Samsung julkisti uuden järkälemäisen pelinäytön, josta todellakin löytyy kokoa ja suorituskykyä Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung julkisti uuden järkälemäisen pelinäytön, josta todellakin löytyy kokoa ja suorituskykyä

on ilmoittanut huippuluokan G9 57″ -näytöstään Gamescom 2023 -tapahtumassa. Tämä uusi kaareva pelinäyttö tarjoaa massiivisen 57 tuuman ultralaajakuvapaneelin, joka vastaa kahden 4K-näytön käyttöä.

240 Hz Dual UHD -näytössä on VA-tyypin LCD-paneeli, jonka resoluutio on 7680 x 2160 ja kaarevuus on 1000R. Tämä 32:9 kuvasuhde vastaa kahden 16:9 3840 x 2160 -näytön sijoittamista vierekkäin. 57 tuuman koko on ultralaajakuvan kuvasuhteen ominaisuus eikä sitä voi suoraan verrata näyttöihin, joissa on eri kuvasuhteet.

Mielenkiintoisinta on, että näyttö tukee tätä massiivista resoluutiota yhtä hämmästyttävällä 240 hertsin virkistystaajuudella. Se tarkoittaa käytännössä neljää miljardia pikseliä, jotka päivittyvät joka sekunti. Tämän uskomattoman resoluution ja virkistystaajuuden yhdistämiseen G95NC:ssä on yhdistetty DisplayPort 2.1 ja HDMI 2.1. Samsung ei tarkenna näiden liitäntöjen tarkkaa kaistanleveyttä, mutta se ei ole olennaista, koska ei ole vielä liitintä, joka tukisi niin paljon tiedonsiirtoa (yli 100 Gbps) ilman Display Stream Compressionia, jota näyttö tukee.

Samsung Odyssey Neo G9 57″ on saatavilla Yhdysvalloissa lokakuusta alkaen hintaan 2500 dollaria. Suomen hinnoittelusta saamme piakkoin lisätietoa.

Disney-taidetta olohuoneeseen – Samsung tuo ikoniset teokset UHD-televisioille Kommentit pois päältä artikkelissa Disney-taidetta olohuoneeseen – Samsung tuo ikoniset teokset UHD-televisioille

Samsung Art Store on laajentunut: nyt palvelusta löytyy kuratoitu -kokoelma, joka kattaa tuttuja hahmoja ja maisemia Pixarin, Star Warsin, National Geographicin ja Disney-klassikoiden maailmoista. Kokoelma on saatavilla maailmanlaajuisesti Samsungin taidekaupan tilaajille.

”On hienoa tarjota rakastettuja Disney-teoksia käyttäjille kaikkialla maailmassa. Haluamme tehdä arjesta visuaalisesti rikkaampaa”, kommentoi Samsungin Heeyeong Ahn.

Disney-kokoelma tuo olohuoneisiin visuaalisen matkan tarinoiden, seikkailujen ja luonnon kauneuden äärelle. Mukana ovat muun muassa Pieni merenneito, Lumikki, Kaksin karkuteillä ja -saagan ikonisia hetkiä – kaikki huipputarkalla UHD-laadulla.

Art Store sisältää jo yli 3 500 teosta yli 800 taiteilijalta ja tunnetuilta museoilta kuten MoMA ja Musée d'Orsay. Uusin Disney-yhteistyö on osa palvelun kasvavaa kulttuuritarjontaa, joka on nyt saatavilla myös Samsungin vuoden 2025 Neo QLED- ja QLED-televisioilla.

Samsung haluaa OLED-näyttönsä tulevaan Switch 2 -päivitykseen – vaikka ensimmäinenkään konsoli ei ole vielä ilmestynyt Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung haluaa OLED-näyttönsä tulevaan Switch 2 -päivitykseen – vaikka ensimmäinenkään konsoli ei ole vielä ilmestynyt

2 ei ole vielä edes julkaistu, mutta huhut sen tulevasta päivitysmallista ovat jo käynnissä. Bloombergin raportin mukaan yrittää vakuuttaa Nintendon käyttämään omia OLED-näyttöjään Switch 2:n tulevassa versiossa.

Julkaisussa Switch 2:een on valittu LCD-näyttö, mikä on saanut jotkut fanit näkemään sen jopa takapakkina verrattuna Switch 1:n myöhempään OLED-malliin. perustelee valintaa kehittyneellä LCD-tekniikalla sekä uudella HDR-tuesta, jota ei ollut edes OLED-Switchissä.

Nintendo ei ole vahvistanut mitään päivitysmallista, mutta yhtiön historiassa on ollut tapana julkaista konsolistaan uusia versioita vuosien varrella – kuten nähtiin alkuperäisen Switchin kanssa.

Vaikka Samsung saattaa jo valmistautua Switch 2:n OLED-päivitykseen, pelaajien ei kannata vielä peruuttaa tilauksiaan. Nintendo julkaisee uuden mallin vasta, kun se voi tarjota sen oikeaan hintaan ja oikeaan aikaan. Esimerkiksi alkuperäinen OLED-Switch ilmestyi neljä vuotta alkuperäisen mallin jälkeen.

Lisäksi Bloombergin raportissa Samsung arvioi, että Nintendo voisi myydä jopa 20 miljoonaa Switch 2:ta vuoden aikana – enemmän kuin Nintendon oma varovainen 15 miljoonan arvio maaliskuun 2026 loppuun mennessä.

Yhteenveto? OLED-Switch 2 saattaa olla tulossa, mutta malttia malttia.