Samsung kehittää kahta uutta edullista TWS-kuulokemallia Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung kehittää kahta uutta edullista TWS-kuulokemallia

laajentaa langattomien nappikuulokkeidensa valikoimaa kahdella uudella, edullisemmalla mallilla. Vuonna 2023 julkaistu sai pian seuraajakseen -kuulokkeet, joiden olemassaolo on vahvistettu uusimman Galaxy Buds Controller -sovelluksen koodin perusteella.

Samsungin suunnitelmissa on myös tuoda markkinoille FE, joka sijoittuu hinnaltaan Buds Core -mallin ja Galaxy Buds 3:n väliin. Näin Samsungin kuulokevalikoima kasvaa merkittävästi, ja se tarjoaa jatkossa laajemmin edullisia vaihtoehtoja langattomien nappikuulokkeiden suosiossa. Galaxy Buds Core tulee olemaan edullisin vaihtoehto.

Uusien kuulokkeiden julkaisuaikataulua ei ole vielä tarkasti kerrottu, mutta Samsungin seuraava Unpacked-tapahtuma järjestetään heinäkuussa. Tapahtumassa esitellään muun muassa uudet taittuvanäyttöiset puhelimet ja Flip 7 sekä -älykellot. On hyvin mahdollista, että uudet edulliset kuulokkeet nähdään juuri tuossa tilaisuudessa.

Samsungin päätös panostaa enemmän edullisiin TWS-kuulokkeisiin vastaa kasvavaan kysyntään maailmanlaajuisesti, kun kuluttajat etsivät hyviä ja edullisia langattomia äänituotteita.

Samsung tuo jättitelkkarit Suomeen – ensimmäinen 115-tuumainen saapuu elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Samsung tuo jättitelkkarit Suomeen – ensimmäinen 115-tuumainen saapuu elokuussa

Kotiteatterifaneille on luvassa todellista silmäkarkkia: laajentaa valikoimaansa jättimäisillä televisioilla, ja elokuun alussa Suomeen rantautuu merkin kaikkien aikojen suurin malli – 115-tuumainen Neo QLED -televisio QN90F.

Samsung on viime vuosina tuonut markkinoille useita suurikokoisia malleja, mutta nyt yhtiö kirittää kilpailua entisestään. Vuoden uutuuksiin kuuluu myös Samsungin paras 8K-TV, 98-tuumainen QN990F, sekä täysin uusi 100-tuumainen QLED-malli QN80F. Näillä näytöillä elokuvamainen tunnelma onnistuu myös olohuoneessa ilman projektoria tai pimennysverhoja.

115-tuumainen QN90F tarjoaa ultrakapean Neo Slim -muotoilun, tekoälypohjaisen 4K-kuvanparannuksen ja jopa taideteoksia esittävän Art Moden – samaan tapaan kuin The Frame -sarjassa. Hintaa jättiruudulla on 19 999 euroa. Jos 8K-resoluutio houkuttelee, lippulaivamalli QN990F (98”) maksaa 32 999 euroa. Uusi QN80F (100”) on kolmikon edullisin, ja sen voi saada “vain” 6 999 eurolla – mutta mukana on silti huippuominaisuuksia, kuten jopa 240 Hz virkistystaajuus pelaajille ja Dolby Atmos -tuki elokuvien ystäville.

Kaikki mallit hyödyntävät Samsungin QD-teknologiaa ja Mini LED -ratkaisuja, jotka tuovat syvät mustat ja kirkkaat kontrastit. Ja kyllä, johdot saa piiloon: 8K-huippumalli tukee Wireless One Connect Boxia, jolloin ainoa kaapeli on virtajohto.

Jos siis kotisohvalla elokuvan katsominen on tuntunut liian pieneltä kokemukselta, näiden kokojen myötä olohuoneesi voi pian tuntua kuin IMAX-salilta.

Galaxy Z Fold 8 -puhelimen takakuori saattaa saada uuden materiaalin Kommentit pois päältä artikkelissa Galaxy Z Fold 8 -puhelimen takakuori saattaa saada uuden materiaalin

on juuri julkaissut ohuimman ja kevyimmän taittuvan puhelimensa, :n, mutta huhut seuraajasta, Fold 8:sta, pyörivät jo Etelä-Koreassa. Uutuus saattaa palata takaisin hiilikuituvahvistettuun muoviin (CFRP) takakuorena, vaikka Fold 7:ssa käytettiinkin ensimmäistä kertaa titaania.

Titaania Fold 7:ssä käytettiin, jotta puhelimesta saatiin ohuempi, jopa 0,6 millimetriä ohuempi aiempiin malleihin verrattuna. Tämä ohennus vaati S Pen -kynän digitisaattorin poistamisen, sillä metalli saattaa häiritä kynän elektromagneettista toimintaa. Samsung kehittää kuitenkin jo ohuempaa digitisaattoriteknologiaa, joka mahdollistaisi S Pen -tuen palaamisen Fold 8:ssa, ehkä jo ensi vuonna.

Toinen syy paluuhuhuihin liittyy myös toimitusketjuihin ja esimerkiksi Yhdysvaltojen tullisotaan, jonka takia Samsung haluaa varautua materiaalien saatavuuden epävarmuuksiin. Fold 8:n julkaisu on vielä kaukana, joten kaikki voi vielä muuttua.