen sukupolveen verrattuna.

P9 on suunnattu erityisesti ammattilaisille ja muille käyttäjille, joille tiedostokoot eivät ole aivan sieltä pienimmästä päästä. Aseman peräkkäinen kirjoitusnopeus yltää 3 800 Mt/s:iin, ja pitkäkestoisen kirjoitussuorituskyvyn ansiosta sillä voidaan tallentaa suoraan jopa 12K-videomateriaalia. Tallennustilaa on tarjolla aina 8 teratavuun asti, mikä tekee P9:stä Samsungin mukaan maailman ensimmäisen 8 Tt:n USB4-kannettavan SSD-aseman.

Edullisemmaksi vaihtoehdoksi sijoittuva P7 tarjoaa niin ikään USB4-liitännän ja laajan yhteensopivuuden. Asemaa voi käyttää esimerkiksi tietokoneiden, älypuhelinten, pelikonsolien ja kameroiden kanssa. Reissukäyttöä ajatellen P7 kestää myös pudotuksen kahden metrin korkeudesta sekä iskuja ja tärinää.

Molemmat mallit tulevat saataville 1, 2, 4 ja 8 teratavun kapasiteeteilla, joskin valikoima voi vaihdella markkinoittain. Maailmanlaajuinen myynti alkaa 31. elokuuta. P9:n hinnat alkavat noin 383 eurosta ja nousevat 8 teratavun mallissa yli 3 000 euroon, kun taas P7:n hinnat alkavat noin 322 eurosta. Tässä kohtaa kannettavan SSD:n hintalappu saattaa siis olla jo melkoisen iso tiedosto itsessään.

Samsung: Galaxy Z Fold8 -mallisto rikkoi ennakkotilausennätyksiä Euroopassa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung: Galaxy Z Fold8 -mallisto rikkoi ennakkotilausennätyksiä Euroopassa

kertoo uuden Galaxy Z Fold8- ja Galaxy Z Flip8 -malliston saaneen vahvan vastaanoton Euroopassa jo ennen virallista myyntiintuloaan.

Yhtiön mukaan Galaxy Z -sarjan ennakkotilaukset kasvoivat Euroopassa yli 20 prosenttia viime vuoden Galaxy Z Fold7- ja Z Flip7 -mallistoon verrattuna. Samalla Samsung saavutti Pohjoismaissa kaikkien aikojen suurimman taittuvien puhelintensa ennakkotilausmäärän.

Samsungin mukaan ennakkotilaustavoitteet saavutettiin Euroopassa vain 11 päivässä.

Galaxy Z Fold8 nousi suosikiksi

Erityisen suosittu on ollut uusi Galaxy Z Fold8, jonka osuus kaikista Euroopan ennakkotilauksista oli lähes 40 prosenttia.

Samsung Suomen maajohtaja Mika Engblomin mukaan tulokset kertovat taittuvien puhelinten kasvavasta suosiosta.

”On hienoa nähdä, kuinka innostuneesti uusi Samsung Galaxy Z -sarja on otettu vastaan eri puolilla Eurooppaa ja myös Suomessa. Erityisesti täysin uuden Galaxy Z Fold8:n muotoilu ja kompakti koko ovat hurmanneet kuluttajat jo ennen sen myyntiintuloa.”

Kolme uutta taittuvaa puhelinta

Heinäkuussa julkistettuun Galaxy Z -mallistoon kuuluvat:

  • Samsung Galaxy Z Fold8
  • Samsung Galaxy Z Fold8 Ultra
  • Samsung Galaxy Z Flip8

Samsungin mukaan Fold8 Ultra on malliston lippulaivamalli, joka panostaa erityisesti suorituskykyyn, moniajoon ja kamerajärjestelmään. Perusmallin Fold8:n painopiste on aiempaa kompaktimmassa rakenteessa ja suuremmassa sisänäytössä, kun taas Flip8 tuo uudistetun FlexWindow-ulkonäytön ja Galaxy AI -ominaisuudet simpukkapuhelimen muotoon.

Samsung ei tiedotteessaan kertonut tarkkoja ennakkotilausmääriä, mutta yhtiön mukaan koko Galaxy Z -mallisto on ylittänyt edeltäjäsukupolven myyntivauhdin niin Euroopassa kuin Pohjoismaissakin.